Max Payne
Bu oyunu oynarken, hayatınızın değerini anlayacak, çocuğunuza sevgiyle sarılacaksınız. Ama her şeyden önemlisi yarına ulaşmak kadar bugünü de yaşamanın önemini anlayacaksınız.
 
90'larda zevkle oynadığım ‘Full Throttle’ oyunu vardı. Max Payne ile ilk karşılaştığımda gözümde bir anda canlandı. Oyuncuların karakterleri, grafik animasyonlar, detaylar mükemmel düşünülmüş. Cazibeyi artıran unsurlardan biri de en ince ayrıntıların dahi atlanmaması. Örneğin karakterin muslukları açabilmesi, kola alabilmesi son derece keyif verici ve gerçekçi izler taşıyan bir özellik sergiliyor.

Bölüm 1- American Dream: "Amerikan Rüyası"nı anlamak için 3 yıl öncesine gitmek gerekiyor. Acının başladığı günlere... Başlangıçtaki demo, oyunun sonundan alınma. Kahramanımız elinde büyük bir silahla bir gökdelenin tepesinde duruyor. Bir şeyler olmuş? Max birden "üç yıl öncesini" hatırlıyor. NYPD'de çalışan sivil bir dedektif. DEA'dan (Uyuşturucuyla Mücadele Bürosu) teklif geliyor ama karısı ve kızı yüzünden reddediyor. Max Payne için o zamanlar New York’da hayat güzeldir. Güneş, güzel bir yaz gününün müjdesini verir. Taze biçilmiş çim kokuları doğaya yayılır. Parktan çocukların oyun sesleri yükselir. Max’in nehrin karşısında Jersey yakasında, mükemmel güzel bir evi, mükemmel bir eşi ve dünyalar tatlısı bir kızı vardır. ‹şte size bir kaç detayıyla Amerika rüyası. Buraya Hell’s Kitchen (Cehennemin Mutfağı) deniliyordu.
Alex: Detektif Payne benimle çalışmaya ne zaman başlayacaksın?
Payne: Öncelik Michelle ve bebeğim, iş sonra gelir. Bak bu son sigaram bebek için çok zararlı ve ben artık bırakıyorum. O cehennem çukurunda beni ancak gizli görevde görebilirsin.
Alex: Evet bu tam sana göre Max. ‹yi bir izci çocuğu gibi.
Payne: Kendine iyi bak, sonra görüşürüz.
Alex: Perşembe akşamı Poker oynamaya ne dersin?
Payne: Neden olmasın ;) Ben eve gidiyorum.
New Jersey – Max Payne’in Evi
Payne: Michelle, Tatlım eve geldim. Kimse yok mu?
Evde tıkırtılar vardı. Bazı rüyaların kabusa dönüşme alışkanlığı bulunur. Güneş tecrübeli bir kabadayı edası ile gökyüzünden batmaya başlamıştı. Alacakaranlık gökyüzüne hakimdi, kötü şeylerin habercisiydi...
Payne içeri girer, evden gürültüler gelmektedir; fakat Michelle’den ses yoktur. ‹çeriye doğru ilerler ve duvara çizilmiş bir şırınga resmi sanki bir V harfi de üzerine çizilmiş gibiydi.
Payne, kapıdan içeriye yönelirken evin telefonu çalar. Telefonu açar;
Payne: Dinle, biri evime girmiş, hemen 911’i arayıp haber verin!
Telefondaki ses “Payne’nin malikânesi mi?”
Payne: Evet, dinle birileri evin içinde polisi arayın..
Telefon: Güzel, üzgünüm yardımcı olamam ;)
Payne: Siz kimsiniz, Alo!!!

