Battlefield 1942
Dilerseniz bir tanka atlayıp düşmanları ezebilir, dilerseniz uçağınızla düşman uçak gemilerini batırabilir ya da bir denizaltının komutasına geçip açık sularda düşman avlayabilirsiniz…
 
Wolfenstein Return of the Castle ve Medal of Honor'in iyi satış yapması oyun yapımcılarının 2. Dünya Savaşı konulu oyunlar için kollarını sıvadılar ve nazileri öldürebileceğimiz oyunlar yapmaya devam ettiler. Elimizdeki Mauser 98k ile karşımdaki naziyi kaskındaki gamalı haçtan vurarak yere indirmek birçok insanın ilgisini çekmiştir. 2. Dünya Savaşı konulu Battlefield 1942'de bu tür FPS tarzı oyunlardan biri. Yalnız düşman ile savaşmaktan çok daha fazlası var. Battlefield 1942'yi diğer fps'lardan üstün kılan en önemli özelliği meydan savaşlarını en iyi şekilde yansıtabilmesidir. Oyunda kullanabileceğiniz 35 adet araç ve 19 tane silah mevcut. Bu silaharın hepsi zamanında kullanılmış gerçek araçlar. Araçlar arasında uçaktan tutun, denizaltına kadar her şey var. Dilerseniz bir tanka atlayıp düşmanları ezebilir, uçağınızla düşman uçak gemilerini batırabilir ya da bir denizaltının komutasına geçip açık sularda düşman avlayabilirsiniz. Bir battlefield alarak aynı anda hem bir fps, hem bir tank simülatörü hem de bir uçak simülasyonu oynamış oluyorsunuz. Oyun iki takım olarak oynanıyor. Bunlar Müttefik ve Mihver devletleri. Oyunun belirli bir konusu yok. Amacınız, size verilen görevleri tamamlamanız. Bölümler Afrika, Avrupa ve pasifik adalarında geçiyor. Oyunu tek başınıza Single Player'dan başka bir de Random Battle modunda oynayabiliyorsunuz. Bu mod da düşman zekasını ve sayısını belirleyip bir harita seçiyorsunuz ve karşı takımı yenene kadar savaşıyorsunuz. Grafikler ise gayet başarılı. Patlama efektleri, duman, toz ve mermi efektleri çok başarılı. Hele hele roket ve top mermilerinin gidişi ise çok iyi tasarlanmış. Top mermilerinin çarptığı yere göre patlama efektleri değişiklik gösteriyor. örneğin bir dağa ateş ettiğinizde toz ve duman çıkarken, bir binaya ateş ettiğinizde beton parçacıkları dökülüyor. Oyunun grafik motoru bu gibi konularda başarılı. Oyuncu ve araç modelleri idare eder ama silah modellemeleri üzerinde fazla durulmamış.

Sesler Dolby Digital’ı destekliyor. Telsiz mesajları ise iyi düşünülmüş. Yalnız Alman ve Japonların sesleri birbirine yakın. Takım arkadaşınız size hebeleülülbelülüe dediğinde hemen yanına gideceksiniz. Seslerin en güzel yanı müzikleri. Müzikler kaliteli ve çok güzeller. Kimisi Warcraft III'ın müziğine benziyor. Oyunun en güzel yanı oynanabilirliği. Onlarca aracı aynı anda kullanabilmek ve aynı araca birkaç kişi binebilmek bile oyunu insana sevdiriyor. Bir tanka en fazla 2 kişi binebiliyor ama bir arazi aracına tüm takımı bindirip çıkartma yapabiliyorsunuz. Yalnız araç patladığında kurtulmak diye birşey söz konusu değil. Oyunun kontrolleri gayet basit ve dilediğiniz gibi ayarlanabiliyor. Yere yatma (prone) ve silah bırakma özelliği mevcut. Oyunda kendinizi  savaşta hissetmenizi sağlayacak her şey var. Battlefield 1942'nin nişan (aiming) sistemi de bir başka özenle tasarlanmış. Top ve benzeri silahlar kullanırken çok iyi nişan almanız gerekiyor. Tıpkı gerçekteki gibi bilmem kaç derece yukarı kaldırıp ateş etmezseniz mermi hedefe kadar bile gitmiyor. Diğer mermili silahları kullanırkende cross-hair büyüyor ve nişan almanızı zorlaştırıyor. Araç kullanımları da aracın büyüklüğüne ve bulunduğu ortama göre değişiyor. Mesela gemiyi çevirmek zorken bir uçağı da havada tutmak zor.

