Postal 2 Fudge Collection
Hikayede bile yokken ineklerin başına balyozla vurup kan çıkarmak nasıl bir anlayışla sunulur? 'Oyunlar insanı şiddete yönlendirir' diye bir düşünceyi savunup bu oyunun yapımcılarına dava açılsa kendilerini nasıl savunacakları merak konusu olurdu. Oyun Paradise, Apocalypse Weekend ve Eternal Damnation Genişletme paketleri ile daha zevkli hale geliyor.
 
Running the Scissors adındaki yapımcı firma sitelerinde Irak savaşına gönderme yaparak "Amerikan askerinin arkasındayız, yürüyün koçlar!" yazan, her hafta bir güzel bayan seçip sitelerine asan, basına sokak ağzıyla demeçler veren bu firma adrenali yüksek oyunlarında dehşet saçıyor. Postal'ı oynamış olanlarıız vardır. Hani kedileri kuyruk sokumundan silaha geçirip susturucu olarak kullandığınız, insanların üzerine gaz döküp kibrit çaktığınız ve küçük abdestiniz ile söndürdüğünüz, okul bandolarına molotof kokteyli ile bodoslama daldığınız oyun... Postal 2'de 'Dude', Paradise sokaklarında kan saçmaya devam ediyor. Aslına bakarsanız oyunlarda şiddete çok fazla karşı değilim, sonuçta gerçek hayatta asla yapamayacağımız şeyler ve bu yapamadıklarımızı sanal olsa da yapabilme duygusu zevk veriyor. Postal çok yoğun bir kara mizaha sahip bir oyun; ancak bu mizah o kadar yoğun ki üzerine şiddeti biriktirmiş, geri kalanı saklamış. Gerçekten bu oyunu oynayıp da gülmek, eğlenmek zor geliyor insana. Evet, ölümle dalga geçiyor Postal.

Postal 2'de pazartesinden başlayıp cumaya kadar 5 günde oyunu oynuyorduk; ek paket Apocalypse Weekend'de ise adından da anlaşılabileceği üzere 2 günü cumartesi ve pazarı oynuyoruz. Ek pakete bir hastanede başlayıp, önünüze geleni öldürerek ilerliyorsunuz. Bazen ana karakter halüsinasyonlar görüyor ve komik canavarlar eklenmiş. Animasyon fakiri bu karakterler ekranda 'kayıyor' ve bomba atıyor. Yanlarına gelince bazen akıl ederek pompalıyı çıkarıyor ve kafanızda bitiriveriyor. Bu sahnelerin gerçekten hızlı oynandığını söyleyebilirim. Hastaneden dışarı çıkınca Paradise adında ironi yuvası karşılıyor bizleri; tıpkı Postal 2'de olduğu gibi. Yapımcılar Paradise yerleşkesine 20 yeni alan daha ekleyerek oyun dünyasını genişletmişler. Sadece 10 görevden oluşan oyunda bu mekanlarda cürümlerimizi göreceğiz. Ne var ki oyun yapısı geniş ve tek düze olmadığı sayılabilecek oyun dünyası tıpkı bir WW2 FPS'si gibi tek düzeleşmiş. Share the Pain ile Running with Scissors, adı gibi bir karakter yaratmış. Evet, oyunda makasınız var (makas ile başlıyorsunuz) ve özellikle halüsinasyon hallerinde  makasla koşarken yapımcının adı aklınıza geliyor. Makasın yanı sıra orak (Azrail'inkinden), bumeran Machete (adı gibi geri dönebiliyor) ve güzel tasarlanmış balyoz oyunda yerini almış. Bunun dışında karakter, gerçekçiliğin trend olduğu oyunları umursamayarak onlarca silahı bünyesinde barındırabiliyor.

Oyunun grafikleri güzel. Animasyon ve yapay zeka ise fena değil. Ama ufak tefek hatalar da yok değil. Karakterler sanki bu dünyadan değillermiş gibi tavırlar sergiliyor, önünde hiçbir engel yokken duvara toslayıp içine giriyor, ölümü bekleyen ihtiyarlar gibi boş bakışlarla etrafı süzüyorlar. Yerde yürümeyip 'kaydıklarında' ise çok komikler ;) Ayrıca Greenpeace üyesi değilim, hayvanları koruma derneğinde de çalışmıyorum; ancak hikayede bile yokken ineklerin başına balyozla vurup kan çıkarmak nasıl bir anlayışla sunulur? 'Oyunlar insanı şiddete yönlendirir' diye bir düşünceyi savunup bu oyunun yapımcılarına birisi dava açsa Running with Scissors'ın kendini nasıl savunacağını merak ediyorum. Ne var ki bazı yerlerde insanı gerçekten güldürüyor. Oyunun daha başlarında çıkış kapısına yöneldiğiniz zaman karakterin ettiği laflar, ikide bir kaydettiğinizde çıkan konuşmalar ve videolar komik. Özellikle çok kızdığım inek hadisesinden sonra çıkan güvercin katletme görevini ve oyunda neden yer almadığını görünce (burada çıkan video gerçek, rol değilmiş) kahkahalar atabiliyorsunuz. Bu videoda; masasındaki işler ve telefondaki kişi ile kafası bozulmuş olan patrona güvercin katletme görevinin taslağını getiren bir RwS çalışanının diyaloğu konu alınıyor. Video gizli kamerayla realtime çekilmiş olup patronun ne kadar küfürbaz olduğunu gösteriyor.


mac oyunlarõ