Chess Master 9000
Chessmaster 6000 ile birlikte severek takip ettiğim bir seri. Kaliteli oyunlardan oluşan bu serinin en son üyesi ise Chessmaster 9000 satranç oyunu dolu dolu tonlarca yeni özellikleri bizlere sunuyor.
 
Severek oynadığım zeka oyunlarının başında Satranç gelir. Mac'de en iyi satranç oyunu olan Kasparov Chessmaster dan sonra beğenerek ve zevkle oynadığım satranç oyunu Chessmaster diyebilirim. Özellikle online olarak gerçek kişilerle satranç oynamak çok zevkli bir şey. Chessmaster 6000 ile birlikte severek takip ettiğim bir seri. Kaliteli oyunlardan oluşan bu serinin en son üyesi ise Chessmaster 9000. DVD'den oluşan satranç oyunu dolu dolu kullanarak bize tonlarca özellik sunuyor. Tabii ki bu oyundan köklü yenilikler beklememeliyiz. Satranç olayına yeni kurallar eklemek imkansız ;) Bu nedenle yenilikler, taş modelleri, board modelleri gibi şeylerde olabilir. Ayrıca 3D grafikleri de unutmayalım. Bu oyunda da parlak bir 3D motoru kullanılmış, böylece oyun sadece beynimize değil, gözümüze de hitap ediyor.

Oyun hem yeni başlayan oyuncular için hem de bu yolda saçlarını dökmüş kişiler için çeşitli seçenekler sunuyor. Oyun  satranç hakkında gerekli dersler vererek, sıfırdan bu oyunu öğrenmenizi sağlıyor. Ayrıca değişik taktikler ile de oynama şekillerinizi geliştirebiliyorsunuz. Karşı tarafın oyun şekillerine göre nasıl bir yol izlemeniz gerektiği gibi bilgiler de, tutorial bölümlerinde sizlere açıklanıyor. Oyunun zorluk derecesini artırdığınız zaman, oyuna başladığınız gibi yerinizden kalkmanız bir oluyor. Çünkü oyun oldukça zeki ve sizi çok zorluyor.

Oyunu oynarken, siz hamleleri yaptığınız anda, bilgisayar size yapılabilecek daha mantıklı hamleleri gösteriyor. İsterseniz bu seçeneği kapatabiliyorsunuz. Ama bence yararlı bir seçenek. Bunu sık sık uygulayarak, bir süre sonra satranç yeteneğinizin geliştiğini ve düşünme gücünüzün arttığını hissedeceksiniz. Ben kendimde bunu hissettim. Gerçek hayatta da işe yaradığını gördüm. Oyun aslında eğlendirmekten çok öğretmek üzerine kurulmuş. Zaten oyunda bir de mini quiz seçeneği var. Sorular, hamleler, kafanızı bulandırmak için her şey düşünülmüş bu quiz'de. Oyunun online seçeneği de mevcut. Ubi.com üzerinden bedava online müsabakalara katılabiliyorsunuz. Bu da en eğlenceli kısmı olsa gerek. Her ne kadar zor bir oyun olsa bile, gerçek hayattan bir rakip ile oynamak her şeyden daha zevkli.

Oyunun grafikleri çok iyi. Satranç taşlarının görünümüne çok önem verilmiş. Grafik açısından söylenecek fazla bir şey yok. Oyunun ses efektleri ve müzikleri yeterli. Oyun için söylemem gereken son şeylere geldiğimde,1986'da ilk olarak piyasaya çıkmış ve dünyada milyonlarca satmış Chessmaster oyunun en son versiyonunu almamak olmaz. Eğer satranç ile alakanız varsa bu oyunu kaçırmayınız.


mac oyunlarõ