Battlefield 1942'nin en iyi yanlarından birisi de multiplayer olarak network ya da internetten oynayabiliyorsunuz. Multiplayer olarak oynayabileceğiniz 10 a yakın map ve 3 adet oyun türü bulunuyor. Mapler 2. Dünya savaşı'nın en çekişmeli savaş alanlarından oluşuyor. Oynayabildiğiniz oyun türleri ise Team Death Match, Capture the Flag ve Conquest. TDM ve CTF daha önce de bilinen türler ancak Conquest tamamen bu oyuna has bir tür. Bu oyun türünde amacınız karşı takımın spawn noktalarını almak. Bu şekilde karşı taraf zamanla ticket dediğimiz puanları kaybediyor. Bir takımın ticketları bittiğinde oyunu da kaybediyor. Oyunda olabileceğiniz 5 adet class mevcut. Hepsinin kendine ait bazı avantaj ve dezavantajları var. Ayrıca silahları da farklı. Bunlar Scout, Assault, Anti-Tank, Medic ve Engineer. Oyuna girdiğinizde önce bir class daha sonra da bir başlangıç noktası seçiyorsunuz. Eğer karşı takım o noktayı ele geçirirse eli mahkum başka bir yerden başlamak zorunda kalıyorsunuz.


Battlefield 1942: ROAD TO ROME
Zamanının en çok satan oyunu Battlefield 1942 'nin tadına doyamayanlar için yeni eklentiler ardı ardına çıktı. Zaman zaman oyunu bitirebilmek için sabahladığım olmuştur. Her haritayı avucumun içi gibi öğrendim. Battlefield 1942 tam da yavaş yavaş bitirmeye başlamıştım, eklenti paketi imdadıma yetişiverdi. Road to Rome adındaki bu eklenti paketi oyuna yeni gelişmiş haritalar ve bazı düzeltmeler katıyor. Oyundaki birçok hatanın bu sürümde düzeldiğini  göreceksiniz.

Oyunu güncellediğinizde sürümü yükseliyor ki bu da bug'ların giderilmesi anlamına geliyor. Oyunda en önemli özelliklerden biri, oyunun fizik motorusunun daha da geliştirilmesi söyleyebiliriz. Bunu en iyi uçaklara bindiğinizde rahatlıkla anlıyorsunuz. Daha rahat kontrol ediliyorlar. Kara araçları için de iyileştirmeler yapılmış. Genel anlamda fizik motoru geliştirilmiş dersek hata olmaz. Ayrıca oyunun göçmesini sağlayan hataların birçoğundan kurtulmuşlar. Oyunu daha sağlam optimize etmişler ki artık daha yumuşak çalışıyor. Frame rate gözle hissedilir oranda daha da artmış. Oyun ne kadar kalabalıklaşırsa kalabalıklaşsın, performansında hiçbir değişiklik olmuyor. Suya falan girdiğinizde, ilk oyunda yaşanılan problemlerle artık karşılaşmıyorsunuz. Bir de ilk oyunda uçurum kenarlarından aşağı bakarken aşağıya kayıveriyordunuz, bu oyunda bunu düzeltmişler.

Oyundaki iyileştirmeler fizikler, araçlar ve haritalarda bariz bir şekilde gözükmektedir. Oyunun başlangıcının ve menülerinin aynı olduğunu farkedeceksiniz. Özellikle akıllıca hazırlanmış haritaları gördüğünüzde, dehşete düşeceksiniz ve oyuna adapte olacaksınız. Oyuna 6 adet devasal harita eklenmiş. Bu haritalar büyük olmanın yanında, taktiksel bir savaş için oldukça sağlam noktalar içermektedirler. Diğer haritalardan öğrendiklerini bu yeni haritalarda uygulamışlar bence. Husky, Anzio, Salerno, Santa Croce, Baytown, Monte Cassino eklenen haritalar. Bunlar arasında en hoşuma giden Husky haritası oldu. Zaten şöyle bir araştırırsanız, en popüler haritanın bu olduğunu göreceksiniz.