Ve derken telefon kapanır. Payne iyice endişelenir. ‹çerideki sesler çığlıklara dönüşür. Michelle’in sesini duyar ve koşar adımlarla ona ulaşmaya çalışır. “Michelle” diye bağırır. Merdivenlerden hızla yatak odasına çıkarken silah seslerini duyar. Banyoda her taraf kan içindedir. Yatak odasına yönelir. Tam o sırada kapıdan biri çıkar ve Payne ani bir refleks ile ateş ederek karşısındakini vurur. O sırada yerde kanlar içinde yatan çocuğunu görür. Payne hırslanmış şekilde son katili de öldürür. Fakat geç kalmıştır. Michelle yatağın üzerinde kanlar içindedir. Payne karısını kollarına alır ve acı içinde haykırır. HAYIRRRRRR!!! …ve artık bunlar geçmişte kalmıştı, tam 3 yıl öncesinde. Her şey bir Amerikan Rüyası oldu bitti. Eroinman katiller daha önceden görmediğim, ilaç ile ilgili birşeyler yazmışlardı. Valkyr bir firma mıydı. Hemen DEA’ye (Drug Enforcement Administration-Narkotik fiube) geçmeliydim.  Arayışlarım en nihayet 2 ay önce ucuz bir damlalığın bizi Jack Lupino ismine getirmesi ile son buldu. Jack Lupino; Punchinello Suç Ailesi’nin, mafya babasıydı. Artık hayatta tek bir amacım vardı; New York’un bu en karanlık mafya ailesine gizlice yaklaşmak ve onları yoketmektir. Max'in bu olaydan sonra DEA'ya geçtiğini öğrendik. O akşam karısını ve kızını öldüren serseriler, Valkyr isimli bir uyuşturucu almışlar. Max tam üç sene boyunca kılık değiştirerek yer altı dünyasında yaşamış, Valkyr'i piyasaya sürenleri bulabilmek için.. Onun gerçek kimliğini ise sadece Alex isimli bir arkadaşı ve B. isimli bir DEA ajanı biliyor. Max, Alex'le buluşmak için metro istasyonundan itibaren macera atılır.

Kullanılan silahlar kısaca şöyle;
Lead Pipe: Ufak bir metal boru. ‹şinize yaramayacağını söyleyebilirim.
Baseball Bat: Beyzbol sopası. Kullanması zevkli ama son derece etkisiz. Baretta/Dual Baretta. Oyunun başındaki ilk silahınız. Tek Baretta, oyunun başlarında kafaya nişan alırsanız işe yarıyor. Ama üçüncü bölümden itibaren kullanışsız. Çift Baretta ise ilerleyen seviylelerde yetersiz.. 18 kurşunluk kapasiteli, düşmanlar sayıca az ise çift barettayı kullanın.
Deset Eagle: Güçlü bir silah. Dezavantajı şarjör kapasitesinin sınırlı olması ve tekrar doldurma süresi uzun. Yavaş ama yakın mesafede etkili. Uzak mesafelerde bir işe yaramaz.
Pump-Action Shotgun. Uzun bir süre bu silahı kullanacaksınız. Hem mermisi bol hem de yakın mesafede etkili. Tekrar ateş etmek için süre uzun ama, çok etkili.  Ingram ve Colt Commando'yu bulana kadar en sık kullanacağınız silah.
Sawed-off Shotgun. Namlusu kesilmiş çifte. Yakın mesafede en güçlü silah. Ama sadece iki mermi kapasitesi var. Uzak mesafelerde tamamen kullanışsız ve tekrar doldurması uzun sürüyor.
Jackhammer. Oyunun sonlarına doğru elinize geçecek. Çok daha hızlı ateş edebilen shotgun olarak tarif edebiliriz. Mermisi az bulunuyor ve oyunda elinize geç geçiyor.
Ingram/Dual Ingram. ‹şte! Hem görsellik açısından, hem de etki açısından en mükemmel silah.. Düşmanları hızlı bir şekilde yok etmek için en iyi silah, hem yakın hem de uzak mesafelerde etkili. Ingram mermileri adeta yiyor ve bir şarjörün boşalması çok kısa sürüyor.. Bullet time ve Ingram, mükemmel bir kombo oluşturuyor.
Colt Commando. M16'ya benzeyen tam otomatik tüfek. En güçlü silahlardan biri, biraz yavaş ateş ediyor. Nişan alırken biraz özen göstermelisiniz.
M79. El bombası atar. Mermisi az. Tekrar doldurması uzun. Kalabalık düşmanlara karşı  etkili.
Molotov Cocktail. Evet, molotof kokteyli. Az bulunuyor, fakat kullanması zevkli. Doğru nişanlarsanız, sürüyle düşmanı tek bir molotof kokteyliyle canlı canlı kızartabilirsiniz. Kapalı ve dar mekanlarda, kalabalık düşmanlara karşı kullanın.
Grenade. El bombası ama elinizle atıyorsunuz. M79 için söylediklerim bunun için de geçerli, yani sayıca azlar ama kalabalık düşmanlara etkili. Açık alanlarda kullanın.
Sniper Rifle. Ateş ettiğinizde, kamera mermiyi takip etmeye başlıyor ve tek seferde düşmanları indiriyor. Ateş etmeden önce C tuşuyla eğilin ki silah fazla sallanmasın.


Oyun Özellikleri
Firma         : Remedy
Türü           : Aksiyon, Macera
G. Tarihi   : 2006
Sürümü    : v1
   
Mac OS     : 10.2 +
islemci      : G4/G5, Intel +
Bellek        : 256 MB RAM
Grafik        : 32 MB
Hard Disk : 900 MB
Oyun Görselleri
mac oyunlarõ