Doom 3
Arkadaşlar Doom 3 cehenneminde yanmaya hazır mısınız? Korku filmi tarzında ilerleyen senaryosu ve her an tetikte olmamızı sağlayacak ani yaratık saldırıları göze ilk çarpan özellikleri…
 
Biz Mac kullanıcılarının belleklerinden silinmeyecek ilk zevkle oynadığımız oyun neydi? diye soracak olursak herkes DOOM oyunuydu diyecektir. Oyun dünyasında çığır açan bir teknikle, hepimizi kendi gözümüzden gördüğümüz bir ortama taşıyan Doom, doğru bir ifade ile oyun dünyasının derinden çalkalamış. Oyun makinesi olarak ilan edilen Amiga'nın bir kenara atılıp, herkesin PC almaya başladığı bir dönemin öncüsü olmuştu. Doom, dünyada en çok satan ve adını tarihe altın harflerle kazımış nadide oyunlardan biriydi. Doom efsanesi, diğer oyun yapımcılarına öyle büyük bir ufuk açtı ki; benzer oyunlar ardı sıra gelmeye başladı. Hatta 1996 yıllarının sonunda piyasaya çıkan oyunların %60'ına varan kısmı FPS türünde olmasının bir nedeni de buydu. Geçen yıl Mac kullanıcıları için duyurulan Doom 3 için vadedilenler gerçekten dudak uçuklatacak türdendi. Bilgisayarlarda dolaşan demoları oyunun grafikleri gerçekten inanılmaz boyutlardaydı. Tabii ki belirtmek isterim bu tarz bir oyunu benim elimde bulunan 1 GHz lik PowerMac G4 de bile grafiklerin kalitesini artırdığınızda oyunun hızında çok düşüklükler olduğunu şimdiden söylemek isterim. Ama elinizde Power Mac G5 varsa Doom 3 den son derece zevk ve heyecan duyacağınızı şimdiden garanti edebilirim. Özellikle korku sahneleri ve ani karşınıza çıkan zombileri gördükçe yerinizden zıplayacaksınız. Önümüzde çıkacak ilk update ile oyunun 5+1 surround sistemi de destekleyeceğini şimdiden sizlerle paylaşmak isterim ;)

Yazın sıcağı yetmezmiş gibi şimdi de Doom 3 cehenneminde yanmaya başlayacağız. Oyunun senaryosu, korku filmi tarzında ilerleyen ve her an tetikte olmamızı sağlayacak ani yaratık saldırıları göze ilk çarpan özellikleri... Oyunun konusu ise kısaca; Mars'ta kurulan bir üste yaşanan doğaüstü olayların çalışanları zombilere dönüştürdüğü ve mekandan kurtulmaya çalışan bir askeri canlandırıyoruz. Oyuna ilk başladığınızda herhangi bir silahınız yok. İlerledikçe üstün silahlara ve zırhlara sahip oluyorsunuz. Oyuna ilk girdiğinizde Union Aerospace Corporation (Birleşik Uzay Kurumu)'ın Mars araştırma merkezine hoş geldiniz diye çok güzel bir demo ile oyuna başlangıç yapıyorsunuz. Son derece gelişmiş bu bilim merkezinde oyun boyunca 10 senelik bir nişancının gözlerinden en son teknolojiyi göreceksiniz. Yönetici Elliot Swann ve koruması ile birlikte siz, Dr. Malcolm Betruger tarafından yönetilen bu çok önemli deney merkezinde meydana gelen tuhaflıkları ve kazaları araştırmaya yollandınız. Araştırmanız boyunca UAC'ın ürettiği füzyon teknolojisi ve biyolojiyi, kadim mars kalıntılarını ve Cehennemin kendisini göreceksiniz. Tüm bunlar size tanıdık geliyorsa bunun nedeni Doom 3'ün Doom hikayenin tekrarı olması. Benzer çizimlerin yanı sıra zombiler, cehennem şövalyeleri, küçük şeytanlar ve hayaletler gibi aynı düşmanlarla karşılaşıyorsunuz. Eski oyunlardaki gibi birincil görüşten oynanan bu 20 saati aşan oyun klasik aksiyon oyunu yerine daha çok bilim-kurgu/korku tarzını hedeflemiş. Ama ara filmler, loş ışık ve birden ortaya çıkan şeytanlar sizde farklı bir korkuyu yaratıyor. Size tavsiye edeceğim çok ince bir püf noktası var. Karşınıza şifre girmenizi isteyen özel kasalar göreceksiniz. Bu kasaların içlerinde çok güçlü silahlar, cephanelikler ve enerjiler bulunmaktadır. Bu kasaları esasında açmanız çok kolay. Yerlerde veya ölü askerlerin üzerlerinde bulunan cihazları alıyorsunuz. Bu cihazları TAB tuşuna basıp incelediğinizde personel bilgileri ve üst tarafta e-mail dosyalarını açacaksınız. Bu e-mail dosyalarının içindeki yazıyı biraz dikkatli okuduğunuzda, bu kasaları açmanız için gereken şifrenin yazılı olduğunu göreceksiniz.

Diğer önemli bir konusu ise kontroller. Açık söylemek gerekirse FPS oynamak için mutlaka kontrollerin rahat olması gerekiyor. Mac kullancıları için hazırlanan HALO oyununun dışında bu platformda kolay kontrol edilebilir bir başka oyun hatırlamıyorum. Fakat Doom 3, kontrol adına o kadar çok seçenek ile geliyor ki; üzerinde gerçekten iyi düşünülmüş. Kontrol ayarlarına girdiğinizde başka hiçbir oyununda görmediğiniz kadar seçenek ile karşılaşıyorsunuz. Hassasiye ayarlarından tutun, otomatik nişan alma gibi kontrolü rahatlatıcı ayrıntı var. Sonuç ise gerçekten başarılı. Kişisel fikrim HALO ile birlikte en kolay kontrol edilen ve zevkle oynayabileceğimiz bir diğer oyunun da Doom 3 olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim arkadaşlar. Kontrol olarak mutlaka söylenmesi gereken bir iki ayrıntı daha var. Bunlardan birisi quicksave (hızlı kayıt) yapmayı sağlayan bir tuş kullanabilme imkanımız mevcut. FPS oyunlarının mantığı gereği sık sık ihtiyaç duyulan hızlı kayıt sistemini, oyunun istediğimiz herhangi bir anında tek tuşa basarak yapabiliyor olmamız. Bunun yanında, tanımladığınız tuşlar ile PDA'mızı açıyor, silah ve el feneri değişimini yapıyoruz. Diğer tanımladığımız kontrol tuşları ise silah değişimlerini hızlı bir biçimde yapmamıza imkan tanıyor ve çok kullanışlı oluyor. Doom 3'ün en çok üzerinden geçilmiş olan unsur kesinlikle çoklu oyuncu modu. Co-Op (yani iki oyuncunun aynı anda senaryoyu oynayabilmesi) modu kesinlikle ilk dikkat çeken Deathmatch ve diğer standart çoklu oyuncu modları yerli yerine duruyor.


mac oyunlarõ