Diablo II + Lord of Destruction
Nefret (Mephisto) & Korku (diablo) Lordlarını yendik sıra Baal'da… Diablo II Lord of Destruction ek paketi ile bir kat daha zevkli hale geliyor.
 
Diablo’nun en önemli kısmı seçtiğiniz kişinin özelliklerini bilmek zorunda olmanız. Eger seçtiginiz karakterin özelliklerini bilmezseniz çok sık ölürsünüz. Oyunda kullanılan çok fazla alet ve büyü var. Amazon’u seçerseniz ok ile çok iyi savaşır. Paladin’i seçerseniz kılıcı kullanmakta çok iyidir, Barbarian, yakın dövüşte ve balta kullanmakta ustadır. Necromancer çok iyi büyüleri olan savaşçıdır. Sorceress (büyücü) en güçsüzüdür. Amacınız; verilen görevleri yerine getirmek, üstünde ünlem isareti olan kisilerle konuşulup söylediklerinin yerine getirilmesidir. Bu kişilerden ilki ve sürekli konuşmanız gereken Prenses Akara. Görev alındıktan sonra verilen harita doğrultusunda ilerleyip ve karşımıza çıkanları öldürüp, seviye atlamak. Oyunun başında bu seviye düsük daha sonra giderek artıyor. Her düzey atlayışında oyunda ek büyü özelligi ve yetenek veriliyor. Mesela bir amazon kadınına baltayla ilgili büyü özelligini verirseniz kullanamaz onun için her karakterin neyi kullanıp neyi kullanamadığını bilmelisiniz. Etraftan topladıımız para, giysi, yüzük, kullandığımız araca göre aldigimiz büyülü taslar, soketler yani hepsi yetenekler geliştikçe kullanılacak malzemeler. Mesela haritalarda ilerlerken yolda buldugumuz soketleri kullandığımız Yay’a, yalnız soket kabul eden tarzdan olacak, attigimizda yay çok iyi özellikler kazanır. Sonra köyden ayrilmadan yanimizda mutlaka köye dönmemizi saglayan zaman tüneli olmalı. Bu tünel en zor sartlarda sizin bulundugunuz durumdan köye kaçmanızı sağlar. Her oynayışınızda bir kez kullanma hakkınız var. Köye döndügümüzde topladığımız esyaları köydeki silahlari satan kisiye götürüp satmalıyız ve aldığımız parayı kasamıza koymalıyız ki ilerde ölürsek heba olmasın. Bazı bulduğumuz silahları alsak bile kullanamayız. Sebebi, o silahi kullanacak seviyeye yani yeteneğe ulasamamisizdir. Aldığımız hayat ve mana’yi belimizdeki alacağımız kemere yerleştirip 1,2,3,4 tuşları ile ihtiyacımız olunca kullanırız. Kirmızı şişeler ve sol taraftaki kırmızı küp hayat seviyemizi gösterir. Kirmizi küp bitti mi, Diablo’nun tahtali köyüne yolculuk yaparız. Öldügünüz yere kadar geldiginizde, esyalarini ve ganimetlerini yagmalarsiniz. Diablo ilerledikçe gelisiyor ve 10. seviyeyi geçince hayattan kopanlar olduğu söyleniyor. Yagmur sahneleri, gece bölümleri iyi tasarlanmış. Bir de oyunun basindaki video bölümünü izleyin, film gibi bir sey. Oyunda, bir cube var onu alinca aldigimiz diger büyülü sopayla birlestirip içine kullandigimiz silahi atinca silah muhtesem bir sey oluyor.

Daha sonra eklenen Lord of Destruction ek görev paketi ile yeni senaryolar, karakterler ve onlarca item oyuna eklenerek oynanabilirlik daha da artıyor. Yeni zırhlar, silahlar kısacası bu paket item toplayıcıların hoşuna gidecek. Yeni karakterlerimizden birisi gücünü hava, su, toprak ve doğadan alan Druid, aslında karakterimizi Sorceress ve Necromancer'in bir karışımı olarak da tanımlayabiliriz. Ama bu karakterin kendisine has dolayısıyla başka hiç bir karakterin, sahip olduğu skilllere benzemeyen "Shape Shifting" skilleri ile Druid kurt ve ayı Yani,"Werewolf" ve "Werebear" formuna girebiliyor ve bu formlar içindeyken kullanabileceği skilllerde fazlasıyla "Shape Shifting"'e en azından birkaç skill puanı vermemizi gerekli kılıyor. Diger karakter ise Assassin eski bir örgütün üyesi olan bu asi kadın sırf kendisinin kullanabileceği pençeler ve onun ölümcül tuzakları ile düşmanını kolayca yok edebiliyor. Bu Karakterin Skill Dağılımı ise Traps, Martial Arts, Shadow Disciplenes. "Traps"Skill'(lerin)de Düşmanlara Belli Aralıklar ile Çeşitli Büyüler Yapan Tuzaklar Bulabileceksiniz. "Martial Arts" Altında ise Örgütün Kendine Has Hareketleri Bulunuyor. "Shadow Disciplenes" ise Çoğunlukla Amazon'unkine Benzeyen Skill Çeşitleri içeriyor. Act V de, "Barbarian Highlands"' oyuna eklenen yeniliklerden biri, bu act Arreat Dağı ve çevresinde geçiyor.

Oyunun çözünürlülüğü de artırılmış. Bir çok yeni eşya eklenmiş. Bu eşyalar arasında soketli eşyalara takıldığında farklı özellikler sunan, eğer belli bir kombinasyon ile takılırsa müthiş özellikler sunan Runeler, Birde inventory'de taşıdığınız sürece çeşitli özellikler veren Charmlar var ki bu eşyalar çeşitli büyüklüklerde olacak. Kiraladığınız savaşçılar sizinle level atlayıp gelebiliyor. Onlara, resimlerinin üzerine bırakarak potion verebiliyorsunuz. Artık "O" tuşu ile onların donanım ekranını açıp, onlara zırh, eldiven, başlık ve silah verebiliyorsunuz. Yardımcılarınızın mana ve okları bitmiyor. Mesela yakın dövüşçü iseniz uzun menzilli büyü ve silahlar kullanan yardımcı seçin eğer ki uzaktan dövüşen bir savaşçıysanız tam tersini yapın. Nefret (Mephisto) ve Korkunun (Diablo) Lordlarını yendik. Onları, Abyss'in Karanlık Boşluğuna gönderdik. Geriye yıkımın Lordu Baal kaldı. Onu hala yenemedik. Biz cehennemin dibinde Diablo ve yaratıkları ile köşe kapmaca oynarken Baal Soulstone'unu ele geçirmek ile meşguldü Soulstone'unu ele geçirdikten sonra kendine birçok minion yapıp Arreat Dağının altındaki mahzene gitmiş ve orada minionlarını güçlendirerek Harrogath'a salmış. Bizim kahramanımıza düşen barbarların yapamadığını yapmak: Baal'ı öldürmek.


Oyun Özellikleri
Firma         : Blizzard
Türü           : Strateji
G. Tarihi   : 2010
Sürümü    : v1.13
   
Mac OS     : OS9, 10.2 + (10.7 Çalışmaz)
islemci      : G4/G5, Intel +
Bellek        : 128 MB
Grafik        : 16 MB
Hard Disk : 2 GB
Oyun Görselleri
mac oyunlarõ