Stubbs the Zombie
Bu sefer ne zombileri öldüreceğiz ne de başka bir şey yapacağız. Direk olarak onların yanında yer alıyoruz. Oyunda Edward’ı biz yönetiyoruz. Oyundaki ilginçlik opsiyonu da burada yatıyor. Çünkü bir zombi yaşamak için neler yapıyorsa aynısını siz yapacaksınız.
 
İlginç fikirler her zaman oyun dünyasında yer bulur. Eğer fikrinizi iyi bir oynanabilirlikle sunarsanız o zaman köşeyi döndünüz demektir. Örneğin Molyneux yapımcısı gibi… Edward "Stubbs" Stubblefield işi gereği sürekli seyahat eden bir insandır. Fakat hayatını bir türlü düzene oturtamamıştır. Bu yüzden büyük bir depresyona girmiş ve yaşamdan bıkmıştır. Tam böyle bir zamandayken kader kötü ağlarını örer. Edward bir cinayete kurban gider. Cesedi ise Pensilvanya’da bir tarlaya gömülür. Edward’dan bir daha haber alınmaz. Ne cesedi bulunur ne de kendisini öldüren kişi belli olur. Aradan 26 sene geçer. Bu sefer ünlü sanayici Andrew Monday, Pensilvanya’yı geleceğin şehri olduğunu göstermek ve kişisel çıkarlarını gizlemek için bir anıt yaptırmaya karar verir. Anıtın inşaatı başlar ve yapılır. Fakat yapıldığı yer Edward’ın cesedinin olduğu yerdir. Anıtın açılışında Edward uyanır. Bilmediği garip makineler ve parlak ışıklar çevresindedir. Onların daha önce burada olmadığını hatırlar. Daha sonra kim olduğunu ve öldürüldüğü anı hatırlar. Ama en önemlisi nasıl ve neden canlandığını anlayamaz. Yaşadığı zamankinden daha fazla güce sahip olduğunu anlar. Ama bir taraftan da insan beyninin karşı konulmaz etkisini yavaş yavaş hissetmeye başlar.

Bu sefer ne zombileri öldüreceğiz ne de başka bir şey yapacağız. Direk olarak onların yanında yer alıyoruz. Oyunda biraz önce konuda bahsedilen Edward’ı biz yönetiyoruz. İşte oyundaki ilginçlik opsiyonu da burada yatıyor. Çünkü bir zombi yaşamak için ne yapıyorsa aynısını yapmaya çalışacağız. Oyunda zombi gücümüzü kullanacağız. Kapıları kırabilecek, boruları bükebileceksiniz. Ne de olsa normal bir insandan daha güçlüyüz. Güçlü olduğumuz gibi ayrıca dayanıklıyız da. Birçok saldırıya karşı daha dayanıklı olacağız. Mesela normal bir tabanca kurşunu canınızı hiç götüremeyecek. Yine de karşınızda bir roket atar olduğunda kaçmaya başlamamız gerekecek. Saldırı silahları olarak ellerimizi, kollarımızı, tekmelerimizi kullanacağız. Ek olarak kulağa kötü gelse de tükürüğümüzü de silah olarak kullanabileceğiz. Kimi zaman kıvamı iyi ayarlanmış bir tükürük düşmanı öldürebilecek. Attığınız bir yumruk ile karşı tarafın beynini duvara geçirebileceksiniz. Ayrıca düşmanlarınızın etini budunu yiyebiliyorsunuz. Yediğiniz ete göre kaybettiğiniz sağlığınızı kazanabileceksiniz. Ama bu et yemenin de belli bir sınırı olacak. Düşmanınızın eğer beynini yerseniz sizden biri haline dönüşecek. Özelliklede eli silah tutan birini kendiniz gibi zombi yapmanız oldukça işinize yarayacak. Mesela bir polisi kendi grubunuza katarsanız; polisin silahını düşmanlara karşı kullandırabileceksiniz. Stubbs Zombies’in bir hayli vahşet ve kan içereceği ortada.

Saldırabileceğiniz kocaman bir şehir olacak. Bu şehirde savaşmanız gereken askerler, polisler ve şehir sakinleri bulunacak. Oyunda ilerledikçe Edward’ın neden ve nasıl canlandığını? Onu kimin öldürdüğünü veya Andrew Monday’ın gerçek planlarının ne olduğu gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Bu da oyunda bir hikaye anlatımının olacağını gösteriyor. Stubbs Zombie Bungie’nin Halo grafik motorunu kullanıyor. Halo’nun grafikleri mükemmeldi ama iyi bir Mac gerekiyordu. Bunun nedeni birçok yerde yüksek yapay zekayı sağladığından kaynaklanıyordu. Wideload Games bu motoru alıp üstünde bir hayli değişiklik yaparak oyuna aktarıyor. Bir zombiyi canlandırıp şehir sakinlerini hırpalamak zevkli olacak.


mac oyunlarõ