Roller Coaster Tycoon 3 Platinum
Roller Coaster Tycoon 3 güçlenen Soaked ek paketi ile Aquapark kurduk… Sırada ne olmalıydı diye düşünürken onu da öğrendik. Şimdi sırada Safari parkı var ;)
 
Lunaparklar hayatımızda çok önemli bir yer teşkil eder. Lunaparklarda çok iyi vakit geçirilir eğlenilir ve bol bol anı elde edilir. İlk başta ailemizle beraber aşındırırız Lunapark kapısını! Ardından mevsimleri yıllar kovalar ve okul arkadaşlarımızla gider gelir oluruz Lunaparklara... Ne sevimli, ne eğlenceli, ne korkunç, ne heyecanlı anılar bırakırız, kimi zaman kamikaze'de kimi zaman gondol'da... Aradan bir kaç yıl daha geçer, arkadaşlarınızla toplanmışsınızdır. Aralarından bir çatlak ses, Lunapark'a gitmeyi teklif eder. Eğer aranızda bayanların sayısı çoksa, büyük ihtimal en yakındaki Lunapark'a gitmek üzere yola düşülür. Siz istemeye istemeye gidersiniz. 'Kaç yaşına geldim ne Lunaparkı değil mi?' diye düşünmenizin ardında başka sebepler yatmaktadır. Öyleki yaş ilerledikçe, rezil olma katsayınız otomatikman artmaktadır! Hal böyle olunca o eğlence yuvasına gitmemek için türlü bahanelere başvurursunuz... En nihayetinde 'hedefe varılmış' olarak bulursunuz kendinizi. Önünüzde dönme dolaplar, çarpışan arabalar, trenler... denemeniz için adeta göz kırpar size. Arkadaşlarınızın ısrarı ve 'korkuyor musun yoksa?' der gibi bakışlar karşısında, kendinizi tutamayıp atlarsınız gondol'a!

Siz yerden bilmem kaç metre yukarıda, ağzınızı elinizle kapatıp, mide bulantınızın geçmesi için dua ederken, aşağıdan bir kaç kendini bilmez suratınızdaki eğleniyor(!) ifadesinin fotoğrafını çekmektelerdir. Yere indiğinizde, 'vatanına yıllar sonra ayak basmış gurbetçi' edaasıyla atarsınız adımlarınızı... Ardından sürüklenirsiniz kamikaze'ye! Hayatımızın nasılda iğne ipliğinde olduğu bir kez daha dank eder kafanıza! Bu birbiri ardına sıralanmış mekanik eğlencelerin ardından akşam olmuş ve gitme vakti gelmiştir. Kapıdan çıkarken bir gülümseme ifadesi yerleşmiştir yüzünüze... ve gözleriniz parlamaktadır! Çok eğlendiğinizden değildir o ifade! Tamamen 'nihayet kurtuluyorum buradan' düşüncesinin mimiklere yansımış halidir... RollerCoaster Tycoon 3, çıkışıyla beraber büyük yankı uyandırdı. Öyleki bu eğlenceli seri hiç bu kadar 3D olmamıştı! Ancak 3D birçok oyunda yaptığı yozlaşma, bu yapımda kendini gösterememiş ve yapımcılar oldukça iyi iş çıkarmışlar. Şimdi bu keyifli serinin başka bir halkası olan RollerCoaster Tycoon 3: Soaked isimli eklenti, oyunumuzu her zamankinden daha eğlenceli hale getiriyor. Öncelikle RollerCoaster ile oynamış bile olsanız, ek paketin tutorial kısmını keşfedin. Genel olarak bakıldığında çok komplike gözüken oyunu, tutorial kısmında çok kısa olarak, gayet basit anlatmışlar. Oyundaki yeniliklerin bir çoğunu buradan da anlayabileceğiniz üzere genellikle su ve su eğlencelerinde eklentilere gidilmiş. Kariyere girdiğimizde karşımıza 3 tane açık, hikaye çıkıyor. Her birinde istenen şeyler farklılık gösteriyor. Kapalı olan hikayeleri ise ancak bu bahsettiğim 3 campaign'i bitirdiğinizde açabiliyorsunuz. Sandbox Mode'a baktığımızda limitsiz paramızı, en eğlenceli oyuncaklara yatırıp, dev bir lunapark kurduk.
Şimdi sırada yeni eklenti olan Safari parkında Bir safari parkında olabileceğini düşündüğünüz her türlü mekanik ile birlikte. Bunun yanında ek paketteki en büyük yenilik ise tabiî ki hayvanların eklenmesi olmuş. Tıpkı Zoo Tycoon’daki gibi hayvanlara çitlerle kaplanmış bir alan yapacak, sonra içine gereken kadar barınak, onun iklim koşullarını yansıtan ağaç, çalılık koyacaksınız. Birkaç oyuncak atacaksınız onlar da sıkıldıklarında oynayacaklar. Ardından yeni bir staff olan hayvan bakıcısı kiralayacaksınız. Ziyaretçilerin hayvanları görebilmesi için camekan alanlar yapacaksınız. O da yetmez ise safari arabası, safari treni ya da benim en beğendiğim oyuncak olan ve filin üstüne binerek gezi yaptığımız aracı seçip, devasa doğal yaşam ortamınızı gezdirtebileceksiniz.

