Lord of the Rings: Return of the Kings
Şanına yakışan, güzel bir son ile biten Yüzüklerin Efendisi’nde şimdi başrollerde siz varsınız ve Frodo ile mutlu sona ulaşabilecek misiniz?
 
Yüzüklerin Efendisi’nin filmini seyretmeyenimiz yoktur. Filminin ilgi görmesi nedeniyle hemen oyununu tasarladılar. The Lord of the Rings de geleneği bozmadı. PC’de diger sürümleri olmasına rağmen Macintosh kullanıcıları için sadece tek sürüm yaptılar.

Gelelim oyunumuza… Macerayı 3 koldan yaşıyorsunuz birincisi Gandalf ile ilerliyorsunuz, ikincisinde de Aragorn Gimli Legolas ile üçüncüsünde ise Frodo ve Sam ile oynuyorsunuz. Diğer karakterler ise bazı bölümlerde sizin yanınızda size yol arkadaşlığı yapıyor, tabi ki isterseniz bu karakterleri de siz kontrolünüzün altına alabiliyorsunuz. Üçünü de tamamladığınız zaman son göreve geçebiliyorsunuz, sondan bahsetmeyim de atmosfer bozulmasın:). Her karakter F5'e basıca kendi özel hareketini yapıyor. Aslında bir de her karakterin Perfect modu var, onda da düşmana en büyük hasarı vererek vuruyorsunuz. Yani bir vuruşta öldürebiliyor ya da güzel kombolar yapabiliyorsunuz. Kamera açıları daha iyi hazırlanabilirdi… Mesela düz bir yolda koşuyorsunuz kamera karakterin burnuna zoom yapmış durumda, birden adamınızın "heal"ı düşmeye başlıyor. Etrafınızda "Kim varmış, neredeymiş, nerden çıktı" derken yarı can ile savaşa başlıyorsunuz ki bu her zaman olmuyor ama çok kritik yerlerde olduğu zaman sinir bozucu olabiliyor. Oyunun özellikle Aragon'un 3. bölümünde bir zindan çöküyor ve zamanında zindandan çıkmanız gerekiyor. Oyun tasarımcıları atmosferi yüksek tutmak için karakteri ön profilden gösteriyor tabi önünüzü değil de arkanızda düşen kayaları görüyorsunuz ve öyle bir yere geliyorsunuz, çıkışı bulana kadar daha doğrusu görene kadar göçük altında kalıyorsunuz.

Oyunun oynanabilirliğini biraz zor. Mouse sadece vurmak kırmak için kullanılıyor, sadece tuşları işe yarıyor. Kendisi de küçük detaylar için işe yarıyor ama sadece ok atarken, ama zaten oku elinize aldığınız zaman ok hedefe yöneliyor. Kontrolleri kolayca değiştirebiliyorsunuz. Oyunun kontrollerine alışmanız biraz zamanınızı alacaktır. Ama yüksek mekanlarda düşmek ya da başka yollara sapmak olmadığı için "ileri" tuşuna basarak gitmeniz yeterli oluyor…

Görevler de ayrı bir etken. Oyunu filmin konusuna uygun yaptıklarını söylemiştik, filmdeki bazı olayları oyuna nasıl koyalım diye düşünmüşler. Mesela Gandalf bir bölümde bir kaleyi savunuyor göreviniz kaleye atılan merdivenleri ittirerek düşürmek olayın ilginç yanı ise koca kaleyi 100 kişi savunuyor ama sadece siz bu merdivenleri ittirebiliyorsunuz. Bir o yana bir bu yana koşa koşa en sonunda zaten yeterince yaşlı olan Gandalf bir 10 yaş daha yaşlanıyor ;) Bu sadece bir örnek buna benzer, sizi şaşırtacak ve güldürecek şeyler var. Gandalf ile oynanan bu görev de zevkli dakikalar yaşayacaksınız... Grafikler yeteri seviyede ama animasyonlarının kaliteli olduğunu belirtmek isterim. Özellikle bu tarz oyunlarda en önemli eksikliklerden biri “save” olayını koymamaları. Belirli Checkpoint’ler var. Belli bir yol katettikten sonra save atıyor. Bu durumda 15 dakikalık bir görevde 13 dakikada ölünce tekrardan başlıyorsunuz. Oyunun sesleri kaliteli. Oyunun en güzel yanlarından biri. Efektler çok gerçekçi. Kılıç ya da ok sesleri çok iyi ayarlanmış. Karakterler de profesyoneller tarafından seslendirilmiş ve oyunun atmosferini çok iyi etkiliyor. Müzikler ise atmosfere göre değişiyor. Sesler, RPG den farklı olarak İngiliz aksanı ile seslendirilmiş. Sonuç olarak; ilk kez karşımıza çıkan Lord of the Ring hayranları arşivlerine katabilirler.


mac oyunlarõ