LEGO Star Wars III The Clone Wars
Star Wars serisinin ilk olarak üç film olarak düşünüldüğünü veya George Lucas’ın bu projeyi götürdüğü bazı stüdyolardan “ret” cevabı aldığını biliyor muydunuz?
 
Bundan uzun yılar önce çok çok yakın bir galakside, Star Wars serisinin son filmi olan, Revenge of the Sith'in gösterimi için aylar sayılıyordu. Bu sırada serinin fanatikleri de üzerinde Star Wars olan her şeyi satın almakla meşguldü. İşte tam bu zamanda Lego ve Star Wars'un çocukları hedefleyen bir oyun için ortaklık yapacağı haberi geldi. Tabii bu proje başta birçok kişi tarafından, "Yeter artık bu kadar da sömürülmez ki insanlar" gibi tepkiler çekti. Ancak oyun çıktığı zaman, herkesin merakla beklediği Revenge of the Sith'i de içerdiği için fanatikler meraklarına yenilip oyunu aldılar. Esas hedef kitlesi çocuklardı, ancak oyunun kendi içinde bir Star Wars parodisi olması, gayet keyifli saatler vermesi gibi özellikler sayesinde büyüklerin daha çok ilgisini çekti. İtiraf etmek gerekirse bazı bölümler gerçekten zordu. Sonuçta, satış rakamları iyi olunca hemen bir devam oyununa başlandı. Lego ve Star Wars'un ortaklığı en sonunda ikinci meyvesini de verdi.

Oyunu 2 kişi olarak oynuyoruz. 2. karakteri Macintosh kontrol ediyor. Dilerseniz arkadaşınız ile de oynamanız mümkün. Ancak yön tuşları ile diğer işlev tuşlarını sayarsak ve bunu ikiyle çarparsak ortaya 20 gibi bir sayı çıkıyor. Joystick ile oynamanızı tavsiye ederim. Tek kişi oynarsanız karakterler arasında dilediğinizce geçiş yapabiliyorsunuz. Her karakterin farklı özellikleri var. Mesela bazı kapıları sadece robotlar açabiliyor; ancak iş savaşa gelince hiçbir şey yapamıyorlar. Buna benzer şekilde, bazı karakterler de ellerindeki silahları ile ustaca savaşırken, çok fazla yükseğe zıplayamıyorlar. Karakterler arasında en üstün olanları “Jedi” savaşçıları. Ustaca kılıç kullanma, zıplama ve “Force” yeteneklerine sahipler. Özellikle de “Force”, yani eşyaları zihinsel güç ile hareket ettirme yetenekleri sayesinde pek çok noktada üstünlük sağlıyorlar. Bu sayede bazı bulmacaları çözmek sadece onların işi oluyor. Tek kişi oynarken yanınızdaki yapay zeka bu noktada pek başarılı değil. Bazı önemli yerlerde size yardım ediyor; ancak genelde düşmana karşı savunma yapmayı tercih ediyor. Böyle olunca da ortalık kalabalıklaştığında işiniz zorlaşıyor. Bunun da bir bakıma çözümünü bulmuşlar, oyunda ölmek diye bir şey yok. Sağlığınız tükendiğinde parçalara ayrılıyorsunuz ve yeniden o noktaya geri dönüyorsunuz. Tabii bir miktar paranız da sizinle birlikte etrafa saçılıyor. Hatırlayacağınız gibi ilkini geçen sene önce oynadığımız Lego Star Wars, bu sefer orijinal üçlemeyle karşımıza çıktı. İlk oyunla hemen hemen aynı yapıya sahip olsa da, Lego Star Wars 2 daha geniş bir oyun olmuş. Hemen en çok merak edilen soruların cevaplarını da vereyim. Evet, ilk oyun kadar komik ve zevkli de. Ayrıca herkesin hem başının belası hem de sevgilisi olan Minikit toplama işi bu oyunda da var.  Oyunda konu olarak Star Wars'un 4-5-6. filmleri işleniyor. Her filmi tek tek oynuyoruz. Bu filmler kendi içlerinde 6 bölüme ayrılmış. Yapımcılar genelde filmdeki efsanevi sahnelere sadık kalmaya çalışmış. Tabii ki yine Lego Star Wars espri ve oynanış tarzı verilerek. Oyun boyunca, Ölüm Yıldız'ını patlamak, Hoth savaşın’da At-At'leri devirmek, Darth Vader ile dövüşmek gibi filmler deki en can alıcı sahneleri oynama şansımız oluyor.

