Myst V End of Ages
1993 yılında Rand ve Robyn Miller'in liderliğini yaptığı 9 programcı Myst isminde bir oyun tasarlarlar. Myst neden bu kadar popüler oldu? Çünkü Myst türünün ilkiydi…
 
Myst, oyuncunun çok basit bir arayüzle "first-person" grafiklerle birbirinden farklı dünyaları keşfetmesini sağlamıştı. Oyunun sloganı ise; "Sizin dünyanız olacak sürrealist bir macera oyunu". Her Myst oyunu, oyunculara birbirinden farklı ve mükemmel tasarlanmış Ages’leri keşfetme zevkini tattırmıştır. Dünyalara ise "age" denilmektedir. D’ni ırkının “linking book” adı verilen kitapların yazılmasında kullanılacak bazı tanımlamalar geliştirmiş ve kurallar koymuştur. Kısaca;

The Skill (The knowledge of writing) [Beceri (Yazma İlmi)] : Skill ile anlatılmak istenilen kitapların nasıl yazılacağı bilgisidir. Bütün D’ni ırkında kitapların nasıl yazılacağının diğer Ages’lere öğretilmesi esas alınmıştır.
The Art (The mastery of writing) [Sanat (Yazma üstatlığı)]: Art ile anlatılmak istenen ise kişinin yazma seviyesi daha doğrusu becerisi ve üstatlığıdır.
Book (The foundation of writing) [Kitap (Yazmanın esası)]: Book, D’ni kültürünün yapı taşıdır ve yapım süreçleri günümüzde tam olarak bilinmemektedir. Ancak bilinen şudur ki bir kısım D’ni’ler kitabın yaratılmasında görev alırken bir kısmı da kitapta kullanılan mürekkebin yaratılmasında görev almaktadır.
Descriptive Book (The creating of an age) [Tanımlayıcı Kitap (Bir age’in yaradılışı)]: D’ni, bir Age’e olan bağlantıyı yaratmak için Descriptive Book’u kullanmıştır. Bu kitapta, ilgili Age’in bütün tanımlamaları yapılır. Bir Age’e bağ kurmak için bu kitabın mutlaka yazılması gerekmektedir. D’ni’lerin inancına göre birisi bir “Descriptive Book” yazdığında hemen ilgili Age yaratılmaz. Bunun yerine daha önceden var olan ve yazılan “Age”e en yakın olan “Age” ile bir bağ kurulur. D’ni ırkına göre bütün Age’ler, Maker(Tanrıları) tarafından yaratılır. Bu kitapların sadece D’ni dilinde yazılabileceğini söylememe sanıyorum gerek yoktur. Descriptive Book’un nasıl yazıldığı oldukça önemlidir. Kitabın yazılması sürecinde yapılacak olan hatalar, Age’lerde ciddi hatalara ve kararsızlıklara yol açabilir. 
Linking Book (Travelling to agea) [Bağlayıcı Kitap (Bir Age’e seyahat)]: Linking Book’lar, Descriptive Book’lara referans olarak yazılırlar. Aslında bir Age’e bağlantı kurmak Descriptive Book ile de mümkündür anca D’ni ırkı bu iş için Linking Book’ların uygun olduğunu düşünmektedir. Myst'in ana karakteri D'ni ırkından Atrus'dur. Serinin ilk oyunu olan Myst'te Atrus, anneannesi Ti'ana, eşi Catherine ve oğulları Sirrus ve Achenar ile beraber yaşamaktadır. Ti'ana öldükten sonra iki oğul Sirrus ve Achenar zamanla zalimleşirler. Atrus'un age'lerinde kendilerini tanrı olarak ilan ederek halka zulüm ve hırsızlık yapmaktadırlar. O kadar ileriye giderler ki annelerini ve babalarını farklı Age'lere hapsederler. Lakin hesaplamadıkları bir şey vardır. Atrus onlara tuzak kurmuştur ve bunun sonucunda bütün aile farklı Age'lere hapsolur. Ta ki devreye girene kadar. Serinin ilk oyununda görevimiz Atrus'u kurtarmak olur.

