Falcon 4 Allied Force
Falcon 4.0 Allied Force, içerisinde dağlardan ovalara, açık denizlerden vadilere kadar 1 milyon metrekarelik bir alanı kapsıyor. Tamamı Balkanlarda ve Kore’de geçen oyunda, yapımcılar ultra gerçekçi bir fizik motoru kullandıklarını iddia ediyor.
 
İnsanoğlunun ayakları yerden kesildiği andan itibaren içini bir özgürlük duygusu sarar. Günlük yaşantımızda ki somut olan kavramlarla bağımızın, iyiden iyiye azaldığına tanık oluruz gökyüzünde. Omuzlarımızdaki yükler sizden çok aşağılarda kalmıştır. Siz ise bulutların arasında, sanki dünyadan azade kalmış gibi hissedersiniz. Bu yüzden uçuş simülasyon oyunları hayatımızın önemli parçalarından biridir. Diğer tüm oyun türlerini bir kenara alıp, uçuş simülasyonları ayrı bir şekilde değerlendirilmelidir. Çünkü onlar ayrı bir ilgi ayrı bir bilgi gerektirmektedir. Futbol oynamasını bilmeyenlerin futbol oyunu oynaması gibi birşey değildir bu. Malum, dünyamızın en popüler sporu futbol olduğundan ötürü, ne kadar ilgimizi çekmesede, TV ekranlarında sıkça gördüğümüz futbol programları, bize aşağı yukarı nasıl bir sporla karşı karşıya olduğumuzu verir. Ancak uçuş simülasyonları için bu geçerli değildir. Çünkü uçmak komplike ve hayati bir konudur. İşin bilgi kısmından ziyade ilgi kısmı, uçuş simülasyonu oyunlarında çok büyük yarar sağlar. Çünkü monitörümüzün ekranında, günden güne gelişen ve güncellenen bir hayat var! En son teknoloji ile üretilen prototipler bile, kimi oyunlarda karşımıza çıkıveriyorlar. Bu kimi zaman bir otomobil oluyor, kimi zaman ise bir uçak! Ancak şu bariz bellidir ki, ekranda kullanılmayı bekleyen bir uçak varsa onu hareket ettirmek bir hayli vaktinizi alacaktır. Tıpkı Falcon 4.0 Allied Force’da olduğu gibi...

Falcon 4.0 Allied Force, tipik bir uçuş simülasyonu. Uçuş simülasyonu deyince akla; “klavyedeki her tuşun bir özellik ifade ettiği” oyunlar geliyor. Evet Falcon’da aynen öyle bir oyun! İçerisinde F-16 Fighting Falcon’un 3 farklı modelini kullanabildiğimiz yapım, epey bir uçak bilgisi gerektiriyor. Bizleri ilk açılışında gayet hoş bir video karşılıyor. Tamamen gerçek görüntülerden oluşan video, adeta kullanıcıyı gaza getiriyor. Ardından son derece sade tasarlanmış menü karşılıyor bizi! Ayarlarımızı yaptıktan sonra profilimizi ayarlıyoruz. Bu noktada gayet hoş bir ayrıntı gözüme çarptı. Profil ekranında kendimize arma seçmemiz gerekiyor. Sekmeye tıkladığımızda oyunda bulunan armalar karşımıza çıkıyor. Aralarında “Türk Hava Kuvvetleri” armasının da bulunduğunu söylemeden geçemeyeceğim.Instant Action’a tıklıyoruz ve Falcon bizi havada başlatıyor. Bu noktada kontroller sadece klavye ile yapılamıyor. Mac’nizde bir Joypad veya Joystick bulundurmalısınız. Aksi halde uçağınıza manevra yaptıramıyorsunuz. Çünkü klavyedeki tüm tuşlar, uçağın farklı özelliklerini kullanmanızı sağlıyor. Öyle ki görev icabı sizinle beraber gelen uçaklar varsa, klavye ile onlara çeşitli komutlar verebiliyorsunuz. Falcon 4.0 Allied Force, içerisinde dağlardan ovalara, açık denizlerden vadilere kadar 1 milyon metrekarelik bir alanı kapsıyor. Tamamı Balkanlarda ve Kore’de geçen oyunda, yapımcılar ultra gerçekçi bir fizik motoru kullandıklarını iddia ediyor. Ayrıca uçuş hissi başarılı olarak oyuna yansıtılımış.

Oyundaki görevler esnasında radyo bağlantısı çok aktif olarak kullanılıyor. Hatta bu bağlantılarla beraber aldığınız bilgiler neticesinde bazı taktikler tasarlayabiliyorsunuz. FA-18 Operation Desert Storm’daki kadar olmasa da, Falcon’da da silahların önemli bir yeri var. Dogfight’ta karşınıza çıkan düşman uçaklarını AIM-120 AMRAAM ve AIM-9 Sidewinder gibi roketlerle vurmaya çalışırken, yerdeki hedefler için, AGM-88 Harm gibi silahlar kullanılıyor. Falcon 4 Allied Force önceki versiyonu olan Falcon 4 nazaran çok daha başarılı modellemelerle gelmiş. Açıkcası grafiklerdeki bazı ayrıntılar şaşırtıcı derecede göze hoş geliyor. Örneğin kokpitte sağ sola veya tam olarak yukarıya baktığınızda, camdan yansımanızı görüyorsunuz! Oldukça gerçekçi hazırlanmış bir ayrıntı! Birde otomobil yarışı oyunlarında ve uçuş simülasyonlarında genellikle kullanılmayan bir özellik var. Oyunda kendimizi görebiliyoruz. Ancak bu sadece eğildiğimizde diz kapalarımızdan ibaret oluyor. Tamamen boş bir koltuktansa, böylesi daha gerçekçi olmuş.

Grafikler uzaktan göze yeterli düzeyde geliyor. Ovalar, vadiler, açık deniz... Ancak yerdeki kaplamalar tahmin edeceğiniz üzere çok yakınlaştığınızda görüntülerde biraz bozulmalar başlıyor. Özellikle yere çakıldığınızda kısa süren, basit bir patlama efekti ile karşılaşıyoruz. Hangi yükseklikten nasıl çakılırsak çakılalım, uçak hep aynı parçalara ayrılıyor.128 MB lık bir ekran kartı ile oynadığımız Falcon 4.0: Allied Force, en yüksek detaylarda Mac imiz neredeyse hiç zorlamadı diyebiliriz. “LAN” üzerinden 20 kişiye kadar oynama hakkı tanıyan Falcon, elbette internet üzerinde Mac’nizi zorlayacaktır. Genel olarak bakıldığında Falcon 4.0: Allied Force başarılı bir uçuş simülasyonu diyebilirim. Ancak her uçuş simülasyonu gibi onunda kontrolleri bizi biraz zorlayacaktır. Eğer türün müdavimiyseniz muhakkak Falcon 4 Allied Force’u deneyin. Ancak bu tür yapımlarda zorlanıyorsanız, Falcon’da daha da zorlanabilirsiniz. Malum böyle komplike oyunları layıkıyla oynamak gerekiyor. Oyuna dalıp gerçek hayatı unutmayınız arkadaşlar ;)


mac oyunlarõ