İlk Lego Star Wars'ta bölümleri seçtiğimiz ana ekranımız, Dex'in lokantası şeklinde tasarlanmıştı. Bu sefer ise Mos Eisley Cantina'dayız. Burada istediğimiz bölümleri seçeceğimiz, filmin bölümlerine ayrılmış kapılar var. Bununda dışında cantina'da dolaşırken karşımıza iki tane Bacta tank çıkıyor. Bacta tankı kullanıp, oyundaki karakterlerin parçalarını karıştırıyoruz ve kendimize istediğimiz yeni karakteri yaratıyoruz. Mesela Vader kafalı bir Prenses Leia yaratabilirsiniz.  Orijinal üçlemede bir karakter kadar değerli olan Milenium Falcon'u oynamamız ise ayrı tat katıyor. Şunu eklemek isterim ki, bugüne kadar çıkan Star Wars oyunlarının ancak birkaç tanesinde bu efsanevi gemiyi bizzat kullanabildik.  Hemen Lego Star Wars 2'nin yeniliklerini saymaya başlayım. İlk oyundaki en büyük eksiklik, etrafta Jedi dolu olmasına rağmen, hiç 'Gücü' kullanamamaktı. Bu sefer etrafta eli ışın kılıcı tutan karakter çok az, ancak hepsinin özel güçleri var. Obi-wan Kenobi, Stormtrooper'ların kaskını ters çevirip onlara geçici körlük yaşatabiliyor. Luke Jedi olduğu zaman, karakterleri boğabiliyor. Vader ise karakterleri gücün yardımıyla bacağından tutup kaldırıyor, İmparator ise tüm karakterleri yıldırımlarıyla kızartıyor.

Jedi olmayan karakterlere ise yakın dövüş özelliği eklenmiş. Karakterin kişiliğine göre bu dövüş özellikleri de çeşitlilik gösteriyor. Leia sadece tokat atarken, Han Solo tekme tokat dalıyor düşmanlarına. Chewbacca ise karşısındakinin kollarını büyük bir zevkle kopartıyor. İlk oyunda, Minikit ve altın toplamak için uğraşıyorduk Bu sefer toplamak için 'Golden' ve 'Red' brick adlı iki yeni şey eklenmiş. Golden brick'lerden 99 tane toplayabiliyoruz. Her bölüm bittiğinde bir tane veriyor. Bunun dışında minikit toplayıp aracı tamamlarsak, ya da bazı özel görevleri bitirirsek de alıyoruz bunlardan. Golden brickleri kullanıp oyundaki gizli bölümleri ve yeni modları açabiliyoruz. Red Brick ise her bölümde bir tane var. Onları toplayıp, yeni hileler ve oyun için ilginç özellikleri açıyoruz.  Minikit toplamayı sevenlerin hoşuna gidecek bir özelliği de söyleyeyim. İlk oyunda o canım Star Wars araçlarını yaptıktan sonra, ah keşke bir de bunları kullanabilsem diyenler için oyunda yeni bir mod var. Golden Brick toplayıp, açtığımız bu moda sayesinde, o minikitlerle oluşturduğumuz araçları kullanıyoruz. Hoth savaşına bir Star Destroyer'le girmenin zevkini size anlatamam. Yine ilk oyuna kıyasla karakterler daha çevik ve hareket kabiliyetleri artırılmış. Ancak yaşlı Obi-wan!'ın genç halinden daha çevik olması göze biraz garip geliyor.

Hikaye modunda yetişkin oyuncuların da gönlünü cezp etmek için, oyuna bol bol advanture öğeleri de serpiştirilmiş. Klasik eşya itme ve çekme bulmacalarıyla bol bol uğraşıyoruz. Bir başka özellik, oyunda bulduğumuz Lego parçalarını birleştirip kendimize kullanacak araçlar yapabilmemiz. At-St gibi ünlü Star Wars araçlarının yanında, kendimize turretlerde yapabiliyoruz. Ancak Dagaboh'da traktörün ne aradığını hala anlamış değilim. Tekrar minikitlere dönecek olursak, onları bulmak ilk oyundaki kadar kolay değil. Yapımcılar oynama süresini uzatmak için daha yaratıcı yerlere saklamışlar bu parçaları. Hikaye modunu bitirdikten sonra, istediğimiz bölümü bir de özgür moda tekrar oynayabiliyoruz. Oyunu 100/100 bitirebilmek için her bölümü birkaç kez oynayıp, diğer eşyaları toplamakta şart. İçlerinde Obi-wan, Anakin ve Yoda’nın ruhlarının da bulunduğu klasik üçleme karakterlerinin hepsini satın alıp oynayabiliyoruz. SW Galaksi'sinde Jedi'lardan sonra belki de en ilgi çekici meslek ödül avcılığı. Yapımcılar bu detayı unutmamış ve oyuna bir de Ödül Avcısı modu koymuşlar. Mos Eisley Cantina'da Jabba'nın yanına gidip 6 tane avdan birini seçiyoruz. Bunlar içerisinde R2-D2 ve Obi-wan Kenobi'de var. Daha sonra zamana karşı yarışıp seçtiğimiz karakteri avlamaya çalışıyoruz.

Sonuç olarak, Sinema sektöründe, bu şekilde devamı çekilen filmler genelde başarılı olmaz. Aynı kural hemen hemen oyun dünyasında da geçerli. Ancak bazen istinaslarla karşılaşıyoruz. Lego Star Wars, ilk oyuna kıyasla bizlere daha uzun bir oynayış süresi tanıyor. Orijinal üçlemenin o efsanevi sahnelerini tekrar oynamamızı sağlıyor. Eğlenceli ve komik bir oyun olan Lego SW oynanış süresi gayet tatmin edici. Eğer Star Wars ya da Lego hayranıysanız, zaten oyunu almamanız suç. Hareketli ve komik oyunları sevenler içinde Lego Star Wars gayet ilginç bir deneyim olacak.


mac oyunlarõ