Sid Meier's Pirates!
Savaşta en iyi neticelerden birileri; topları etkisiz hale getirmek ya da direkleri yıkmak. Topları etkisiz hale gelen ya da direkleri yıkılan gemiye yaklaştığımızda hemen teslim oluyorlar. Ganimetler ve yeni gemi bizim oluyor. Ayrıca hayatta kalan tayfalar da bize katılıyor.
 
Efsane oyunumuz son derece sıradan ve mutlu başlayan, tüm ailenin masa başında bulunduğu akşam yemeği davetsiz bir misafirin kapıyı kırması ile bölünür. İçeriye giren; Karayiplerin en korkunç ve acımasız korsanıdır. Tüm aileyi esir alırlarken biz 'yani ailenin en küçük erkek çocuğu- bir şekilde kaçmayı başarırız. Tüm ailemizi kaçıran bu acımasız korsanı öldürmeye ve ailemizi kurtarmaya yeminler ederek macerandan maceraya koşacağımız 'korsanlık dünyası'na ilk adımımızı atarız. Elinde avucunda hiçbir şeyi olmayan genç delikanlı görünüşü ile karşımıza çıkan ilk tavernaya girdiğimizde barmenin; 'İstediğin gemide çalışabilir, para kazanabilirsin' sözlerine uyup Fransız, Alman, İngiliz ya da İspanyol kaptanlardan birini seçiyor, onun yanında tayfa olarak işe başlıyoruz. Tayfa olarak başladığımız macera, çıkan ilk ayaklanma sonucunda kaptan olmamızla son buluyor. Bir avuç tayfa, azıcık erzak ve bir o kadar az deneyimimizle ilk deniz maceramıza çıkıyoruz. Karayip Denizinin ortasında bir gemi ile dolaşırken ilk limana sığınıp ne yapacağımıza karar vermemiz gerekiyor.

İlk olarak yapmamız gereken oyuna ilk başladığımızda gemilerimizin flamalarının ve bayraklarının desenlerini seçiyoruz. Bunların arasında tüm ülkelerin sembolleri var ancak eminim ki bir çoğunuz benim gibi korsan amblemi olan kurukafa desenini seçecektir. Daha sonra karakterimizin ismini ve genel yapısını belirliyoruz. Aslında oyuna önemli etki yaratmayan bu ayarlar ile karakterimizin ne kadar maceraperest ya da ne kadar savaş yanlısı olduğunu belirleyip oyuna başlıyoruz. Gemimiz ile ilk limana girdiğimizde, oldukça sade ve görsel açıdan pek fazla içerik sunmayan bir menü ile karşılaşıyoruz. Seçenekler arasında; başkanla konuşmak, tavernaya uğramak, gemi tamirhanesine gitmek, markette alışveriş yapmak, tayfalarımıza para dağıtımı yapmak seçenekleri var. İlk seçenek olan 'başkanla konuşmak' o milliyete tabi olmamızı ve onların verdiği görevleri yapmamız halinde ödüllendirilmemizi sağlıyor. Önemli olan nokta; her ülkenin dostlarının ve düşmanlarının olduğunu bilmek. Örneğin İspanyollarla iş birliği yaparsak tüm İngilizlere düşman olduğumuzdan İngiliz şehirlerinde alışveriş yapamıyoruz. Burada verilen görevleri tamamlamamız halinde ödüllendiriliyoruz. Askeri kademeleri atlıyoruz. Tavernaya uğrayarak; yeni tayfa alabilir, bayanlarla konuşup karayiplerdeki son dedikoduları öğrenebiliriz. Tavernanın en köşesinde oturan adam ile değerli eşya alışverişi yapabilir ya da gizli hazinelerin yerlerini gösteren haritalara sahip olabiliriz. Gemi tamirhanesinde; hasar görmüş gemimizi tamir edebiliyor, yeni yapılabilecek geliştirmeler varsa gemimize ekleyebiliyoruz. Eğer daha evvelden kazandığımız ikinci, üçüncü gemilerimiz varsa buraya satabiliyoruz. Markette yapılan alış verişler, aynen Port Royale oyununda olduğu gibi ucuza alıp pahalıya satmak üzerine kurulu. Ancak oyunumuz korsancılık olduğundan, ticarette kazanacağımız paranın 10 mislini tek bir deniz savaşından kazabiliriz. Dolayısı ile markette yapacağımız tek alış veriş tayfaların yiyecekleri olacaktır. Son olarak tayfalara para dağıtma kısmı ise zamanla kazandığınız ganimetleri tayfanıza dağıtmanız anlamına geliyor. Bu kısma daha detaylı değineceğim.