Riven: Atrus'u kurtardıktan sonra seri Riven ile devam ediyor. Myst'de Atrus kurtulmuştu ama eşi Catherina hala Riven'da hapsolmuş durumdaydı. Riven, Atrus'un babası Gehn tarafından yazılmış bir Ages'ti. Catherina'da Riven Age'indendi. Gehn, oldukça dikkatsiz bir yazardı. Bu yüzden Riven çok fazla hata içermekteydi. Gehn'in kötü özelliklerinden dolayı Atrus babasını Riven'a hapsetmişti. Sonrasında Catherina, Riven'da halkını Gehn'den kurtarmaya çalışırken Gehn tarafından yakalanmıştı. Atrus, Riven'in düzensizliğinden dolayı kendisi Riven'a gidememişti çünkü kitabı düzeltmek zorundaydı. Bu yüzden bizden yardım istemişti. Böylece Riven yolculuğumuz başlamıştı. Riven'ın sonunda Catherina'yı kurtararak Gehn'i hapsetmiştik.
Exile: Myst III Exile'ın hikayesi ise Riven'ın 10 yıl sonrasında geçmektedir. Atrus ve Catherine yeni doğan kızları Yeesha ile artık Tomahna'da mutlu bir hayat sürmektedir. Bir süre sonra Atrus bizi yeni age'i Releeshahn'ı tanıtmak için çağırır. İşte bu anda Atrus'un oğullarının dünyasını yok ettiği ve 20 yıldır başka bir Age'de yaşayan bir adam intikam almak için Releeshahn'ı çalar ve Atrus'un kütüphanesini ateşe verir. Bizde bu adamın ardından 5 farklı age'i keşfedeceğimiz maceraya atılırız.
Revelation: Myst IV: Revelation ise, Excile’dan 10 yıl sonrasında geçiyor. Catherina, Atrus’tan oğullarını serbest bırakmasını istiyor. Atrus ise bu konuda bizim görüşümüzü almak istiyor. Atrus’u ziyaret ettiğimizde tam Atrus’un farklı Age’lere geçiş için yaptığı yeni makineyi incelerken bir patlama oluyor. Daha sonrasında bayılıp akşamüstü uyandığımızda Yeesha’nın kaybolduğunu görüyoruz.

MYST V: Rand Miller MYST efsanesinin, Atrus ve ailesinin destanının 5. son oyunu ile önceki yapımlarında olduğu gibi bulmaca ağırlıklı bir oynanış söz konusu. MYST V çok iyi grafiklere sahip. MYST V’de kullanılan yeni teknikle mükemmel grafiklere ulaşılmış. RealMYST’teki gerçek zamanlı oynanış,, MYST’i bu tarz görmek isteyen oyuncuların mutlu edecek. İsterseniz survival bir oynanışla devam edebilecek, isterseniz ekran ekran ilerleme şansına sahipsiniz. 3D oyun dünyasında etkileşimde bulunabileceğiniz obje sayısı, sanki Revelation’da çok azmış gibi görünse de daha fazla olduğunu söyleyebilirim. URU’da kullanılan sistemi ve grafik-fizik motorunun gelişmiş bir versiyonunu kullanıldığını görüyorum. Aksiyon seven okurlarımızın rahatlıkla hatırlayabileceği Max Payne ile bu motorun etkileşimi tek kelime ile harikaydı. Etraftaki ışık oyunları ile grafiklerin canlılığı bizi resmen mest etmişti. End of Ages, diğer MYST’lere, özellikle Revelation’a nazaran çok daha fazla sistem dostu olarak tasarlandı. MYST V Tamamen 3D hâkim olduğu dünya üzerinde görebileceğimiz yan karakterler ve bulmacalar 3D nimetleri ile karsımızda. Önceki oyunlarda yer alan, kısaltmasını FMV olarak yapabileceğimiz Full Motion Video sistemi bu oyunda bulunmuyor. Klasik 1st person point & click yapısı 3D şekilde ortaya koyulmuş. MYST serisine mevcut oynanış ve bulmaca yapısı ile CyanWorlds’ün getireceği bu yeni oynanışın çok daha verimli olduğunu belirteyim. Ayrıca motion capture tekniği sayesinde karakterler çok canlı ve gerçekçi hareket ediyorlar ve mimikleriyle de oyuna çok fazla şey katıyorlar.

MYST V’de doğa manzaraları aklımızı basımızdan alacak ve bütün adventure severleri heyecanlandıracaktır. Oyun sırasında yanınızdaki kamera ile istediğiniz an ekrandaki görüntüyü yüksek detaylı bir şekilde fotoğraflayarak sabit diskinizde saklayabileceksiniz. Oyun esnasında çektiğiniz bu fotoğrafları bulmacaları çözmede yardımcı olarak kullanacaksınız ve oyunu save etmek istediğinizde yine bu fotoğraflardan yardım alacaksınız. Çektiğiniz her fotoğraf birer save noktası olarak belleğe kaydediliyor. Fotoğrafları kullanmadığımız, yıllarca alışılagelmiş bildik tarzda bulmacalar ise serinin diğer oyunlarında yer alanlara kıyasla biraz daha zor tasarlandı. Oyundaki kaynakları fazlasıyla ve derinlemesine araştırmanızı gerektirecek bulmacalar oyunun genelini oluşturacak diyebiliriz. Yeri gelecek etraftaki ucube yaratıklardan da yardım alabileceksiniz. Bu noktada küçük bir sorun olacak. Etraftaki yaratıklarla tahmin edebileceğiniz gibi konuşamıyoruz; zira onlar hayvan oldukları için ne siz onların konuştuklarından bir şey anlıyorsunuz, ne de onlar sizden. Bulmacalar çözerken onların yardımına ihtiyacınız olabilecek ve bunları onlara söylemek zorunda olduğunuz için yanınızdaki geniş yüzeyli büyük kaya parçasına çeşitli şekilleri yazarak onlarla anlaşacaksınız. Hayvanların anladığı motifleri bu kaya parçasına çizerek onlardan yardım alacaksınız ve yine gördüğümüz üzere oyunun sizin çizdiğiniz şeyleri anlama şekli harika diyebilirim.


mac oyunlarõ