The Movies + Superstar Edition
Hiçbir zaman ölmeyecek klasikler vardır hani. Eski günleri hatırlamak için oynadığınız, ama oynarken sıkılmadığınız oyunlar. Bunlardan Theme Park, Populous, Black & White gibi başarılı yapımları ortaya çıkartan Peter Molyneux yine yaratıcı bir oyun ile karşımızda.
 
Özellikle Sims hayranlarının tutkusu olacağından adımız gibi eminim. Hiç yönetmenlik gibi bir deneyiminiz oldu mu? veya; yazdığınız herhangi bir senaryoyu hayata geçirme gibi bir imkana sahip oldunuz mu? Daha sonra hayata geçirme şansına sahip olduğunuz filminizin, tüm ses efektleri, müzikleri ve sahnelerinin incecik ayrıntıları ile ilgilenmek son derece uğraşılması gereken, ancak başarı sağlandıktan sonra sizi gururlandıracak bir iş olsa gerek. Arkadaşlarımla ufak tefek senaryolar yazıp filmvari bir şekilde yayınlamışlığım var, bu yapılırken hem eğleniyor, hem de profesyonelce olmasa da ortaya birşeyler çıkartmanın mutluluğunu yaşıyorsunuz. Hatta, çekimleri yaptığınız mekanlarden daha sonra geçtiğinizde, gülmekten kırılabiliyor ve o zevkli anları tekrardan anmış oluyorsunuz. Senarist, yönetmen ya da oyuncu olarak başarılı olup takdir kazanmak, gerçekten önemli. Çünkü sanat dalları içerisinde sinema, en ön sırada koşmakta. The Movies, adından anlaşılacağı gibi arkadaşlar filmleri konu alan bir oyun. Fakat daha önce çok az işlenmiş bir konuya sahip diyebiliriz. 1920’lerden başlayıp 2010’a kadar uzanan yaklaşık 100 yıllık zaman çizgisi içinde oyuncular Hollywood’da sahip oldukları küçük bir film stüdyosunda yönetmen olmanın iyi ve kötü yanlarını tadacaklar. Bütün zorluklara göğüs germesini öğrenecekler.

The Movies Molyneux’un tasarladığı sim oyunları gibi bir yönetime, Black&White’ın yapı ve serbestliğine sahip olacak. Oyuncular film setlerinde tamamen serbest olacaklar. Film çekimi için oyuncular, hikaye yazarları, film yıldızları ve kamera arkası çalışanları gibi pek çok kişi ile ilgilenecekler. Böylece romantik, komedi, aksiyon, vahşi batı, savaş gibi çeşitli konularda film çekebilecekler. Fakat oyuncular sadece film çekimi ile değil, stüdyonun gelir ve giderleri, aktör ve aktrislerin çağırılması, işten çıkartılması gibi zorluklarla da boğuşacaklar. Maalesef belirtmeliyim ki oyundaki aktör ve aktrisler Hollywood’dan alınma değil. Oyun tamamen kendi aktör ve aktrislerine sahip. Fakat oyunculara kendi yıldızlarını yaratma şansı tanınmış. Yani yapımcılar telif hakları nedeniyle gerçek ünlülerin isimlerini oyunda kullanamadılarsa bile oyuncular kendi yaratacakları karakterler ile bunu gerçekleştirebilirler. Oyuncular özgür bir şekilde film çekebilse de bazı şeylere karışamıyorlar. Örneğin hikaye yazarının hikayeyi nasıl yazdığını tam olarak görülemiyor ya da değiştirilemiyor. Ancak hikaye yazarı işini bitirip senaryo taslağını sunduktan sonra oyuncular bu taslak üzerinde ekleme ya da çıkarma, film yıldızlarını değiştirme gibi haklara sahip oluyor. Aslında oyuncuların kendi hikayelerini tam olarak yaratamaması üzücü bir haber diyebiliriz. Sonuçta oyuncular yapay zekânın geliştirdiğinden daha iyi fikirler ortaya çıkartabilirler. Oyuncuların en çok dikkat etmesi gereken noktalardan birisi de ekonomi olacak. Film yapımı için gerekli parayı önceden sağlamalı, bu paranın film çekilirken ne kadar harcanacağı, nasıl ya da nelere harcanacağı, çalışanların maaşları gibi detayların sürekli göz önünde bulundurulması gerekli. Bir film bitmeden başka bir filme başlanamayacak. Daha doğrusu ikinci filme maddi yetersizliklerden başlanamayacak. Film çekimi bitip gösterime girdikten sonra, oyuncular istatistiklerini görebilecekler. İyi bir film yapabilmek için gelir ve giderlerin çok iyi bir şekilde hesaplanıp, harcamaların buna göre düzenlenmesi gerekecek. Ödediğiniz paraların nereye gittiğini takip etmeniz çok önemli.

