Shrek 2
Kahramanımız Shrek, karısı Fiona ve sevgili eşekleri, mutlu ve monoton hayat sürmektedirler. Prenses Fiona, kendisini ejderhanın elinden kurtaran beyaz atlı prensini, “Far Far Away” isimli ülkenin kral ve kraliçesi olan ailesiyle, tanıştırma vaktinin geldiğini düşünür.
 
Zamanımızın “Alice”leri, “Çizmeli Kedi”leri, “Sindirella”ları şimdiki masalların komedi unsuru haline geldi. Şimdiki çocuklar bizden daha mı şanslı ya da daha mı şanssız bilemiyorum ama onlar bizim severek dinlediğimiz masalları “ti”ye alan alternatif masallarla yetişiyorlar. Değişen ve gelişen dünya ile kaçınılmaz olarak masallarda evrim geçirdi. Shrek 2’de masalları “ti”ye alan, geçtiğimiz yıl sinemalarda bilgisayar animasyonu olarak gösterilen bir filmdi. Oldukça kaliteli bir yapım olarak sunulan Shrek sadece çocuklar tarafından değil, her yaştan insan tarafından büyük beğeni kazanmıştı. Böyle beğeni toplayan bir filmin devamı yapılması kaçınılmaz olduğu gibi, oyununun da yapılması bir zorunluluktu. Hikaye ilk filmin bittiği noktadan start alıyor. Kahramanımız Shrek, karısı Fiona ve sevgili eşekleri, mutlu ve monoton hayat sürmektedirler. Prenses Fiona, kendisini ejderhanın elinden kurtaran beyaz atlı prensini, “Far Far Away” isimli ülkenin kral ve kraliçesi olan ailesiyle, tanıştırma vaktinin geldiğini düşünür. İsmi gibi kendi de “çok çok uzak” olan ülkeye ulaşmak için çıkılan yolculuk, oyunumuzun ana macerasını teşkil etmektedir. Daha yola çıkılan ilk günde yolları, orman eşkıyaları tarafından kesilir ve aksiyon dolu oyunumuz başlar. Shrek 2, ilk intiba olarak son derece çocuksu yapısıyla karşılıyor bizleri. Fazla detaylandırılmamış grafikleri, kolay oyun yapısı, basit bulmacaları ve yediyi geçmeyen tuş takımı sayısıyla, özellikle küçük yaşlardaki oyunculara yönelik bir oyun çıkmış ortaya. Shrek bir masal, bir animasyon ama her yaştan izleyici kitlesi olan bir film.

Shrek 2, tıpkı ilk film ve oyunda olduğu gibi masallar dünyasını karış karış gezen bir hikaye. Haritaların dizaynı bu büyüyü yansıtmayı başarıyor. Rengarenk ormanlara, çiçeklere, taştan evlere diyecek laf yok ama dokuların en yüksek detay seviyesinde bile çok boş olduğunu söylemek zorundayım. Ana karakterlerimizde dahil olmak üzere tüm karakterler, dört’ü geçmeyen animasyon sayısına sahip. Grafikler, her Mac'in çalıştırabilmesi için mümkün olan en düşük seviyede tutulmuş. Filmi gibi oyununda en güzel yanlarından biri seslendirmeleri. İskoç aksanlı karakterimiz Shrek, komedi unsurumuz Eşek ve aralarına yeni katılan Çizmeli Kedi yol boyunca türlü diyaloglarla bizleri güldürmeyi başarıyorlar. Shrek’in her türlü duruma karşı korkusuz ve sakin yaklaşması, Eşek’in de istisnasız her şeyden korkması ve kiralık katil olan Çizmeli Kedi’nin de kendinden emin tavrı izlemeye değer. Müzikler ise tıpkı filmdeki gibi ve hepsi oldukça kaliteli. Gözleriniz bayram etmeyecek ama kulaklarınız resmen coşacak. Karakterler arasında geçişlerin olması oyuna ayrı bir renk katmış. İlk bölümlerde Shrek 2’le oynadıktan sonra yeri geldikçe diğer karakterlerinde yönetimini elimize geçirebiliyoruz. Sadece bir eksikle. O da; Hangi karakteri kullanacağımıza biz karar vermiyoruz. Bulunduğumuz bölümde kapana kısılmışsak, küçük bir havalandırma deliği haricinde çıkış yoksa, elbette çizmeli kedi görevin başına geçip kapıları açmak için yola koyuluyor veya üst katta bulunan düğme çok sertse ve basmak için en azından bir katırın çifte atması gerekiyorsa, hangi karakteri yönetmemiz gerektiğini söylememe gerek yok. Keşke bu tür bulmacaların çözümüne direkt olarak biz müdahale edip, karakter geçişlerini kendimiz yapabilseydik. Haritaların kimisi ufak, kimisi ise platform oyunu için dev sayılacak şekilde farklılık gösterebiliyor. Yollar asla birkaç seçeneğe ayrılmıyor, sadece dümdüz ilerlerseniz ya da altın paraları takip ettiğinizde gitmeniz gereken yolu buluyorsunuz. Kimi yerlerde ise gitmeniz gereken yerler dev işaret panolarıyla gösteriliyor.

