Ford Racing 2
Ford Racing 2 PC’lerdeki araba yarışları ile kıyaslandığında en iyi araba yarışı değil ama Macintosh da oynayabileceğiniz en eğlenceli araba yarışı...
 
Bu sıralar her marka kendi oyununu çıkartmaya başladı. Önce Mercedes Racing şimdi Ford Racing… Sadece Ford arabaları arasında geçen bir yarış oyunu. Yanlız eminim ki çoğunuz Ford markası altında bu kadar çeşitli araba olduğunu ilk defa bu oyunda göreceksiniz. Oyunda tam 32 adet araba kullanabiliyoruz. Genel olarak bu arabalar kategorilere ayrılmış durumda. Off-Road, Concept, Movie Stars gibi. Oyunda çok eski klasik araçlardan geleceğe yönelik aşırı hızlı araçlara kadar geniş bir yalpaze var. SVT Lightning, SVT Mustang Cobra, 2002 Thunderbird, Mustang Mach III, Gran Torino, 1955 Thunderbird, 1971 Mustang bunlardan bir kaçı. Beğendiğim özelliklerden biri ise sadece yarış pistlerinde değil, şehirlerde, off-road arazilerde, ormanlar da yarışabilmemiz. Tabi ki pist değiştikçe araçlarınız da değişiyor. Ford Challange kısmında değişik arabaları, değişik yöntemler ile açıyorsunuz. Bu noktada oyun size bir çok mod sunuyor. Normal yarışlarda birince gelmekten ziyade, her turda en arkadaki 2 kişinin elenerek sürdüğü yarışlar, öncekini takip etmeye dayalı yarışlar, belli bir çizgi üzerinde ilerlemeniz gereken yarışlar sadece aklıma gelen bir kaç mod. Neredeyse 15'e yakın mod buluyor. Yani her zevke göre yarış yapmak mümkün. ‹ster şehirlerde 250km görürken yarışın, ister 4 çeker bir ralli arabası ile dağlarda.

Aslında pistler çok güzel tasarlanmış ve akıcı ilerliyor. Çevre öğeleri de iyi seçilmiş. Genel olarak grafikler fena değil. Araçlar çok iyi modellenmiş ama küçük bir handikap araçlar çarptığı zaman hasar almıyorlar. Yapay zeka fena değil. Özellikle oyunu zor seviyede oynarsanız çok iyi çekişme oluyor. Araçların yaptığınız hamlelere tepkisi ise bazen komik olabiliyor. Bir anda tekerlekleri yerden kesilip 2 tekerde gitmeye başlıyorsunuz, ki bu durum son model araçlarda daha çok oluyor. Beni rahatsız eden detay ise yaptığınız hızı oyuna çok iyi adapte edememişler gibi. Örneğin 305 km ile gidiyorsunuz, bu hızı 200 km hız gibi hissediyorsunuz. Zaten 200 km hızdayken dikkat ederseniz 300  km hız ile hemen hemen aynı arkadaşlar. Bence araba yarışlarında bu hız hissini verebilmek çok önemlidir. Oyuna başka bir hava ve gerçekçilik katar. Müzikler çok çeşitli hazırlanmış. Arabalarda olduğu gibi müziklerde her tarza yer verilmiş. ‹sterseniz sadece sevdiğiniz tarz müziklerin çalınmasını sağlayabiliyorsunuz. Motor sesleri de olabildiğince gerçekçi olmuş. Tek kişi oynamanın yanında uzun zamandır özlediğim aynı ekranın 2'ye bölünmesi ile oynanan Multi-Player modu Ford Racing 2'de mevcut. Yani tek bir klavyeden 2 kişi oynamanız mümkün. Bu da oyuna başka bir eğlence havası katmış.

Ford Racing 2, diğer araba yarışları ile kıyasladığımda gördüğüm en iyi araba yarışı değil ama Mac de oynadığım eğlenceli bir araba yarışı diyebilirim. Yanlız kendi içinde getirdiği yenilikler gayet başarılı. Anladığım kadarıyla yapımcılar daha çok eğlence açısından bakmışlar. Çünkü o kraterden bakarsanız oyun istenileni tam anlamıyla veriyor.


mac oyunlarõ