Gemi kullanırken en önemli unsur rüzgârın yönünü ayarlamak. Mümkün olduğunca arkamıza almalıyız ve kuvvetini ekranın sol alt köşesinde görebiliriz. Ancak rüzgâr, tam gitmek istediğimiz yönden esiyorsa; ileri doğru tek bir mil bile ilerleyemeyiz. Karşımıza 2 seçenek çıkıyor; ya yelkenleri toplayıp rüzgârın yönünün değişmesini beklemek ya da en yakın limana gitmek. Aslında ikinci seçenek daha mantıklı. Çünkü her gün yiyeceğiniz bir miktar azalıyor. Eğer geminiz oldukça kalabalıksa; yiyecek tüketimi de bir o kadar arttığından denizde uzun yolculuklara önceden yüklü yiyecek depolaması ile hazır olmanız gerek. Denizdeki yolculuklarımız esnasında düzenli olarak haritayı takip etmeli, gideceğimiz yere en kısa yolu çizmeliyiz. Tıpkı gerçek kaptanlar gibi. Kısaca gemimize yükleyebileceğimiz envanterlerden bahsedelim. Gemimize aslında üç ana madde yükleyebiliyoruz; yiyecek, erzak ve silah. Yiyecek; yolculuk boyunca tayfalarımızın tükettiği gıdalar oluyor ve markette bunları temin ederken parantez içinde kaç ay yetecekleri belirtiliyor. Silahlar; hem gemimizin kullandığı top sayısını hem de taşıyabileceğimiz top sayısını belirliyor. Erzak kısmı ise sadece ticaret amaçlı olan; şeker, un, kıyafet gibi maddeler. Ama yine daha evvel bahsettiğim gibi korsancılık oyununda ticaret pek fazla işe yaramıyor. Pirates! oyunun en önemli özelliği olan gemi savaşları işin en önemli yanı. Ne kadar görev yaparsak yapalım ya da ne kadar barışçıl olursak olalım gemi savaşları kaçınılmaz oluyor. Gemi savaşlarını üç kısma ayrabiliriz; hazırlık evresi, savaş ve gemi istilası. Hazırlık evresini kısaca açıklamak gerekirse; ilk yapmamız gereken savaş taktiğimizi ve gemimizin özelliklerini iyi kavramak. Bazen devasa boyuttaki gemiler yüksek hasar veren silahlara sahip olmalarına rağmen, kıvrak ve hızlı gemiler karşısında aciz kalabiliyorlar. Ama iyi taktik belirlemiş ve tayfa sayısını iyi ayarlamış bir kaptan her savaştan alnı ak çıkabiliyor. Önce gemimizin kapasitesini öğrenmeli ve tayfa sayısının en az %70'ini gemimizde bulundurmalıyız. Çünkü ne kadar çok tayfa varsa o kadar hızlı silahlar yüklenebiliyor. Daha sonra savaşacağımız gemiye yaklaşırken rüzgârı mümkün olduğunca arkamıza almış olmamız gerek. Savaş meydanında ters rüzgâr yüzünden manevra yapamamak çaresiz yenilgiden başka bir şey ifade etmez.

Eğer her şey hazırsa; gemiye yaklaştığınızda nümerik klavyedeki, 5 tuşuna basıp savaşa geçebilirsiniz. Savaş ekranı, yakın çekime alınmış iki gemi karşı karşıya geliyor ve savaş için birbirlerini yanlarına almaya çalışıyorlar. Savaş esnasında ilk atış son derece önemli çünkü ilk atışta tüm toplarınız dolu olduğundan iyi bir atışla daha savaşı başlamadan bitirebilirsiniz. Savaş esnasında nümerik tuşlarla yapabileceklerimizi değişiyor, bunlar aslında atacağımız top çeşidini belirlemek üzerine kurulu. Üç çeşit top kullanabiliyoruz. Standart olan toplarımız gemiye ve düşman toplarına hasar veriyor. 1 tuşu ile sadece tayfalara zarar verenleri seçebilir ya da 7 tuşu ile düşman gemisinin direklerine nişan alan zincirli top atabiliriz. Tabi gemimizde bu topları atacak gelişimleri sağlayabildiysek. Savaşı 5 şekilde kazanabiliriz; gemiyi batırmak en kötüsü. Çünkü batan gemi bize hiçbir yarar sağlamıyor. Sadece ünümüz artıyor. Aynı mantık ile tayfaları öldürmek de çok iyi fikir değil. Bence topları etkisiz hale getirmek ya da direkleri yıkmak en iyi seçenekler. Topları etkisiz hale gelen ya da direkleri yıkılan gemi teslim oluyor. Ganimetler ve hayatta kalan tayfalar bize katılıyor. Son ve en avantajlı olan yöntem gemiyi bordalamak. Burada kılıç savaşına başlayacağımızdan hazır olmamız gerek. Hızlı, güçlü ya da savunması iyi olan kılıçlardan birini alıyoruz. 1, 4 ve 7 tuşları ile hücum yapıyor, 2, 5 ve 8 tuşları ile savunuyoruz. 6 tuşu ile rakibimize küçümseyici sözler söylüyoruz. Rakibimiz bacaklarımıza doğru kılıcını savuracaksa; zıplamalı, göğsümüze doğru savuracaksa; eğilmeliyiz. Aynı mantıkla kılıcını havaya kaldıran düşmanı karnına yapacağımız bir darbe ile alt edebiliriz.

Bir de şehirlere yapılan saldırılar var. Oyunun en güzel yanlarından biri. İlerleyen zamanlarda yeterince büyük bir tayfa kurabilirsek (mesela 300 kişilik) şehirlere saldırı yapabiliyoruz. Asker kaçakları, korsanlar ve sivil insanlar gibi çeşitli gruplardan oluşan takımımız ile bir düşman şehrine saldırı yaparsak; sanki sıra tabanlı strateji oynuyormuş gibi kuşbakışı haritaya geçiyoruz ve adamlarımızı sıra bazlı olarak hareket ettiriyoruz. Başarılı taktik ile kazabileceğimiz bu savaşlar mükemmel düşünülmüş. Bence Pirates! oyununu mükemmel hale getiren özellik; 'özgürlük'. Yani oyun boyunca hiçbir kalıba girmemize, hiçbir ülkeye tabi olmamıza gerek yok. İstediğimiz ülkenin görevlerini yapabiliyor, istediğimiz ülkeye saldırabiliyoruz.


mac oyunlarõ