Torchlight
Diablo’yu beklemeyi kolaylaştıracak ve size çok eğlenceli zaman geçirecek bir yapım ortaya çıktı: Torchlight.
 
Fantastik bir dünya, büyü ve özel güçleri olduğuna inanılan amber çevresinde dönmektedir. Bilinen amber taşının aksine, bu mineral anlaşılmaz sırlara vakıf olmuştur. Torchlight ise küçük bir maden kasabasıdır ve geçimini bu mineralden kazanmaktır. Bir gün amber madeni anlaşılmaz bir patlamayla infilak eder. Maceracılar ne olduğunu anlamak için kasabaya akın ederler. Ancak gördükleri şey, korkunç bir gerçeğin yansımasıdır. İnanılmaz bir şeytan, amber madenini temelini değiştirmiş ve onu adeta yaşayan kötülüğe çevirmiştir. Amber madenini kirleten şey bulunup yok edilemezse, şimdiki zaman ve gelecek tehlikeye girecek ve yok oluş başlayacaktır.

Torchlight’ı tasarlayan ekibin varlığı bile, bu oyunun kesinlikle satın alınması gerektiğini haykırıyor. Fate’in tasarımcısı Travis Baldree ve Diablo serisinin yaratıcılarından olan Max Schaefer ve Erich Schaefer kardeşler, Torchlight’ın yönetmenlik koltuğunu paylaşmışlar. Bazı oyuncular, yapımın grafik yapısını beğenmeyebilirler. Torchlight, Baldur’s Gate ve Diablo serisi gibi izometrik, tepe kamera kullanılan bir stile sahip. Aslına bakarsanız, benim gibi eski kafalılar için bu harika hatta özlenen bir şey. Günümüzün programcıları, grafiklere ve efektlere yoğunlaştıkları için asıl olan noktayı unutuyorlar. Bu nokta eğlencedir. Torchlight, bu alanda en başarılı ürünlerden biri.

Torchlight’da kontrol edebileceğiniz üç sınıf var. İsimleri farklı olsa da, klasik olduklarını söyleyebilirim: Destroyer, çok güçlü bir savaşçı, ama antik ruhları çağırma yeteneği bulunuyor. Bence Destroyer, yapımın en güçlü sınıfı ve oyunu bitirmek onunla çok kolay. Alchemist, amber madeninin sırlarını ortaya çıkarıp elektrik ve ateş büyüleri gerçekleştiriyor, mini mini imp’ler çağırabiliyor. Vanquisher ise kurnaz bir savaşçı; uzaktan saldırılar gerçekleştirip, düzinelerce tuzak kurabiliyor. Bir aksiyon RPG’lerden beklediğiniz her şey, Torchlight’da mevcut. Zindanlara dalıyorsunuz, düşmanları haklıyorsunuz, altın ve eşya toplayıp; bunları geliştiriyor ve daha iyi ekipmanlar ediniyorsunuz. Sonra kasabaya dönüyorsunuz; birinin çocuğu kaçırılmış, sizden yardım istiyor, bir cadı formülü için iblis beyni bulmanızı talep ediyor. Siz de “İblislerde beyin mi olur?” tartışmasına girmeden gerekeni yapıyorsunuz. Aynı Diablo da olduğu gibi, iksirler ve büyüler için kısa yol tuşları atayabiliyorsunuz. Hoş da bir detay var: Fate de olduğu gibi bir evcil hayvan edinebiliyorsunuz. Bu hayvanı besledikçe dönüşüm geçiriyor ve sizin güçlü yandaşınız haline geliyor.

Yapımcılar, Torchlight için “Dragon Lair’in, The Incredibles ile buluştuğu yer” tanımını kullanmış. Gerçekten de uygun bir tanım olmuş. Süper güçlü karakterler zindana düşerse, ortaya Torchlight çıkıyor. Ürünün grafik s,stemi, açık kaynaklı ve 3 boyutlu bir motor üzerine kurulmuş. Geri kalan tüm detaylar da Runic tarafından tasarlanmış. Macbooklarda bile oynanabilecek bir yapım olduğu için gelişmiş özelliklere (Shader vb…) yer verilmemiş. Bence bu hiç de kötü olmamış. Diablo’yu, ultra süper grafikleri için mi oynadık, verdiği zevk için mi? Müzikler aynı Diablo’da olduğu gibi. Kah hüzünlü, kah coşturucu, kah korkutucu. Tüm bunlar bir araya geldiğinde ve yalın stiliyle, harika oynanabilirlik birleştiğinde, Torchlight tadılması gereken bir lezzet haline gelmiş. En ünlü gurmeler bile, yapımın tadından hoşlanacaktır.


mac oyunlarõ