Commandos 3 Destination Berlin
Commandos’u bir fenomen yapan en önemli unsurlardan biri oyunu bitirebilmektir. Bu oyunu bitirmek herhangi bir oyunu bitirmekten çok daha farklı ve anlamlı bir olgudur.
 
Commandos 2’de savaşın Uzakdoğu ve Asya cephesindeki görevleri yerine getirirken Commandos 3 Destination Berlin’de ‹kinci Dünya Savaşıının en önemli mekânlarını ziyaret ediyoruz. Bu sefer Stalingrad’dan Berlin’e, Orta Avrupa’dan Normandiya’ya kadar geniş bir alanda yolculuk yapıyoruz. Özellikle Omaha sahilinde geçen bölüm, ‹kinci Dünya Savaşı fanatiklerini tatmin edecek gibi görünüyor. Bu şekilde diğer oyunlarda gölgelenen hikaye biraz daha ön plana çıkartılmış.

Commandos, 3 campaign altında toplanmış 12 senaryo ile birlikte 2 tane de tutorial bölümü bulunuyor. Tutorial bölümleri oyunun değiştirilmiş arabirimine alışabilmek için bir hayli önem taşıyor. Daha önceki Commandos oyunlarında olduğu gibi bu bölümler de belli eğitim kampları dahilinde değil de ufak çaplı görevler olarak karşınıza çıkıyor. Oyun bölümleri için de ilginç fikirler kullanılmış. Bunların arasında Enemy at the Gates filmini çağrıştıran bir Sniper kapışmasından, seçtiğiniz bir yönteme göre size ihanet eden bir subaya suikast düzenlemeye kadar farklı bölümler var. Destination Berlin’deki bölümler diğer sürüm ile karşılaştırıldığında dikkat çeken en önemli özellik, haritaların daha küçük ancak daha konsantre ve aksiyon seviyesi yüksek olarak tasarlanmış olması. Mesela daha ikinci bölümde tepemize uçaklardan yağan bombalar yetmiyormuş gibi, kalabalık gruplar halinde bize saldıran düşmanları etkisiz hale getirmeye çalışıyoruz. Bu değişiklik oyunu olumlu yönde etkilemiş. Commandos 2’de bulunan devasa haritalardan  kurtulmuş olduk.

Destination Berlin'in zorluk seviyesi öncekine nazaran biraz daha zorlu ;) Adamlarınız daha kolay ölüyor ve düşman askerleri de daha güçlü tasarlanmış. Örneğin birbirini gören iki adamı öldürmek eskisi kadar kolay değil. Düşman askerlerinin sayısı arttıkça onları etkisiz hale getirmek bir o kadar daha zorlaşıyor. Eskisi gibi bir yere pusu kurup sırayla gelmelerini bekleyerek onlarca adamı öldürmek mümkün değil. Bu yüzden toplu saldırmak yerine toplu halde saklanmak çok daha mantıklı bir hareket oluyor. Bu da bizleri değişik taktikler kullanmaya iterek oyunun heyecanını bir kat daha artırıyor. Oyunda kullanabileceğimiz 6 adet karakter bulunuyor. Bunlar Green Beret, Sniper, Diver (Marine), Sapper, Spy ve Thief. Destination Berlin’de karakterler üzerinde değişiklik yapılmamış. Hepsi Commandos 2’deki özelliklerini koruyor. Bunların dışında eklenen birkaç yeni silah ve ekipman dışında bir yenilik olduğu söylenemez. Gözüme çarpan en işe yarar yeni bir özellik, Sniper’ın direklerin tepesine çıkıp oradan ateş edebilmesi çok  iyi. Karakter konusunda en büyük handikaplardan biri Diver karakterinin yalnızca bir bölümde kullanılıyor olması. Hem ilk hem de ikinci oyunda en işe yarar karakterlerden biri olan Diver’ın yalnızca bir bölümde kullanılması gerçekten üzücü. Tabii bu da deniz içeren bir bölüm oynayacağımız anlamına geliyor. Bölümlerin yapısı gereği yine Green Beret ve Sniper’ın bulunduğu bölümlerde en çok iş yine bu ikisine düşüyor. Özellikle Green Beret çok kilit noktalarda takıldığınız yerleri aşmanızı sağlayan adam olabiliyor. Bazı bölümlerde yalnızca Thief ve Spy karakterleriyle başlayıp tüm görevi sessizce tamamlamanız gerekebiliyor. Öyle ki en ufak bir alarm sinyali verildiğinde bölümü kaybediyorsunuz. Bu nedenlerden dolayı yine her zamanki gibi bölümde neler olup bittiğini düşmanların neler yaptığını çözmek için bir iki deneme oyunu oynamanız gerekebiliyor. Ancak Destination Berlin’de değişiklik olarak bazen adamlar aynı rotaları izlemeyebiliyor. Örneğin birkaç kere aynı yerde dolaşan bir asker bir anda esip farklı bir yöne dönüp tüm planlarınızı alt üst edebiliyor. Destination Berlin’de yapılan en önemli değişikliklerden biri arabirim. Silahlar ve ekipmanlar birer menü altında toplanarak kolay ulaşabileceğiniz bir şekle sokulmuş. Commandos 3 ile eklenen yeni bir özellik de multiplayer modu. Oyunda Deathmatch ve Collect the Flags adında iki adet mod bulunuyor. Deathmatch modunda komandoları, müttefik askerlerini ya da ikisini birlikte seçebiliyorsunuz. Collect the Flags modu ise yalnızca komandolar için aktif. Multiplayer haritaları olarak da normal oyun görevlerindeki haritaların kullanılması iyi bir fikir. Böylece oyuncuların tek tek harita üzerinde uzmanlaşmasına gerek kalmadan oyunu bitirmeleri haritaları öğrenmeleri için yeterli oluyor.
 


mac oyunlarõ