Halo 2
32 yıl önce, Harvest kolonisi ile bağlantı kesilmişti. Kontrol için bir ekip gönderildi. Ekibin geri getirdiği gemi yok edilmişti. Sağ kalanlar ise yenilmez yaratıklardan bahsediyorlardı…
 
Yıl 2552! Güzel bir introdan sonra tüpten çıkyoruz, refakatçinizi izleyin. Yerde kırmızı çizgili karenin içine girip karşınızdaki sönük lambalara “+” işaretini getirerek onları aktif hale getirin. Bu arada yön hareketlerininin ayarını yapacaksınız. Ardından şarj bölmesine geçecek ve elbisenizi şarj ettireceksiniz. Dünyamız aşırı popülasyon, kimi insanları başka gezegenlerde yaşamaya itmiş. Işık hızında yolculuk yapmak artık mümkün. Dünyayı yöneten güçler, tüm ağırlıklarını bir işe vermişler. O da milyonlarca insanı, diğer güneş sistemlerindeki yaşanabilir gezegenlere taşımak. Reach gezegeni bu kolonizasyon işleminde anahtar görevi görmekte. Bu gezegen hem bir askeri merkez hem de çoğu önemli şirketlerin merkezleri burada bulunuyor. Orduya savaş ve taşıma gemisi yapan fabrikalar, bilimsel araştırma merkezleri de yine bu gezegende bulunuyor.

32 yıl önce, Harvest kolonisi ile bağlantı kesilmişti. Kontrol için bir ekip gönderildi. Ekibin geri getirdiği gemi yok edilmişti. Sağ kalanların anlattığına göre, gemilerine durdurulması imkansız yaratıklar saldırmıştı. Artık insanlık, en büyük düşmanı Covenant'lar ile tanışmış oldu. Dinlerine bağlı olan bu grup, insanları köleleştirmek için harekete geçmişti. Tanrılarına ödül olarak da insanları düşünen Covenant ermişleri, insanlık alemine karşı savaş ilan ediyor, bunun sonucunda büyük bir savaş başlıyor. İnsanlık çatışmanın ardından artık savaşı kaybetmeye başlıyor. Yaratıklar son hedef olarak dünyayı seçmişler. Her şey sona yaklaşırken, Reach gezegeninde yapılan gizli araştırmalar, insanlık için son bir umudun olduğunu gösteriyor. SPARTAN-II adındaki süper asker prototiplerini konu alan bu araştırma sayesinde, Covenant savaşçılarına karşı üstünlük sağlanmıştır. Ama SPARTAN-II askerleri, sayıca çok azdılar. Hemen bir plan yapıldı.
Plana göre, SPARTAN-II askerleri gizlice bir Covenant gemisine girecekti, ve bu yaratıkların ana gezegenlerinin neresi olduklarını öğreneceklerdi. Planın yürümesini umut ederek tüm işlemlere başlamıştılar ki, Covenant birlikleri Reach gezegenine saldırdılar. Saldırı sonucu her yer yok edildi. Sadece tek bir gemi kaçabilmişti. Pillar of Autumn adındaki bu gemide tek bir SPARTAN-II askeri kalmıştı. Dünyanın kapısına dayanan yaratıkları durdurabilecek tek kişiydi... İşte Halo'nun hikayesi ve son asker de biziz.

Oyunda bizim ve düşmanın silahları olmak üzere 2 çeşit silah grubu var. Bizimkiler mantıklı yapılmışken, yaratıkların silahları birazcık abartı. İlk önce el bombası… Bu bomba, silah ile ulaşamayacağınız yerler için birebir. Duvardan sektirerek atmanız mümkün. Ağır hasar veriyor. Tank haricinde bütün araçları saf dışı bırakabiliyorsunuz. Pistol; yegane tabancanız. Kafaya hedeflenen tek kurşun ile düşmanları halledebilen 12.7 mm'lik bir silah. Kullanışlı sayılır ve 2x zoom özelliği var. 7.62mm'lik daha güçlü bir silah ise Assault Rifle. Kalabalık düşmana karşı işe yarıyor. Kısa mesafeli bir silah istiyorsanız Shotgun en etkili ama uzun mesafede Sniper Rifle. 8x'e kadar zoom özelliği var. Gelelim Rocket Launcher’a… 8x zoom kabiliyetli bir silah. Ayrıca araçların üzerinde silahlar mevcut. Multiplayer moduna özgü Flamethrower sevdiğim silahlardan. Düşman silahları biraz değişik. En hafifi Plasma Rifle. Plazma atıyor ve orta şiddette hasar veriyor. Plasma Pistol ise Rifle'dan hafif ve daha kullanışlı. Needler ise, köşelerden sektirerek ateş edebildiğiniz değişik bir silah. Plasma Grenade ise, el bombası misali.

Oyuna başladığınızda; aniden bir patlama ile karışıklık başlayacak. Refaktiçiyi izleyin zavallı patlamadan ölecek, hemen karşıdakı borulardan atlayıp karşıya geçin. Sağa devam edin, ilerleyip yarı açık kapının altından geçerek, yerde “bridge” yazılı kapıdan girin. Hemen karşıdaki kapıya yönelin, askerlerle karşılacaksınız, sola devam edin. Askerlerden biri onu takip etmenizi isteyecek, dediğini yapın.Yıldız işaretli odaya girip gri elbiseli adamla konuşun. Odadan çıkıp sola devam edip açık olan girin, yaratıkları temizleyip sağ taraftaki açık olan iki kapıdan birinden devam edin. Airlock yazılı kapıdan girin. İlerleyip Airlock yazılı odaya girip şarj olup, yolunuza devam edin. Stairs yazılı kapıdan girip sağdaki ilk kapıdan içeriye dalın. Airlock yazılı kapıdan içeriye girin. Yaratıkları temizleyin, airlock yazılı odayaı es geçip yarıya kadar açılmış kapının altından geçin. İlerleyip Stairs yazılı kapıdan girin. Merdivenlerden yukarıya çıkın. Yolunuza çıkan bütün yaratıkları öldürün. Kurtarma gemilerinin bulunduğu bölüme geldiğiniz zaman, sağ üstte gideceğiniz hedef belirecek onu takıp edip kapıdan girin. Sağa sapın ve kapıdan çıkın. Soldaki kapıyı kırın. İlerleyin, “Cyro B” yazılı kapıdan içeriye girin. Patlamanın gerçekleştiği odanın sağ tarafında bulunan kapıdan girin. Lambayı yakıp koridorları geçin. Sola devam edin, hiçbir yere sapmayın. Korulukları atlayıp son kurtarma uçağına binin.


mac oyunlarõ