Tomb Raider 7 Legend
Crystal Dynamics bizlere 10. yılda bir armağan vermiş. Biz de kendilerine TR fanatikleri olarak teşekkür ediyor yeni seri oyunlarını sabırsızlıkla beklediğimizi şimdiden belirtmek istiyoruz.
 
Tomb Raider oyunlarının çıkışının 10. yıldönümüydü. Bu yıldönümünü kutlamak lazımdı. Nitekim öyle oldu yeni çıkacak oyun Tomb Raider Anniversary'in mekanlarında yeni teknolojiyle hazırlandı ve yıldönümünde mükemmel bir seri ile karşımıza çıktı. Oyun gösterişli bir demodan sonra büyük bir patlama ile başlıyorsunuz. Renkler ve grafikler bir önceki sürümünü andırıyor. Çünkü aynı grafik motoru kullanılmış. Renk uyumu çok güzel. Çok karanlık yerler yok. Tomb Raider Legend'ın marifetli grafik motoru kullanılıyor.

Ana ekranda 5 seçenek var:
1- Play game: Oyuna buradan başlayabilirsiniz.
2- Play Manor: Lara'nın malikanesi (şatosu)
3- Options: Oyun ayarlarının yapıldığı yer. Buradan klavyeyi, renk çözünürlüğü, ses ayarı, altyazı ayarlarını yapabilirsiniz.
4- Reward: Madalyaların olduğu yer. Topladığınız ödülleri buradan görüyorsunuz
5- Change Profil: Buradan kendi profilinizi ayarlıyor veya default profilden oynuyorsunuz.

Oyunun 3 zorluk derecesi de iyi olmuş. İsteyen kolay isteyen orta oynayabilir. Kolay modda düşmanların enerjisi daha çabuk boşalıyor, kendi enerjimiz daha az boşalıyor. Ayrıca Chekpoint'e tekrar başlayınca enerjimiz tamamlanıyor. Buna bakarak sakın oyun çok kolay demeyin arkadaşlar çözmeniz gereken sağlam bir zorluk derecesi yine de bulunuyor. Oyunda Lara tamamen eski sürümdeki gibi dizayn edilmiş. Hareketler mouse ve klasik A-D-W-S tuşları ile oynanıyor. Ayrıca yavaş yürüme hoplama zıplama tuşları aynı. Amuda kalkma başarılı bir şekilde yapılıyor. Ara demolar çok hoş. İp atlama (Grapping) bu oyunda da çok işimize yarayacak. Tırmanmalar, büyük uçurumlardan atlamalarda bir değişiklik yok. Aynen aynı heyecanla devam ediyor. Oyunda herhangi bir araç kullanmıyoruz. Eski sürümdeki motosiklet kullanma bölümleri oyunseverler için çok iyi olmuştu. Anniversary'de sadece bir demoda motosiklet kullanma sahnesi var. 4 çekerli motorlar, kar araçları, motosiklet ve cipler eskide kaldı. Sesler ve müzik başarılı bir şeklide yapılmış. Oyuna başlayınca mekanlar size hemen tanıdık gelecek. Çünkü Anniversary, Tomb Raider oyunlarının 10. yıl hatırası olmuş. Dolayısıyla Tomb Raider 1 müziklerini duyup nostalji yaşayacağınıza emin olun. İlk müzik, TR1 in açılış müziği. Biraz daha yapılandırılmış hali.

Gelelim oyunun konusuna; Natla Technology şirketinin başı Jacqueline Natla, efsanevi scion aletini tekrar ele geçirmek için Lara'yı kiralıyor. Bu Secion 3 parçadan meydana geliyor. Hali ile dünyanın değişik yerlerine dağılmış vaziyette. Peru, Yunanistan ve Mısır'da. Lara bu parçaları bulup Natla'ya verecek. Çünkü vazifesi bu ama 3 parçayı bulup verdiği zaman Secionun gizli gücünü anlıyor. Natla'nın kötü emellerine alet olmak istemiyor. Tabii ki bu durumda birde Natla ve adamları ile uğraşmak onları alt etmek mecburiyetinde kalıyor. Bu tamamen TR1 in konusuna uyuyor. Bölümleri şu şekilde özetleyebiliriz:

Peru: Scion'un ilk parçasını bulmak Mağaralar'dan yola çıkarak, Vilcabamba Şehrine Qualopec'in mezarına oradan da Lost Valley bölümüne uğruyor. Bu bölümde karşımıza T-Rex (Dinozor, Raptor), Ayı, Yarasa, Kurt gibi düşmanlar çıkıyor. Evet, bu oyunda da Tr1'deki gibi T-Rex heyecanı yaşayacaksınız.
Avrupa: Scion'un 2. parçası için Avrupa'ya gitmek gerekiyor. Burada Lara parçayı St. Francis Folly'de buluyor. Ayrıca Lara Colosseum, Midas'ın Sarayı, Sarnıç ve Tihocan'ın Mezarına da (Tomb of Tihocan) uğruyor. Burada düşmanlarınız; Goril, Fare, Aslan, Timsah.
Mısır: Lara son parça için Mısır'a, Khamoon Şehri'ne (City of Khamoon) gidiyor. Buranın yanında Khamoon''ın Dikilitaşı (Obelisk of Khamoon), Scion'un Tapınağı (Sanctuary of the Scion) gibi yerleri de görüyoruz. Düşmanlarımız; Panterler, Mutant Mumyalar, Timsahlar, Kanatlı Mutant'lar, Yarı insan Yarı at biçimindeki yaratıklar.
Atlantis: Lara Scion'u yok etmek için, Natla'nın Maden Ocaklarını (Natla's Mines) ve Atlantis'i geçerek, Natla'yı Büyük Piramit'e kadar izliyor. Düşmanlarımız; Natla'nın Fedaileri, Kanatlı Mutant'lar ve dev bir Mutant. Son olarak da mutasyon geçirmiş Natla ile karşılaşıyoruz.
Oyundaki karakterle şu şekilde:
Jacqueline Natla: Natla Sirketinin baskani.
Pierre, Larson. Kold ve The Kid: Natla'nın adamları.

