Rayman Origins
Rayman Origins'in görsel kalitesi gerçekten çok başarılı. Kullanılan renk tonları çok canlı ve zengin. Bölüm tasarımları, karakter tasarımları gayet başarılı ve mimikler gayet hoş.
 
Güneşli bir günde uyumak gibisi yoktur. Yatak diye çimleri, yorgan diye de mavi gökyüzünü üzerinize aldınız mı, değmeyin keyfinize. İşte Rayman ve arkadaşları da böyle güzel bir günde keyif yapıyordu. Fakat bazıları öyle horluyordu ki, gürültüler yeraltı sakinlerini rahatsız etti ve bu işkenceye son vermek için yeryüzüne çıktılar. Kısa süreli bir kapışmanın ardından Rayman ve arkadaşlarını hapseden yaratıklar, yeraltındaki kötülüğü de yeryüzüne çıkardı. Artık "keyifli bir gün" tanımı yapmak çok zordu. Fakat tekrar eski güzel günlere dönebilmek için yaratıkları geldikleri yerlere göndermek gerekiyordu.
Rayman Origins'de işte böyle başlıyor maceramız. Yapımda Rayman'i kontrol ederek birbirinden eğlenceli maceralara adım atıyoruz. Tabii ki oyunun başında hapsedildiğimiz kafesten kaçarak. Rayman Origins, bir platform oyunu. Siz ilerledikçe, kamera da sizinle birlikte yana doğru kayıyor. Aslında biraz Super Mario, biraz da Sonic'den esinlenmeler söz konusu oynanışta. Yol boyunca karşımıza yaratıklar çıkıyor. Onlara dokunduğumuz gibi başarısız olabiliyoruz. Ama eğer etrafta bir sağlık şişesi bulur ve alırsak, hali hazırda bir hakkımız oluyor bu kez. Öldürmek için ise, evvela üzerlerine zıplamamız gerekiyor. Tıpkı Mario'da olduğu gibi. Ayrıca bazı platformlarda da, tasarımlar gereği oldukça hızlı hareket ediyoruz ve dengeyi sağlamak için doğru zamanda, doğru tuşları kullanmamız gerekiyor. Bu tip hızlı etaplar da Sonic'i hatırlattı bana. Tabii ki sadece benzer bir tarz olarak. Her bölümde Mario'daki altınlar misali puanlar topluyoruz. Bazı bitkileri kullanarak yeni zeminler elde edebiliyor, bazılarını kullanarak da var olanları ortadan kaldırabiliyoruz. Bu sayede örneğin: Diyelim ki ortada büyük bir uçurum var. Oradaki çiçekten yardım alarak uçurum üzerine bitkiden bir yol kurabiliyoruz. Ayni şekilde bitkiden bir yolun üzerinde duran düşmanları da kısa yoldan ortadan kaldırmak için o bitkiye dokunmamız yeterli oluyor. Yol yoksa, üzerinde duracak düşman da yok. Her bölümün sonunda, kurtarabileceğimiz dostlarımız var. Bunlar, kafeslerde kilitli tutuluyor ve başlarında da yaratıklar var. Kilitleri açabilmemiz için, öncelikle yaratıkları öldürmemiz gerekiyor. Sadece bu şekilde kafeslerin üzerindeki dokunulmazlık büyüsü kalkıyor. Tabii bölüm geçtikçe yeni karakterler ve özellikler de açabiliyoruz. Karakter seçim ekranına uğradığımızda, oradaki farklı tasarımlardaki ve özelliklerdeki karakterlerden birini alarak sonraki haritaya devam edebiliyoruz. Aldığımız güçler de, düşmanlara karşı saldırı gücümüzü artırıyor. Örneğin tekme-yumruk, hatta bazı bölümlerde kısa süreli uçma gibi özelliklerimiz bile oluyor. Oyunda tek kişilik senaryo modunun dışında, isterseniz arkadaşlarınızla aynı anda aynı macerayı birlikte oynayabilme imkanınız da var. Böylelikle açmış olduğunuz karakterleri de ilk kez birlikte iş üzerinde görme fırsatına erişiyorsunuz.

Rayman Origins'in görsel kalitesi gerçekten çok başarılı. Kullanılan renk tonları çok canlı ve zengin. Bölüm tasarımları, karakter tasarımları gayet başarılı ve mimikler gayet hoş. Üstelik dinamik olarak platformlar arası geçişlerde yaşanan kamera açısı değişiklikleri de oyuncuyu etkilemeyi başarıyor. Sanki pastel boyalar kullanılarak oluşturulmuş masalsı bir dünyada gerçek bir yolculuğa çıkmışsınız gibi. Rayman Origins'in işitselleri de genel olarak iyi. Kullanılan absürt müzikler ise, bazen gülümsemenize, bazen de sinir olmanıza sebebiyet verebiliyor.

Sonuç olarak gayet eğlenceli bir oyun Rayman Origins. Üzerine kafa yormanıza gerek bırakmayan, güzel tasarlanmış bölümleri, rahat kontrolleri ve eğlenceli oynanışıyla sizi uzun süre alıp götürebilecek bir oyun.


mac oyunlarõ