Oyuna İtalya'nın eklendiğini göreceksiniz. Bunlar değişik silahlara sahip bir ülke ve yakın savaş için oldukça kullanışlı silahlara sahipler. Ayrıca Alman"lar için de tanklar eklenmiş. BF-110 ve İngiliz Sivrisineği de ayrı güzelliklerden. Keşke daha fazla eklenti olsaydı. Ama bunu yapabilmişler olmaları bile oyuna zevk veriyor.

Battlefield 1942: SECRET WEAPONS
Battlefield 1942 piyasaya çıktıktan kısa bir süre sonra “yılın oyunu” ödülünü aldı. 2. Dünya Savaşı’nın dev savaş alanlarında hava, kara ve suda türlü silahlar ve araçlarla savaşabilmemizi sağlayan eşsiz bir oyundur. Tüm bunların yanı sıra grafiklerinin güzel oluşu ve 64 kişiye kadar varan multiplayer desteği ile hepimizin gönlünü fethetmiştir. Yapımcı firma Dice’ın zaman zaman çıkardığı eklentiler oyunu daha enteresan hale getiriyor. Battlefield 1942’den sonra çıkarılan ilk eklenti Road to Rome ile yeni haritalarda, bir çok yeni silah ve araç kullanabildik. Aslında bu sefer piyasaya çıkardıkları “Secret Weapons of WWII” da Road To Roma ile aynı amaca sahip, ancak bu eklenti alışagelmişin biraz dışında. Çünkü oyuna 2. Dünya Savaşı sırasında geliştirilmiş ama kullanılmamış olan silahlar ekleniyor. Battlefield 1942: Secret Weapons of WWII ile yepyeni bir savaşa hazır olun!

Secret Weapons’da göze en göze batan konu şüphesiz zamanına göre çok farklı olan silahlar ve araçlar. Bunlar savaş sırasında büyük bir gizlilik içerisinde hazırlanan, kimisi deneysel kimisi ise denenmiş olan aletler olduğu için, o zamanların silahlarına göre oldukça modern kalıyorlar. Örneğin günümüz balistik füzelerinin babası olan ve uzaktan kontrol edilebilen Wasserfall roketleri, üzerinde gemi topu olan Sturmpanzer’ler, hem karada hem suda gidebilen taşıtlar bu yeni eklentide beğeninize sunuluyor. Alman paraşütçüleri için tasarlanan FG42’ler, ucuna bomba atar yerleştirilmiş mauser’lar ya da casuslar için tasarlanmış, tek seferde öldüren ve fırlatılabilen bıçaklar gibi. Durum böyle olunca savaşlar eskisine göre çok daha çekişmeli geçiyor. BF 1942: Secret Weapons of WWII’de silah ve araçlardan başka 8 tane de yeni harita eklenmiş. Bu yeni haritalar büyük çarpışmaların gerçekleştiği bölgeler yerine, savaşın esrarengiz ve ihtişamlı yerlerinde geçiyor. Mesela Alman V-2 laboratuarında veya Adolf Hitler’e armağan edilen Kartal Yuvası adlı dev malikanede savaşmak fena olmaz değil mi? Eklentide yeni haritalarla beraber yeni bir oyun türü de bulunuyor. “Objective mode” adlı bu oyun türünde size verilen görevleri yerine getirmeye çalışıyorsunuz. Eskisi gibi bayrak ele geçirmek yerine bir düşman üssünü yıkmanız gerekebiliyor.
 
Battlefield 1942’in kaliteli grafik motoru Refractor II sayesinde gözlerinizi güzel bir ziyafet bekliyor. Ayrıca yeni modellemeler ve haritalar dudak uçuklatacak. Ayrıca bu yeni eklenti ile yapılan stabilizasyon ayarları sayesinde oyunun performansı artmış. Sesler ise eskisi gibi kaliteli. Silahlar ve araçlar son derece güzel ve kaliteliler.


mac oyunlarõ