Düşmanlar daha ziyade hayvanlar ve yaratıklar. İnsanlarla savaşırken daha ziyade ekrana gelen ok işaretleri ile Lara'ya yön veriyoruz. Yani demoya müdahale etme imkanı sağlanmış. Mesela adamlarla savaşırken bize yumruk atacağı zaman ekranda aşağı ok işareti görünce, klavyeden aşağı yön tuşuna basmamız isteniyor. Zamanında basılırsa yumruktan kurtulabiliyoruz. Ama yapamazsak yumruğu kafamıza yemek işten bile değil. Bu demoya müdahale Legend'te de başarı ile kullanılmıştı. Başka bir oyunda bunun örneğinin olduğunu zannetmiyorum. Hayvan düşmanlarla savaşmak daha zor çünkü bunların zeka seviyesi Legend'ten daha iyi. Sürü halinde saldırıya geçebiliyorlar. Yeni bir özellikte el veya paçanızı kaptırsanız bırakmıyorlar. Bundan kurtulmak için yön oklarına devamlı basmak mecburiyetinde kalıyorsunuz ki, bayağı bir enerjinizi götürüyorlar. Artık yüksek bir yere çıkıp bu hayvanları öldüreyim olmuyor. Çünkü çıktığınız yerin altına saklanıyorlar ve sizin oradan inmenizi bekliyorlar. Yani işte böyle akıllılar. Diğer dikkat etmeniz gereken şeyler tuzaklar. Zaten tuzak, bulmaca, macera demek Tomb Raider demek. Tuzaklara Tomb Raider'cılar alışıktır. Çok defa bastığımız yer göçüyor veya arkamızdan bir taş küre bizi kovalıyordu. Anniversary'da taş küre olmamakla birlikte tuzaklar bol bol var. Ayrıca bulmacalar daha akıllıca ve mantıklı.

Oyuna Lara'nın evinde başlamanızı tavsiye edeceğim (Play Manor). Eski Tomb Raider'ciler bilirler bu ev Lara'nın evi olup hareket alıştırması yapılıyor. Yani bir nevi antrenman yeri. Ayrıca ev içerisinde açılmayan kapılar ve bu kapılar arkasında gizemli nesne ve olaylar var. Buralardan topladığımız bonus'lar ile birçok avantajlar elde edebiliyoruz. Örneğin oyunu bitirme yüzdesini artırırsak Lara'nın evindeki gardırobundan birçok elbise seçip bununla oynayabiliriz. Sadece bu kadar mı? Elbette değil Cheat modunu açabiliyoruz. Daha iyi silahlar elde edebiliyoruz. Oyunun konsept çalışmaları, müzik seçmeler hep bu sayede oluyor. Bu nedenle bonusları mümkün olduğunca toplayın. Legend'teki gibi altın, gümüş, bronz ödüller bu oyunda yok. Anniversary'de, Relics eski eser gibi eşyalar, Artifact gibi insan yapımı sanat eserini topluyoruz. Bunlar da aynen altın, gümüş ve bronz ödüller gibi oyun yüzdemizi artırıyorlar ve Laraya çeşitli ödüller verilmesini sağlıyorlar. Elbise seçmek, müzik seçmek, cheat modunu açmak gibi. Grafikler Legendtekinin aynı. Sadece fark olarak yeni nesil efektler Anniversary'de kullanılmış. Bunun sonucu Mac'de fazla yük bindirmiyor. Oyun yapımcıları grafik motorunda bazı değişikliklere giderek bizlere daha güzel grafiklerin oluşmasına izin vermişler. Ayrıca Lara'nın modellenmesi daha itina ile yapılmış. Legendtekinin aksine biraz daha sevecen. Işık efektleri de çok güzel kullanılmış. Su altındayken ışığın süzülmesi göze çok güzel geliyor. Oyunun sesleri de çok iyi yapılmış. Zaten müziklerine diyecek yok mükemmel ötesi. Tomb Raider: Legend müzik bestecisi Troels B. Folmann, Anniversarynin de müziklerini de kendisi yapmış. Bu adam müzikleriyle BAFTA ödüllerinde En İyi Müzik dalında ödül almış. içinde bunu söyleyebiliriz. Kurt uluması, goril çığlığı, aslan kükremesi veya T-Rex haykırması çok gerçekçi.


mac oyunlarõ