Film oyuncularının yönetimi de oldukça basit olacak. Çeşitli seçenekler sayesinde oyuncunun neleri daha fazla yapacağı belirlenebilecek. Oyuncular filmin fazla sıkıcı olmasını önlemek için oyuna şiddet katmak isterlerse aktör yada aktrisin şiddet çubuğunu arttırarak daha şiddetli davranmasını sağlayabilecekler. Ya da oyuna komik sahneler eklemek için komiklik çubuğunu yükseltmeleri yeterli olacak. Fakat kolay yönetime rağmen film yıldızları oyunun en önemli kısmını gerçekleştirecek. Bu yüzden sürekli mutlu olmaları, filminiz için çok önemli. Film yıldızlarının yönetimlerinin kolay olması oldukça iyi bir fikir olmuş. Çünkü oyuncular ekonomi, setlerin düzeni, ekipman gibi pek çok şeyle uğraşacaklar. Filmlerin kalitesini arttırmak çok önemli olacak. Aktör, aktris yada film ekibinin film çekilirken içinde bulundukları ruh hali, paralarını alıp almadıkları gibi etmenler kaliteyi değiştirebilecek. Dekor malzemelerinin, elbiselerin, ekipmanların kalitesi de bir o kadar önemli olacak. Eğer aynı içerikli bir filmi tekrar çekerseniz ya da yanlış aktörleri yanlış filmlerde oynatırsanız film kalitesi düşecek. Oyuncuların doğru filmlerde doğru film yıldızlarını kullanabilmeleri için yıldızların özelliklerini dikkatli bir şekilde incelemeleri gerekecek. Film yıldızları ve kamera arkası ekibinin ayrı ayrı duyguları, istekleri, huyları olacak. Bazıları çok sinirli olurken bazıları fazla uysal olabilecekler. Ayrıca dikkat edilen bir diğer nokta da yapay zekânın yüz ifadeleri. Anlık durumlarına göre yüzleri değişecek, somurtacaklar, gülecekler, ağlayacaklar. Oynadıkları rolleri ya da aldıkları ücreti beğenmezlerse kötü oynayacaklar. Etrafta dolaşıp sürekli oyuncu hakkında söylenecekler, dırdır edecekler. Bunları susturmak sizlerin elinizde.

Oyuncuların bitmiş bir filmi izleme şansı olacak. Fakat bu filmler normal yaşamdaki gibi doksan dakikalık ya da iki saatlik filmler gibi değil, onların fragmanları gibi. Az gibi gözükebilir, fakat oyunculara yüzlerce farklı film yapabilme şansı tanınmış. Ayrıca doksan dakikalık bir filmin sabit disk üzerinde kaplayacağı yer oldukça fazla olur. Video dışında oyuncular oyun içi ekran görüntülerini rahatlıkla çekebiliyorlarmış. Oyuncular oyundaki sesleri yada daha kişisel bir film isterlerse kendi seslerini bu filmlere ekleyebilecekler. Hazırlanan .avi yada .mpeg formatındaki video dosyaları internet ortamında paylaşabilecek. Videolar gibi resimler de internet üzerinden yayınlanabilecek. Böylece oyuncular birbirlerinin filmlerini izleyebilecek ve yorumda bulunabilecekler. Lionhead sadece bunun için özel bir sistem geliştiriyormuş. Molyneux oyunun verdiği zevk kadar, soysal bir yapıda olması için de çalıştıklarını belirtiyor. Oldukça güzel ve yerinde bir düşünce, böylece bütün Movies oyuncuları birbirleri ile paylaşım içine bulunabilecekler. Grafikler konusunda gerçekçi bir yapıya sahip. İçinde barındırdığı fizik motoru sayesinde bütün nesneler birbirleri ile gerçek zamanlı olarak etkileşebiliyor. Ayrıca oyuncular kamerayı istedikleri gibi hareket ettirebiliyor, istedikleri yakınlıktan olayların gelişimini izleyebiliyor. Bu özellik hem gerçekçilik, hem de kolaylık sağlıyor. Bu sayede oyuncular filmleri istedikleri açıdan bakarak çekebildikleri için oyunun oynanabilirliğini arttırıyor. Lionhead, The Movies’in gerçekçiliğine çok önem veriyor. Bunun dışında setler, film yıldızları, film yıldızlarının elbiseleri, film ekibi, sesler, kısacası neredeyse her şey gerçekçi olarak tasarlanıyor.


mac oyunlarõ