Starcraft & Brood Wars
Strateji hastasıyım diyorsanız ve StarCraft oynamamışsanız bu yazıyı dikkate alınız ve kendinize bir StarCraft edinin. StarCraft'i zaten her gün oynayanlardansanız size tek sözüm devam etmeniz olacaktır...
 
Yılların eskitemediği nadir oyunlardan birisi de Blizzard firmasının 2000 li yılların başlarında çıkardığı ve halen güncelleme ile ayakta tuttuğu Starcaft oyunudur. Oyunda bildiğimiz gibi 3 ırk var. Zerg; tamamen organik takılan bir ırk. Çok hızlı üreyebilen, ucuz ama teknoloji bakımından geri. Terran; insan ırkı. Uçaklar, tanklar, görünmezlik gibi bilimum teknolojiye sahip bir ırk. Üreme hızı ile pahalılığı orantılı. Tüm ırkların ortasında bir ırk. Ve son olarak Protoss (favorim); görünmez kalkandan tutun, hayal gücünüzü zorlayacak bir sürü teknolojiye sahip bir ırk. Dolayısıyla da epey pahalı.

Oyun senaryosu garip entrikalarla dolu. Bir ara dostunuz olan Protoss size saldırıyor, siz Protoss iken Terran dostunuzken onlar size saldırıyor, böyle acayip entrikalar vardı. Tam bir savaş ve stres havası var oyunda. Ne zaman ne olacağını kestirebilmek zor oluyor. Siz yine de arkalarda bir yerde yedek bir ordu her zaman bulundurun. Fakat şunu bilin, Zerg'ler her zaman düşmanınız. Oyunun grafikleri 2 boyutlu çizimlerden oluşuyor. Tabi zamanında 3D stratejiler yoktu. Fakat 2D olmasına rağmen ben halen çok seviyorum. Geçenlerde bir arkadaşı heveslendirdim SC'ye başlaması için. Bayağı da bir istekliydi. Grafikler 3D olmamasına rağmen Red Alert gibi bir oyundan çok daha ayrıntılı ve güzel.

Oyunla birlikte bir de bölüm editörü geliyor. Bununla epey zevkli bölümler yaratmak mümkün. Ayrıca campaign de yapabiliyorsunuz. Bayadır görev paketi çıkmıyor bildiğiniz gibi. Fakat ortalıkta oyuncuların kendi çaplarında yaptığı bir sürü campaign dolaşıyor. İşte bunlar oyuncuların yaptığı campaign'ler. Aslında internetten indirip bakmak lazım. Gelelim en sevdiğim kısma; Multiplayer. Evde arkadaşlarımı çağırıp bir çok kez SC'de multiplayer yaptım ve yapmaya da devam ediyorum (hatta bu hafta sonu da arkadaşlara gideceğim). Buraya yazıyorum, hayatımda oynadığım en iyi strateji ve multiplayer oyun diyebilirim. Bir arkadaşım 3 ay öncesine kadar hiç SC oynamamıştı. Onu bir alıştırdım, artık her hafta sonu bize gelmekten kendini alıkoyamıyor. Gerçekten çok zevkli geçiyor. Evde network yapamaz mısınız? O zaman buyurun Battle.net'e. Şu an 15-20 milyon civarı olan orijinal bir StarCraft alıp Battle.net'e üye olmanız mümkün. Arkadaşınız da bir tane alsın, internette kapışın, ya da sırt sırta başkalarıyla savaşın. Strateji hastasıyım diyorsanız ve SC oynamamışsanız bu yazıyı lütfen dikkate alın ve kendinize bir SC edinin. SC'yi zaten her gün oynayanlardansanız size tek sözüm devam etmeniz.

STARCRAFT BROADWARS
Broodwars, Starcraft için yapımcı Blizzard tarafından tasarlanmış bir ek görev paketi, ancak  birkaç yeni harita içeren bir expansion olduğunu düşünmeyin. Üç ırk için üç yeni Campaign, dört ara sahne ve yeni birimler mevcut, bunun haricinde paket genel olarak tüm oyunla ilgili bazı temel kural değişikliklerini de içeriyor.

Bu ek görev diski üç yeni Campaign içeriyor demiştik, konu Starcraft?ın kaldığı yerden devam ediyor. Protoss savaşçıları büyük fedakarlıklar gösterip Zerg Overmind?ını yoketmişlerdir, ancak gezegenleri başıboş ve vahşi Zerg savaşçılarıyla dolu olduğundan kaçmak zorunda kalırlar ve uzaklardaki Dark Protoss akrabalarını aramaya koyulurlar. Arcturus Mengsk ise Terran Dominion imparatoru olmuştur, ancak hükmü uzun sürmeyecektir çünkü çok uzaklardan bu sektörü fethetmek amacıyla yola koyulan Dünya filosu hızla yaklaşmaktadır. Zerg kraliçesi Kerrigan ise başıboş kalan Zerg kolonilerini emri altına alıp tüm düşmanlarını ezme hesapları içindedir. Tüm bunların dışında kalan bazı güçlerin ise tüm evreni etkileyecek bazı derin ve korkunç hesapları vardır, gelecek büyük tehlikelerin haberini taşımaktadır. Görevler sırasıyla Protoss, Terran ve Zerg olarak gidiyor, doğrusu oyun atmosferi her zaman ki gibi muhteşem olmasına rağmen, senaryo bana biraz fazla sentetik göründü. Yani buradaki kadar yalan, entrika ve ihanet herhalde Brezilya dizilerinde bile yoktur! Ama pek çok oyunda bunun yarısı kadar bile konu mevcut değil.

Broodwars iyi bir oyunu daha mükemmel bir hale getiriyor. Üç yeni harita tipi ve dekorları Map Editor ile çalışmayı sevenleri ayrıca memnun edecektir, şahsen ben çöl haritalarını çok tuttum diyebilirim. Ancak görevlerin zorluğu konusunda sizi uyarmalıyım, tıpkı Warcraft görevleri gibi bunlarda son derece zor, fakat görev tiplerinin bolluğu hoşunuza gidecektir. Mesela bir görevde önce düşman Battlecruiser filosunu çalıyor ve hemen ardından da onlarla düşmana saldırıyorsunuz. Yapay zeka konusuna gelince, Broodwars bu konuda da Starcraft üzerinde birkaç değişiklik yapıyor, sonuçlar ise korkunç, Blizzard programcıları olayı aşmışlar diyebiliriz.

Özellikle Free For All oynarsanız karşınızda değişik yeteneklerde ve kafalarda insan oyuncular varmış hissine kapılabilirsiniz. Bilgisayar kesinlikle her taktiği deniyor, her imkandan faydalanıyor. Bu arada ufak bir uyarı, oyunda hile kullanırsanız bunlar düşmanları da etkileyebiliyor, özellikle de ölümsüzlük hilesi! Sonuç olarak Starcraft  bağımlılık yaptıysa Broodwars ile yola devam edebilirsiniz.


mac oyunlarõ