Legion Arena Cult of Mithras Exp.
Legion Arena'nın ek görev paketi olan Cult of Mithras ile beraber ana oyuna 35 yeni savaş, 5 yeni ünite ekleniyor ve grafikler makyajlanarak daha kaliteli ve zevkli bir oyun ortaya çıkıyor...
 
Legion Arena, sadece strateji oyunu üretmeye kendini adamış olan İngiliz Slitherine Software firmasının en yeni oyunlarından biri. Uzunca bir süredir üzerinde çalışılan Legion Arena yeni sürümüyle taşıdığı birçok yeni özellik nedeniyle iyi bir oyun olduğunu söyleyebilirim. Beş ayı aşan beta test sürecinde oyuna sürekli yeni yeni özellikler ekleyen firma, beta için seçtiği kullanıcılarının sürekli nabzını yokluyor ve yaptığı güncellemeler ile oyuna son şeklini verdi. Öyle ki, Slitherine Software gibi küçük çaplı bir firma için hiç de ucuz olmayan teknikler kullanılarak yapılan çalışmala ekstra külfet getirmiştir. Oyun, biz Mac'cilerin en çok sevdiği türlerden biri olan RTS tarzında strateji oyunu. Eski çağlarda geçen oyunumuzda askerlerimizi toplayabileceğiz ve birçok yönde onlara eklemelerde bulunabileceğiz. Slitherine Software’den Iain McNeil ile yaptığımız röportajda da söylediği gibi oyun aslında tam anlamıyla bir RTS değil. Genel itibariyle karşılıklı iki ordunun savaşmasına dayanıyor oyun; ama, onların yeteneklerine yapabileceğimiz eklentiler sayesinde RTS ile karışık RPG oynayacağımız da bir gerçek.

Görünüşe bakılırsa oyunda alışıldık bir RTS havası da görünmüyor. Legion Arena’da göründüğü üzere biz sadece asker toplayıp onların yeteneklerine eklentiler yapıyoruz ve onları savaştırıyoruz. Yani bina kurup kaynak toplamak gibi işlerle meşgul değiliz. Başladığımızda elimizde bir miktar şöhret puanı ve altın, üç birim de asker bulunuyor. Scenario şeklinde ilerleyen bölümlerde zordan kolaya doğru çeşitli bölümlerde savaşıp kazanarak bu puanlarımızı yükseltiyoruz ve puanlarımız yükseldikçe askerlerimizin yeteneklerine de eklemelerde bulunarak onları güçlendirebiliyoruz. Bu konuda da çok geniş bir yelpazede onlarca güç mevcut. Örnek verecek olursak her savaş sonunda başarılı olan birliklerinize isterseniz farklı taktik organizasyon düzenleme yeteneğini ekleyebiliyor, isterseniz saldırı puanlarını yükseltiyor, isterseniz de daha iyi savunma yapabilmeleri için morallerini yükseltebiliyorsunuz.

Her savaş sonrasında eksilen askerlerinizin sayısını da artırabiliyorsunuz. Eksilen askerlerin yerine yenilerini sağlayıp sağlıklarını yükseltmek için her biri başına 5 şöhret puanınız yok oluyor. Eksilen puanların miktarı birimden birime göre değişim oluşturmuyor. Ordunuza yeni asker almak istediğinizde ise bu kez işin içine altın miktarı da dahil oluyor ve çoğu kez ordunuzda mevcut olan askerlerin sağlıklarını yerine getirmek, yeni asker alımından daha önemli olabiliyor. Birimler ise her bölüme göre farklılıklar içeriyor. Öyle ki, ilk bölümde elinizdeki en değerli asker topluluğu atlı birlikler iken, oyunun sonlarına doğru filler ve onların üzerinden ok atan savaşçılarınız da olabiliyor. Oyunun esas can alıcı kısmı; savaşlar. Askerlerinizi topladınız, dizdiniz, taktiklerinizi geliştirdiniz ve karşınızdaki kana susamış onlarca zavallıya haddini bildirmeye sıra geldi. Çeşitli kamera oyunlar ile açılan savaş meydanı çok tanıdık bir oyununki ile benzerlik gösteriyor. Birimlerinizin oyun alanına dağılımı, doğa grafikleri ve aksiyonun dozu gerçekten de mükemmel düzeyde. Askerleriniz dizili haldeler ve savaş öncesinde verdiğiniz taktikleri harfiyen yerine getiriyorlar. Mesela “Hilal Taktiği” ile verdiğiniz yönlendirme sonucunda kanatlardaki atlı süvariler depar atarak düşman saflarının arkasına geçiyor ve önden sürdüğünüz piyadeler onlarla uğraşırken arkadan gelen süvariler kelimenin tam anlamıyla düşmanı bozguna uğratabiliyorlar. Tabi okçu ve mızraklıları da dikkatten çıkarmamak lazım. Düşmanın tam kalbine veya başına isabet eden bir ok, onun hayatına son vermeye yetebiliyor ve animasyonlar ile bu harmanlanınca çok güzel görüntüler ortaya çıkıyor.

Evet. Oyunun en güzel yanı animasyonlarda gizli olduğunu söyleyebilirim. Motion Capture tekniği ile alınan gerçek hareketler oyun içerisine iyi yansıtılmış ve askerlerin neredeyse hiçbir hareketi sırıtmıyor. Savaşçıları çok yakından görüntülemenize izin veren zoom yeteneği ile herhangi birine yaklaştığınızda grafiklerin kalitesini de yakından görebiliyoruz. Kabul etmek gerekir ki bu oyunda mükemmel dolgulandırma ve iyi grafik olduğunu söylemek lazım. Özellikle birimlerinizin yüzleri iyi duruyor. Ama bunun oynanış hızına o kadar da etki etmediğini söylemek isterim. Ayrıca aynı birimdeki birbirinden farklı giyinimli askerlerin varlığı tek düzelikten kurtarıyor. Sesler de askerlere yaklaştıkça artıyor ve arkaplanda çalan iyi müzikle birleşince çok heyecanlı oluyor.  Legion Arena oynadıkça kendini sevdiren bir oyun. Sunuculara bağlanarak oynanan Legiona Arena’da kullanıcıların elde ettikleri seviyelere göre sıralamaları ve birbirleriye savaşma olasılıkları bulunuyor. Ayrıca oyun piyasaya çıktığında internet üzerinden bedava olarak yüklenebilecek. Kullanıcılar sadece oyun ile ilgili ekstraları ve çeşitli asker gruplarını açabilmek için ücretlendirilecek. Gerçekten de oyunun bu özelliği birçok kullanıcıya yarayacağa benziyor. Zaten firmanın da istediği bu; kendilerine özgü bir fan ortamı oluşturmak.


mac oyunlarõ