Monopoly '11 & Scrabble Plus +
MONOPOLY ruhunu anlamak istiyorsanız, onu icat edenden başkasını aramayın. Darrow ve Parker Kardeşler karşılıklı anlaşma yaptılar ve bunun sonucunda her iki taraf da servetine servet kattı.
 
İster kalabalık aile aktivitesi olsun ister kafelerde arkadaşlarımızla zaman geçirmek için olsun eğlenerek oynadığımız Monopoly’nin oyunuyla karşı karşıyayız.Baştan anlaşalım bu oyunda ne grafik kaygınız ne oynanabilirlik ne müzik kaygınız olacak .Çünkü bu oyun Monopoly. Mac'de zaman geçirmek için yıllardır ya solitaire ya da mayın tarlası gibi oyunları oynadığımızı düşünürsek Monopoly bu oyunlar alternatif olabilecek çok eğlenceli ve şirin bir oyun.Her an bilgisayarın bir köşesinde olması ve ağır oyunlardan sıkıldığımızda elimizi hiç çekinmeden atabileceğimiz bir oyun.

TIK Games’in çıkardığı oyun temelde bildiğimiz oyun olan Monoplyden pek bir farkı yok. Kısaca anlatmak gerekirse oyun tahtası üzerine yerleştirilmiş olan küçük çaplı bir şehirde, zarlara göre ilerlediğiniz ve piyonunuzla ilerlediğiniz bir oyun. Böyle anlatınca çok basit geliyor ama bir başına geçtiğimiz zaman oynayışın ne denli keyifli olduğunu anlıyoruz .Oyunun orijinal oyundan hiçbir farkı yok. Yine zar atarak ilerlediğimiz oyunda hapishaneye düşme , borç batağından kurtulmak için bazı şeylerimizi ipotek ederek ya da rakibimizi mecburen lüks otellerimizin yada demir yolarımızın birinde konaklatarak paramıza para kattığımız bunu yapar iken de rakibimizin mali göçüşünü zevk içinde izlediğimiz bir oyun .
Maksimum dört oyuncu ile oynanabilen oyunda yine gerçek oyunda olduğu gibi piyonlarımızı seçme şansımız ve hangi oyun tipinde oynayacağımızı seçmemizi sağlayan arabirim mevcut.
Options kısmında ise ayarlarımızı(oyun yapısı ile ilgili) kontrol edebileceğimiz bir bölüm.
Load kısmı ise önceden sakladığımız oyunlara devam etmemiz için oluşturulmuş.

Oyuna girdiğimiz zaman ise rakibimizle kıyasıya bir mücadele içerisine giriyoruz.
İlk zarlarımızı attıktan sonra kareler üzerinde ilerlemeye başlıyoruz. Oyunda en çok göreceğimiz kısım bu Roll Dice .Zarlarımızda gelen sayıların toplamına göre ilerliyoruz ve hangi kare üzerine yerleştiysek o karenin özelliğiyle ilgili bir karar veriyoruz ya o yerin parsını verip orasının sahibi oluyoruz yada açık artırma tarzı teklifler vererek o bölgeyi daha ucuza kapatmaya çalışıyoruz. Oyun tahtası üzerinde aynı renge ait bütün yerleri yada bir biriyle ilişkilendirilmiş bölgelerin sahibi oluyorsak oralar üzerine çeşitli yapılar inşa edebiliyoruz.Ayrıca rakibimizde buralara geldiğinde bize belli bir ücret ödemek zorunda kalıyor ki buda pek keyifli bir şey. Ama aynı şekilde bizde rakibimizin bütün binalarının dolduğu bir kareye uğrarsak bütün kasamızı boşaltmamız gerekiyor. Bütün Kasamız boşaldığında ise mortgage kredisi alabiliyoruz Elimizdeki mal varlığını göstererek bankadan belli bir miktar borç alıyoruz. Tabi uzun süre ödemezsek iflasın ve oyun bizim alehimize sonuçlanmasına engel olamıyoruz.

Oyunda pek çok detay mevcut örneğin tam bir park alanını kapattık derken rakibimiz son alınmamış kısmı alıp yolumuza taş koyabiliyor böyle bir durumda ona teklif götürerek ya değiş tokuş yada para ile o bölgeyi alabiliyoruz. Oyunun temelinde her bir turu (turn) hızlı geçmek ve kısa sürede sahip olduğumuz alanlara binalarımızı dikmemiz gerekiyor Kim daha fazla alana ve yapıya sahipse rakibi ona göre daha zayıf kalıyor ve aldığı kredileri de geriye ödeyemiyor.Haliyle iflas çanları çalmaya başlıyor.

Oyun içi sesler piyonumuza göre değişiyor bir top seçmişsek top sesi, köpek seçmişsek havlama, yada bir örs sesi sıranın bize geldiğini hatırlıyor. Müzik ise kulağı rahatsız etmeyen bütün platform oyunlarında olduğu gibi rutin ve belli bir süre sonra insanı sıkan türden ama rahatsız edici değil.Oynanabilirlik hakkında hiç bir şey söylemiyorum çünkü direk olarak zar atarak oynadığınız bir oyun gerisi sizin oyun içi stratejinize kalmış bir şey. Çevremizde bizle Monopoly oynayacak olmadığında Mac'de güzel vakit geçirmek için ideal bir oyun. Her ne kadar kaybettiğimizde üzülsek de Mac'de zaman geçirmek ve Solitaire'nin egemenliğine son vermek için ideal bir oyun.