Hayvanların bakımı da epey zorluyor insanı. Bazı hayvanlar doğduğundan itibaren devamlı mutsuz oluyor ve ne yapsanızda bu durumu değiştiremiyorsunuz. Kimisi ortamın pisliğinden huysuzlanıyor. Kimisi aynı ortam içinde diğer hayvanları görmek istemediğinden huysuzlanıyor. O hayvanları çıkartıyorsunuz, başka hayvanlar mutsuz oluyor. O yüzden bir doğal ortam yarattığınızda hayvan sayısına, barınak sayısına ve o ortamın büyüklüğüne göre görevli sayısına oldukça dikkat etmelisiniz. Bir hayvan bile aldığınızda bu size çok fazla masraf yaptırıyor ve bazen bu masrafların yanında bir de onların huysuzluklarıyla uğraşmak canımızı sıkabiliyor.

Bunlar da yetmezse park boyutunda bir doğal ortam kurup ziyaretçilerinize, aslan ve kaplanların diğer hayvanları nasıl korkutup kaçırdığına, yakaladığında ise yediğine şahit olabileceksiniz. Yapacağımız parkın ana fikri bu yönde olacak. Bunun yanında parkın içine yine Roller Coaster’lar, Go kart’lar ve diğer bütün oyuncaklardan koyabileceksiniz.
Biraz da senaryo editöründen bahsedelim, istediğiniz tarzda senaryolar oluşturabilirsiniz. Kendi senaryolarınızı yaratabilme ve internetten başkalarının yaptığı senaryoları indirerek oynayabilmek olanağına sahipsiniz. Yeni geliştirilen kariyer modu, RollerCoaster 3’ün can damarını oluşturmaktadır. Bu modda, ufak değişiklikler olduğunu göreceksiniz. Artık her bölümde, değişik zorluklarda 3 görev alıyorsunuz. Apprentice (stajer) zorluk seviyesindeki bölümleri bitirdiğinizde, listedeki diğer senaryoları açıyorsunuz. Entrepreneur (girişimci) ve Tycoon bölümlerini tamamladığınızda ise, son iki senaryoyu açıyorsunuz. Bu şekilde, kariyerinizde ilerliyor ve bir kodaman olarak oyunu bitiriyorsunuz. Oynanabilirlik gayet kolay bu bunu biraz açmakta yarar var. Ufak bir para ile oyuna başlıyor ve bu parayı iyi kullanarak parkınızı oluşturuyorsunuz. Parkı işletmeye açtıktan sonra, konuklarınızdan gelen parayla, yeni yapılar ve araçlar satın alarak işletmenizi büyütüyorsunuz. Yaptığınız bu gelişimlerle, insanları mutlu etmeli ve böylelikle derecenizi arttırmalısınız. Tabii iş sadece, eğlencelik araçları yapmakla bitmiyor, bunun yanında gelen konuklarınızın ihtiyaçlarını karşılamaları için gerekli şeyleri de yapmalısınız; tuvalet, danışma, yemek ve dinlenme alanları gibi. Ayrıca konuklarınızın düşüncelerini iyi analiz edip, parkınızın beğenilip beğenilmediğini takip etmelisiniz. Durumundan hoşnut olmayan konuklar, kolay kolay çıkmıyor. Park yönetimi artık çok rahat İşçileriniz için, çalışma yolları düzenliyor ve bu sayede, dakikada bir peşlerinden koşmak zorunda kalmıyorsunuz. Bunun yanında, daha araçları tam olarak inşa etmeden, hayalet araçlarla onların nasıl performans vereceklerine bakabilmektesiniz. Karşılaşacağınız bir diğer yenilik ise, “VIPeeps” olacak. Bu karakterler, normal konuklarınızdan farklı davranan ve farklı ihtiyaçları olan insanlar. Onların ihtiyaçlarını gidermek zorundasınız, çünkü onlar parkınıza çok değişik bir hava katıyorlar. Bu özel konuklar için tur düzenleme gibi seçenekleriniz de bulunmakta. Turu düzenlerken, önceden onlar için bir rota hazırlıyorsunuz, onlar da buna uyarak parkınızı dolaşıyor ve size para kazandırıyor.

Grafik motorunun mükemmel bir iş ortaya koyduğunu belirtmeliyim. Minik konuklarımız, artık çok daha güzel ve detaylı görünmekteler. Aynı şekilde yapılar ve park da detaydan nasibini alıyor. Bir konuk gibi araçları kullanırken, parkınıza gelenlerin eğlenmesini yakından görmek gerçekten de çok eğlenceli. Oyunun 3D olmasının avantaj ise parkımızı kurduktan sonra normal bir müşteri gibi parkta dolaşmamızı oyuncaklara binmemizi sağlıyor. Tabii istersek başka bir müşterinin gözünden de parkı görebileceğiz. Aslında bu gerçek hayatta binemediğimiz oyuncakları inceleyip korkulacak birşey olmadığını anlayabileceğimiz güzel bir oyun.


mac oyunlarõ