Warcraft III Reign Chaos + Frozen Throne
Azeroth topraklarında insanlar ve Orc'ların var olma savaşı tüm şiddetiyle devam ediyor… Senaryolar bu fantazya etrafında gelişen 4 ayrı onlarca görevden oluşuyor.
 
Warcraft III, RTS türüne getirdiği bakış açısıyla rakiplerini silip süpürdü. Blizzard, gerek atmosferi, gerekse de sürükleyiciliği ile mükemmel bir oyun çıkarttı. Azeroth topraklarındaki insanların ve Orc’ların varolma savaşına tanıklık etmiştir. Sürekli yıkımların, korkunç savaşların ve mücadelelerin yaşandığı bu dünyaya, yaşayan ölülerin ve Night Elf’lerinin de katılmasıyla varolma savaşı başlamıştır. Azeroth’un topraklarında eskisinden daha fazla yıkım ve acı vardır. Senaryolar bu fantazya etrafında gelişen 4 ayrı onlarca görevden oluşuyor. Kullanılan ‹ngilizce çok anlaşılır bir dilde. Single Player görevlerde kontrol edebilmemiz için verilen bir kahraman ve birkaç askerle görevleri tamamlamamız isteniyor. Oyunda görevlerle ilgili bilgiler veren ya da yeni görev veren kişileri bulabiliyoruz. Konuşmalarımız oyunun gidişatını etkiliyor. Kahramanlarımız savaştıkça Diablo’daki gibi experians toplayıp level atlıyor ve çeşitli becerilere sahip olabiliyor. Kısacası farklı bir Warcraft buluyoruz. Diğer bir yenilik ise “Hero”lar oluşturuyor.

Her ırk için 3 adet kahraman bulunuyor ve Level atladıkça da güçlenen bu birimlerin savaşlarda hatırı sayılır bir önemi var. Bir nevi lider görünümünde savaşlarda yerlerini alıyorlar. Öldüklerinde ise çıkartıldıkları binadan tekrar belli bir kaynak karşılığında çıkartılabiliyor. Diğer önemli değişiklikleri de, çıkarttığımız birimlerin sayılarında ve ekonomik yapıda. Binaları  inşa eden ve kaynakları toplayan çalışanların yanında, savaşçı üretimimiz belli bir sayı ile sınılı, dahası  ordunuz belli bir sayıya ulaştığında barınma giderlerinin artması altın üretiminizde olumsuz etkileniyor. Az sayıdaki bir orduda altın üretimi %100’lük bir seviyede oluyor. Yani altını çıkartıp binanıza taşıyan çalışanların getirdikleri altınlar her seferinde 10 altın olarak kasanı zdaki yerini alıyor. Sayınız fazlalaştıkça ise üretiminiz ilk önce %30 düşüyor ve getirilen altın sayısı 7’ye düşüyor. Kalabalık bir ordu bulundurmak savunma ve saldırı için avantaj sağlasa da, ekonomik yapınızı  da olumsuz yönde etkiliyor. Bu yüzden deli gibi savaşçı basıp, düşmanın üzerine gitmek yok. Eskisi gibi petrol (Oil) toplamıyoruz. Üretim için tek kaynağı odun ve altın oluşturuyor. ‹nsanların ve Orc’ların yanında, 2 yeni ırk ekleniyor; yaşayan ölüler ve Gece Elf’leri. Cüceleri de (Dwarf) oyunda görecektik ama daha sonra cüceleri insanlara kattılar ve 4 farklı ırk çıktı. Her ırkın kendine has özellikleri bulunuyor.

İnsanlar(Human): Azeroth topraklarında varolma mücadelesi veriyorlar. ‹nsanlar arasında sınıf farklılıkları savaşlarda önemli görev dağılımlarına da neden olmuş. Köylüler binaları inşa edip, kaynakları toplayan hizmetli görünümündeler. Ağaçları kesip, altınları toplayıp depolara taşıyorlar. Binaları  inşa etmekle kalmı yor tamirini de üstleniyorlar. Gerektiğinde ise savaşmaya hazırlar. Soylular ve büyücüler ise savaşın yükünü üstlenmişler. İnsanlar yalnız değiller! Yanlarına cücelerde katılmış. Barut ve tüfek kullanmayı öğrenen insanlar, uçan makineler ve buharlı tanklarda üretmekte usta olmuşlar. Bu savaşta karşılarında Orc’lar ve yeni bir düşman yaşayan ölüler…

Orc’lar: ‹nsanlar tarafından hezimete uğratılan Orc’lar, dünyalarını Azeroth’a bağlayan Dark Portal’ın yıkılmasıyla Azeroth topraklarında yaşamak zorunda kalmıştır. Anavatanları Draenor cehennemi olan Orc’lar, eski kimliklerine de kavuşmayı başarır ve bu yabancı dünyada yaşamaya da alışırlar. Bu yüzden kaynak kullanımları ve barınmaları  da insanlara benzerlik gösteriyor. Çalışanları ağaçları kesip, altınları toplayarak depolara taşırken, bilge Orc’lar da savaş yükünü göğüslenmişler. Yalnız onlara insanlarda olduğu gibi teknolojide bir hayli ileri cüceler katılmadığından, teknolojilerini ilerletememişler fakat Azeroth da yaşayan Troll ve Tauren klanları  tarafından bü yü k sempati kazanmışlar ve yardımlarını  görmüşler.