Pratik zekayı, zevke dönüştüren mükemmel bir oyun Scrabble hem de Plus sürümü ile Mac bilgisayarlarımızda…
 
SCRABBLE Plus İngilizceyi mükemmel bir şekilde hafızamıza kazıyan bir oyun. Oyunu install ettikten sonra arka fonda çalan müziğin, sizleri saatlerce ekranın başına bağlayacağına garanti verebilirim. Gelelim menülere...

MAIN MENU: Start New game ile yeni bir isimle, scrabble oynayabilirsiniz. Network Games ile arkadaşlarınızla veya internet yoluyla oynayabilirsiniz. Scrabble Mini Games ile hafızayı geliştirmek için onlarca eğlenceli oyundan birini seçebilirsiniz.

Back: Bir geriye dönme.
Resume Last Game: Son oynadığınız oyuna dönme.
Save: Oyunu kaydetme.  Load: Oyunu yükleyerek kaldığınız yerden devam etme.
Help: Bilgisayardan yardım alma.
Options: Oyunla ilgili genel bilgilere ulaşabilirsiniz.
Add New Player: Oyuna yeni oyuncu ekleme. Bu rakip, bilgisayar da olabilir.
Delete Player: Seçtiğiniz rakibi iptal edebilirsiniz.
Okay: Oyuna başlama.
Player Options: Oyuncu hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.
Scrabble da farklı oyun türleri bulunmaktadır. Bunları da sizinle paylaşmak istiyorum. Çünkü oyunun farklı keyiflerini bu başlıklar altında bulabilirsiniz.
Solitarie Play: Tek başına oynama.
Hot Seat Play: Arkadaşlarla veya bilgisayarla farklı zorluk seviyeleri Oynama.
Püf noktası: Bunlar Novice (900 point) yeni başlayanlara önerilir. Eğer uzman bir rakip karşınızda görmek istiyorsanız zorluk derecesini Expert (2100) yapabilirsiniz. Ben 1200 point civarında oynuyorum. Gerçekten bilgisayar sizi zorlayacak ;)
NETWORK & INTERNET de bilgisayarlararası veya internette oynayabilirsiniz. 2 türlü seçeneğiniz bulunmakta HOST yani lider olarak sizin etrafınızda toplanılabilir veya JOIN diyerek siz onların oyuna eşlik edebilirsiniz. Eğer şirket içinde oynuyorsanız size Appletalk’u kullanmanızı tavsiye ederim. İnternette oynamak için Game Ranger kullanınınız. Ayrıca burada isterseniz hem oyun oynayabilir hem de chat yapabilirsiniz.

Harflerin üzerinde belli puanlar var. Sizin bu harflerle anlamlı kelimeler yapmanız gerekiyor. En fazla ve en yüksek puanlı kelimeleri yaparak oyunu birinci bitirmeniz temel amaç. Eğer süre sınırlamanız varsa, en kısa zamanda düşünerek yapmaye özen gösterin. Oyun tahtasına ilk kelimeyi soldan sağa ortaya yazmanız gerekiyor. Bazı karelerin üzerinde ekstra puanlara kazanacağınız yerler var. Bu noktalara geldiğinizde dikkatli olun ve fazla puan almanın yollarını arayın. Mesela yazdığınız kelimenin 2 katı veya üç katı. Oyuna Player 1 başlar. Oyuna başlarken elinizde 7 taş bulunmaktadır. Taşlar azaldıkça yenileri otomatik olarak çekilir ve el döner. Eğer elinizdeki taşlarla anlamlı bir şeyler yazamıyorsanız, tek tur kaybetmeyi göze alıp, hemen istemediğiniz taşları değiştirmenizi önenirim. Kelimeler oluşturduktan sonra bir diğer turn de kelimeler ön ek (un, in) veya sona ek (-ful, -ed) ekleyerek yani çoğul yapma (-s) vs. gibi eklerle yaptığınız kelimedeki puanları bir kez daha puan hanenize yazabilirsiniz. Ayrıca elinizdeki 7 harfle ilgili bir kelime yaparsanız yaşadınız demektir. Çünkü 50 puan ekstradan alırsınız.

Gelelim ekrandaki seçeneklere;
Play: Eli çevirme.
Take Back: Bir geri alma.
Shuffle: Oyuna devam etme.
Define Last: Oynanan kelimelerin anlamı, alabilceği ekleri gösteren küçük bir pencere açılır ve kelime haznenizi geliştirebilirsiniz.
Pass: Bir el atlama. Eğer 3 kez pas tekrarlarınsa oyun biter.
Exchange: Elinizdeki taşları değiştirme.
Pause: Oyunu durdurma.

AUDIO OPTION ile ses efektlerini, müzik parçalarını  ayarlayabilirsiniz. Timerlardan zamana karşı oynayabilirsiniz. Timer Penalty’i aktif hale getirirseniz, 25 dakikada normal oyun biter ve 25 dakika sonra her dakika için oyunculara 10 puan ceza verilir. İsterseniz kendi sözlüğünüzü de yaratabilirsiniz.

DISPLAY OPTION da oyun animasyonlarına müdahale edebilir, canınız sıkıldığında kendinizi kumsalda hissedebileceğiniz resimleri arka planda ayarlayabilirsiniz.


mac oyunlarõ