Jack Keane
Deck 13'ün o güzel, cıbıl cıbıl grafikleri yine karşımızda. Hint denizlerinde macerayı seven, oyunun adından da belli olan Jack Keane'i canlandırıyor, ve maceraya başlıyoruz.
 
Jack Keane karakterini yönlendirdiğimiz oyun Hindistan’da Tooth Adası'nda başlıyor ve kraliyet adına bir nevi gizli ajanlık görevi yapıyoruz. Doktor T adında çılgın bir adam tüm çay seralarını yok etmekle tehdit ediyor ve bu da ingilizleri akşamüstü çayında ekmek eşliğinde ne içecekleri konusunda endişelendiriyor. 19. Yüzyılda geçen serüvende yani İngiliz kraliyete’nin en güçlü olduğu güneşin hiç batmadığı denilen  zamanlarında, bu yüzden bir çok züppe,  güneş kaskı ve fazlasıyla çirkin bıyıklarla karşılaşacağız. Oyun Lucas Arts’ın Monkey Island oyunuyla çok fazla benzerlik gösteriyor eğer bu harika oyunu oynadıysanız kendinizi Jack Keane oynarken rahat hissedeceksiniz ve Çılgın Doktor’un vahşi bitkileri ve farklı yaklaşımları da üstüne keyif katacak. Deck 13'ün o güzel, cıbıl cıbıl grafikleri yine karşımızda. Hint denizlerinde macerayı seven, oyunun adından da belli olan Jack Keane'i canlandırıyor, ve maceraya başlıyoruz. Açılış ekranında  tanıtım videosu ile karşılaşıyoruz. Önce 10tacle Studios, sonra Deck 13 firmaları tanıtıldıktan sonra oyuna başlıyoruz. Menü oyunun konusuna göre oldukça güzel hazırlanmış. Bildiğimiz gibi oyuna giriş, ayarlar haricinde bir de bonus item'lar var. Bunlar oyunda kazandığımız bonuslarla açılıyor.

Jack doğru yoldan para kazanmaya çalışan biri. Ne kadar doğru yoldan para kazanmaya çalışsa da işleri rast gitmiyor ve büyük para sıkıntısı çekiyor. Bizim Jack'in gemisi de borç para ile alınmış ve gemisi her an elinden gidebilir. İşte, Jack'in yardımına mı yetişiyor bilinmez ama İngiltere kraliçesine bağlı gizli İngiliz hükümeti tarafından Jack'e iş teklif ediliyor. İş ise İngiliz hükümetinin göndereceği ajanı Hint açıklarında bir adaya götürecektir. Jack'in bilmediği bir şey vardır; adada, Doktor T adlı bir çatlak profesör bulunmaktadır. Doktor T, ilk önce İngiltere'yi, daha sonra da tüm dünya ülkelerini ele geçirmek istemektedir. Tabii çatlak profesör dedik, tek başına bunu yapamaz. Yarattığı bir takım yaratıklar var. Bu yaratıkları İngiliz hükümetine göstererek ne kadar kararlı olduğunu ispatlamıştır. Ve Jack ile yola çıkan ajanı komedi ve bitmek bilmez bir macera beklemektedir... Bu yaratıklarla nasıl komedi olacak demeyin, çok komik olaylar ile karşılaşacağız. Jack Keane'de de mizahi anlayış önde tutulmuş. Hele hele karakterlerin modellemeleri çok güzel ve komik diyebilirim. Oyundaki en güzel yan ise diyaloglar. Her karakterin sesi farklı ve diyaloglardaki mizah çok güzel yansıtılmış. Karakterlerin modellemeleri ile diyaloglar tam yerine oturmuş.

Grafik olarak kaliteli mekânlar, parlak grafikler ve kendisini her zaman gösteren ayrıntılar. Oyundaki ayrıntılar çok dikkatle yapılmış ve macera oyununa yeni bir renk getirilmiş. Oyundaki atmosfere göre değişen müzikler de bizleri derinden etkiliyor. Jack Keane'deki bulmacalar kaliteli bir şekilde hazırlanmış. Komik ve mantıklı bulmacalar ile bizi kendine çekiyor. Bulmacalar kolaydan zora doğru gittiği için sıkılmayacağımız açık. Oyundaki zor bulmacalar oyuncuları epey uğraştıracak türden, fakat oyundan kopmayalım diye yapımcı firma bir ipucu sistemi koymuş. Tab tuşuna bastığımızda bulmaca ile ilgili bir takım bilgiler geliyor ve o bilgilere uyarak bulmacayı tamamlayabiliyoruz. Oyunda bazı yerlerde karakter değiştirerek yolumuza devam ediyoruz  Ankh'da olduğu gibi. Diğer karakterlerin de senaryoya kattıkları değer yüksek tutulmuş. Böyle olunca da kötü veya iyi, fark etmeden hepsini seviyoruz ve kurdukları diyaloglarla gülüyoruz. Peki, biz bu borcumuzu nasıl ödeyeceğiz? Gemimiz elden gidecek. İşte gece gündüz demeden Jack'e yaptığımız yardımlar sayesinde hem Jack'imiz kurtuluyor bu sıkıntıdan, hem de biz kurtuluyoruz Doktor T'den.

Jack Keane bize 14 saati aşkın bir oynanabilirlir süresi  macera oyunu için ideal bir uzunluk diyebilirim. Deck 13, bana Jack Keane ile harika saatler yaşattı. Grafikleri ile içine çekti. Sizlerin de beğenisini toplayacak bir oyun Jack Keane. Sadece grafik olarak değil, senaryosu, diyalogları ve mizahi anlayışı ile de harikalar yaratıyor.


mac oyunlarõ