Gece Elf’leri (Night Elf): Asıl memleketleri Shattered olan Gece Elfleri gecenin karanlığını, bir avantaj olarak kullanırlar. Elf bile olsalar karanlık yönleri ağır basmakta ve tehlikeli olabilirler. Gece Elfleri doğa ile içiçe yaşayarak, doğanın onlara sunduğu nimetlerden, ona zarar vermeden faydalanır. Binaları aynı zamanda canlı ağaçlardan oluşur. Hareket ederler hatta savaşabilir. Yakın dövüşe girmekten çekinmeyen Gece Elfleri, büyü  konusunda beceriklidir.

Yaşayan Ölüler (Undead): Gittikleri her yere ölüm ve acı götürerek, kurutan bu iblisler, kara büyüde ustalar. Büyüyle  altın madenlerinden, altını söküyorlar. Binalarını inşa etmek için de adam bulundurmak zorunda değiller. Kurmak istedikleri binaları karanlık dünyalarından teleport ile getiriyorlar. Tek emelleri Azeroth’a hakim olmak.

Costum Game bölümünde bilgisayara karşı kozunuzu paylaşabilirsiniz. Haritada seçtiğiniz düşmandan bağımsız onlarca yaratık bulunuyor. 6-8 levellik zorluklu yaratıklar yanında 10 levellik Dragonlar bulunuyor. Askerlerimizin yapay zekaları da şu bakımdan iyi; üssünüze saldırı  olduğu zaman savaşmak için dağılsalarda, tehlike geçtikten sonra eski pozisyonlarını koruyorlar. Böylece askerleri, etraftan toplamak için uğraşmıyorsunuz. Aynı zamanda bir yere savaşmak üzere yollasanız da yolda ona saldıran olunca, durup savaşıp yollarına devam ediyorlar. 3D grafik motoru kullandığından ışık ve gölge oyunları çok iyi. Aynı zamanda ekrandaki dünya resminden gece-gündüzü takip edebiliyorsunuz. Konuşma diyalogları başarılı bir seslendirme ile  oyundan kopmamanızı sağlıyor.


WARCRAFT III FROZEN
Blizzard her yeni oyununda olduğu gibi bu sefer de geleneği bozmadı ve WarCraft III eklenti paketini birinci yılın sonunda çıkardı. Aslında fanatik WarCraft oyuncuları Frozen Throne ile yeni tanışmış değiller. Blizzard yaklaşık 3 ay önce Frozen Throne"un sadece multiplayer desteği olan beta sürümünü testerlara açmış ve Battle.Net üzerinden oynanıma sunmuştu. Tabii bu fırsattan sadece kısıtlı sayıda oyuncu yararlanabildi (Her beta testinde olduğu gibi). Resmi Blizzard beta testerlığına seçilemeyenler ise yasal olmayan WarForge üzerinde Frozen Throne oynadılar. Archimonde"un Night Elf druid"i Stormrage tarafından alt edilişinden aylar geçmiştir... Furion Stormrage ve Priestess Tyrande Whisperwind undead istilası sonucu mahvolmuş eski toprakları gücüne kavuşturmak üzere Ashenvale Ormanı"na geri dönmüşlerdir. Bu arada bir not; artık Furion"ın altında kocaman bir keçi var. Yürümüyor yani. Savaştan yorulmuş olan "Orcish-Horde" ise Thrall önderliğinde Kalimdor"un doğu kısmındaki topraklarında kendilerine yeni topraklar edinmişlerdir. Durator adındaki bu yeni yerleşim merkezlerinde orklar kendi hallerinde takılmaktadırlar.

Lordaeron"ın halkı ise büyücü Jaina Proudmoore ile çorak Kalimdor yurdunun doğu kıyılarında yerleşmeye başlamışlardır. Ve FT konusunda asıl merak edilen Arthas Lordaeron"ın yeni hükümdarı undead kuvvetlerini geriye kalan son direniş kırıntlarını da temizlemek üzere yönetmeye başlamıştır. Bir zamanların güç ve kudret simgesi Human Alliance krallığı şimdilerde ölümün simgesi olmuştur. Bütün dünya Arthas"ın altında ezilirken, karanlık bir köşede Illidian sessizce beklemekte ve plan yapmaktadır. Oyun Night Elf campaign"i ile başlıyor ve Illidan"ın Naga ırkı ile bütünleşişini seyrediyoruz. Elflerle oynarken yeni hero Maiev (Warden) ile Illidan"a karşı savaşıyoruz. Maiev"in amacı Illidan"ı işlediği suçlardan dolayı tekrar hücresine hapsetmek... Bu sırada tabii Tyrande ve Furion ile Maiev arasında çatışmalar ve anlaşmazlıklar oluşuyor.

Illidan her ne kadar demonic güçlere sahip olsa da sempatimizi kazanmış bir hero olarak elf ırkına ihanet etmiyor... Ben en iyisi konuyu daha fazla derinleştirmeden sizi oyunun zevkini çıkartmaya davet edeyim. Küçük bir dipnot; Orc Campaign"i artık ana konuyla ilgili değil, Orc"larla oynarken rpg havasında ilerliyor oyun ve Rexxar adındaki yarma bir hero ile bize verilen questleri yerine getiriyoruz. Ve son birşey daha; Oyunun asıl zevki Arthas"ın yolunu belirlediğimiz Undead bölümlerinde... StarCraft için Brood War çıktığında oluşan sansasyonu hepimiz biliriz. Blizzard oyuna öyle yerinde eklentiler yapmıştı ki adeta yeni bir oyun olmuştu StarCraft. Ve şimdi eskinin StarCraft"çıları şimdinin "WarCraft"çıları olarak Frozen Throne"un da aynı Brood War gibi mükemmel bir expansion olduğunu söyleyebiliriz.


mac oyunlarõ