Spore Galactic Adventures Exp.
Spore’daki ilkel ortam ve savaşlar artık bitmiş, yerini huzur ve barış dolu topluluklar almış. Oyunun bu genişletme paketi ile birlikte galaksinin farklı gezegenlerine gidip, çeşitli görevler yapıyoruz…
 
Spore’dan ilk haberdar olduğumda ilgimi fazla çekmemişti, fakat oynamaya başlayınca algılamam tamamen değişti ve güzel bir simulasyon oyunun içinde kendimi bir anda buluverdim. Sayısız tasarım imkânı, eğlenceli oynanışı ve tamamen farklı yapısıyla Spore, 2010 yılının en iyi oyunlarından bir tanesiydi. Maxis, boş durmadı ve Galactic Adventures isimli eklentiyi hazırladı. Aslında yeni paketi de  dışarıdan bir garip oyun gibi görünebilir, ama bir başladığınızda bir daha kolay kolay bırakamıyorsunuz arkadaşlar tamamen sizi nikotin gibi bağımlılık yapıyor.

Galactic Adventures, adından da anlaşıldığı üzere uzayda yer alan birbirinden farklı gezegenlerde, eğlenceli maceraları önümüze getiriyor. Öncelikle bir karakter tasarlamamız isteniyor. Eğer vakit kaybetmek istemezseniz, oyunla birlikte gelen tasarımlardan birisini de seçebiliyorsunuz. Yapıma, ilk Spore’da olduğu gibi bir hücre olarak başlamıyoruz. Dolaysıyla hazırlamak isteyeceğimiz karakter için tüm kullanılabilir özellikler, oyunculara en başta sunulmuş. Yaratığınız uçabilir, hızlı koşabilir veya güçlü saldırılar gerçekleştirebilir; bu tamamen sizin tercihinize bağlı.

Bölüm seçme ekranına geldiğimizde bizi karşılayan farklı görevler var. Oynamak istediğimiz karakteri seçerek bölümlere başlayabiliyoruz ve Galactic Adventures’ın anlamı ortaya çıkmış oluyor. Yapıma henüz yeni başlamanıza rağmen, saygıyla karşılanan bir karaktersiniz ve diğer canlılarla konuşarak yeni görevler almak gerekiyor. Spore’daki ilkel ortam ve savaşlar artık bitmiş, yerini huzur ve barış dolu topluluklar almış. Değişmeyen özelliklerden bir tanesi, yaratıkların konuşmaları. Hâlâ kendine özgü ilkel dil ile konuşuyorlar ve bu mizahi bir etki bırakıyor. Hiç bir şey yapmasanız dahi, yaratıklar dans ediyor, hopluyor-zıplıyorlar. Böylece bu huzur dolu ortamın korunması gerektiğini kavrıyoruz.

Diğer görevlere baktığımızda, kimi zaman bir çölde, kimi zaman ise uzayın karanlık bir gezegeninde yer alıyoruz. Birilerini bulmamız isteniyor veya değerli madenleri, kötü güçlerin saldırılarına karşı korumamız gerekiyor. Bazen Roma arenalarını andıran bir mekânda diğer gladyatörlerle savaşırken, bazen de hortumlarla çevrili bir vadide koşu yarışı yapıyoruz. Gerçekten farklı ve eğlenceli bir oyun.

Galactic Adventures’ta bir gelişim sistemi bulunuyor. Ana oyundan farkı ise, yaratıkların vücut olarak değil, güç olarak gelişiyor olmaları. Yani Spore’da gelişim gösterdikçe yeni bir boynuz veya zırh satın alabiliyorduk. Galactic Adventures’ta ise, bu özellikleri daha etkili kullanabilmemiz için bir gelişim sistemi var. Tamamladığımız görevlerin ardından ekrana geliyor ve puanımız yettiğince, sınıflara ayrılmış yeteneklerimizi geliştirebiliyoruz.

Bir şehri oluşturan yapıların konumlarını istediğiniz gibi değiştirebiliyor, yeni eklentiler yaparak kendinize özgü bölümler oluşturabiliyorsunuz. Karakterler ve yapılar üzerine kendi kişisel tasarımlarımızı hazırlayabiliyoruz demiştim. Bunlara isterseniz çevre planını da ekleyin. Yani bir şehri oluşturan yapıların konumlarını istediğiniz gibi değiştirebiliyor, yeni eklentiler yaparak kendinize özgü bölümler oluşturabiliyorsunuz. Yapım, sınırsız tasarım imkânı sunarken, bazı teknik hataların ise yine önüne geçemiyor. Yürürken olmadık bir yerde karakterinizin takılıp kalması, diğer yaratıkların konuşurken gözleriyle ağzı arasında yaşanan grafiksel problemler gibi hatalar, maalesef yeni yapımda da bulunuyor. İlk oyundaki grafik motorunu kullanan Galactic Adventures, çalışması için yüksek sistem gereksinimlerine ihtiyaç duymuyor. Oyunun işitsel yönü, en güzel özelliklerinden bir tanesini oluşturuyor. Ses ve müzikler çok kaliteli hazırlanmış.

İlk oyundaki grafik motorunu kullanan Galactic Adventures, çalışması için yüksek sistem gereksinimlerine ihtiyaç duymuyor. Oyunun işitsel yönü, en güzel özelliklerinden bir tanesini oluşturuyor. İlk sürümünün belki de en büyük eksisi, senaryoyu tamamladıktan sonra maceraya devam edemiyor ve karakterimizi daha fazla geliştiremiyor oluşumuzdu. Geliştirme tablosu yeni yapımla karşımıza çıkarken, kısa oyun süresi unsuru devam ediyor. Fakat hazırlayacağınız her farklı harita ve yaratık tasarımları sayesinde bu boşluğu çok iyi doldurabiliyorsunuz. Sadece tasarım yapmaya merakınız varsa dahi Spore Galactic Adventures’ı kesinlikle denemelisiniz.


mac oyunlarõ