“Zıplama rampaları” oyundaki bir diğer basitlik unsurunu teşkil ediyor. Hepimiz oyunlardan alışkınız bu rampalara. Bunların çalışma mantığı erişebileceğinizden çok daha yüksek yerlere ulaşmanıza olanak sağlamalarıdır. Fakat bunlar karakteri sadece yükseğe zıplatırlar. Kontrolü ise sizin sağlayıp yüksekteki platforma kendiniz ulaşmalısınızdır. “Shrek 2”de  böyle bir durum yok. Zıplama rampasına atladınız mı? Hoooop. Ulaşmak istediğiniz noktaya konmuşsunuz. Sizin karakteri kontrol etmenize gerek yok. Kolaya kaçan oyuncular için bulunmaz nimet belki ama bu sayede oyunda ulaşmakta güçlük çekmeniz gereken yerlere bir çırpıda ulaşıveriyorsunuz. Dolayısıyla gizli kalması gereken tüm paketler, resimler ve altın keseleri gizli olmaktan çıkıyor. Her bölümde iki üç defa, topladığınız altın paraların karşılığında size iksir veren mekanizmalarla karşılaşıyorsunuz. İksirler ise bol çeşit sunuyor; Görünmezlik iksirleri, kötü koku iksirleri, düşmanı kurbağaya çeviren iksirler vs. Gelelim en büyük darbeye; bu iksirler aslında hiçbir işe yaramıyor. Oyun o kadar basit ki yol boyunca “Şu iksiri mutlaka kullanmalıyım” diye zora düşmüyorsunuz. Olur ya! Canınız farklı bir şeyler yapmak ister de, ”Şu düşmanım, vırak vırak kurbağa olsun. Bakalım ne olacak” derseniz, kullanın. İksirin etkisinin uzun sürmediğini düşmanınızın eski haline geleceğini de unutmayın. Aralara serpiştirilmiş ve masallarla dalga geçen ayrıntılar ise gerçekten çok güzel. Mesela, bir madenin deriliklerinde yüzyıllardır kurtarılmayı bekleyen ve bakımsızlıktan toz tutmuş cam kutu içinde yatan “Uyuyan Güzel” ile karşılaşabiliyor, gülmekten kopabiliyoruz. Başka bir yerde ise “Bedava yemek şu tarafta”, “Kesinlikle tuzak değil. Gel ve ye!” gibi tabelalarla karşılaşmak güldürüyor insanı. “Shrek 2”, çocuklar için ideal bir platform oyunu. Basit oluşundan dolayı hiç ölmeden bitirebileceğiniz gibi, haritalarda gizli olması gereken tüm paketleri de toplayaksınız.


mac oyunlarõ