F1 2013
Yıllar geçti ve teknoloji ilerledi. Şimdi bakıyorum da simülasyonlar aldı başını gidiyor. Foto-gerçekçiliğe yakın görsellere sahip, fizik motorları aşmış simülasyon oyunlarıyla karşı karşıya kalıyoruz. İşte F1 2013 de bu oyunlardan biri.
 
Codemasters’ın 2009’dan beri süren F1 serisi oyunları, özellikle geçtiğimiz sene F1 2012’yle birlikte altın çağını yaşamaya devam ediyor. Piyasada lisanslı başka F1 oyunu olmamasına rağmen, her geçen sene kalitesini arttırarak devam eden seri, bu sene de aynı istikrarı sürdürebilecek mi? İşte bu incelemenin cevap vereceği soru da bu. Malum yeni nesil konsollar PS4 ve Xbox One çok yakında piyasada olacak. Bu yüzden geliştiriciler de ellerindeki kaliteli görsellik, başarılı oynanış gibi özellikleri de bir sonraki nesle saklıyorlar. Bunun son dönemde gördüğümüz örnekleri arasında 2K Sports’un bir önceki seneyle arasında oynanış ve görsellik açısından neredeyse hiç farkı olmayan NBA 2K14’ün yeni nesil öncesi versiyonları ve EA Sports’un FIFA 14’ün şu anki nesildeki versiyonlarda Ignite Engine’ı kullanmayıp yeni nesle saklamasını sayabiliriz.

F1 2013 bizi gaza getirecek bir giriş videosuyla başlıyor. Ardından da Codemasters’ın bir imzası niteliğinde olan sade ana menüye getiriyor. Ana menüde tipik seçeneklerin dışında bizi bu sefer F1 Classics isimli bir bölüm karşılıyor. Eğer oyunun standart versiyonunu aldıysanız, 1980’lerde yarışmış olan ünlü yarışçılar ve modellenmiş F1 otomobilleriyle yarışma imkanına sahip olabiliyorsunuz. Bununla birlikte 90’lar için hazırlanan DLC’yi de satın almanız mümkün. Başarılı bir mod olmuş F1 Classics. Özellikle dönemin araçlarının modellenmiş olması oldukça iyi bir özellik.

Klasik araçlar sadece görünüş olarak farklı değiller. Yol tutuşları, hızları ve diğer fiziksel özellikleriyle hem birbirlerinden, hem de günümüz F1 araçlarından çok farklı olarak oyuna eklenmişler. Codemasters özellikle teknik anlamdaki işini yine başarıyla yerine getirmiş. Buradan Codemasters’takilere bu konudaki anlayışları için tebriklerimizi gönderiyoruz.

Yine de içerik bu modda oldukça kısıtlı. Hal böyle olunca insan keşke sezonları baştan oynayabilseydik de demiyor değil. Çeşitli gariplikler de yok değil bu modda. Örneğin Andretti’yi Ayrton Senna’nın koltuğunda görmek, sadece F1 2013’ü oynayanlara nasip oluyor.

Gelelim oyunun normal içeriklerine. Kariyer modunda oyuna alışmanız için eklenen Young Driver Test yani Genç Sürücü Testi oldukça başarılı. Sizi genel olarak F1’in dinamiklerine alıştırarak, sonrasında yapacağınız uzun yarışlara sizi hazırlıyor. Açıkçası büyük bir zamanınızı burada harcamanız sizin yararınıza. Çünkü bu bildiğiniz herhangi bir yarış oyunu değil. F1’de dinamikler çok farklı.

Oyunda genel olarak önceki seneye göre iyileştirilmiş bir özellik, yarış ortasında kayıt yapabiliyor olmanız. Böylelikle uzun süren GP’ler sırasında oyunu kapatıp, sonrasında devam edebiliyorsunuz. Yarışlar hem yeni başlayanlar için kolay, hem de usta F1 sürücüleri için zor. Yani her seviye oyuncu için yarış zorluğunu ayarlamak mümkün. Kısacası oynanış açısından söylenecek pek söz yok. Geçtiğimiz senenin F1 2012’sinden pek de farklı bir oyun yok karşımızda. Görsel olarak önceki seneden bu seneye küçük geliştirmeler yapılmış. Özellikle yağmurlu havalarda oyunu oynamayı bırakıp, aracınızın üzerindeki su damlacıklarını izlemeye başlıyorsunuz. Ancak bu kadar şairane durumların yanında, hasar modellemesi diğer Codemasters oyunlarına göre yavan kalıyor.

Parkurlar detaylı ve orijinallerine sadık olarak hazırlanmışlar. Yine de “Nerede bu insanlar” demekten kendinizi alıkoyamıyorsunuz. Yine de Codemasters’ın yarış oyunlarındaki genel tarzı F1 2013’te de oldukça baskın ve bu herhangi bir problem yaratmıyor. Çevrimiçi olarak 16 kişiyle yarışabileceğiniz F1 2013’ün çoklu oyuncu seçenekleri arasında split screen özelliği de bulunuyor.

Kısacası F1 2013, başta sorduğumuz soruya cevap olarak “Evet ben yeni nesil geliyor diye sadece içerik olarak yenilenen bir oyunum” diyor. Görsel olarak fark arıyorsanız, F1 2012’ye devam edebilirsiniz. Ancak illa ki yeni senenin F1 oyununa sahip olmak istiyorsanız, F1 2013, özellikle F1 Classics moduyla sizleri bekliyor. Diğer arkadaşlarımız için umutlar, yeni nesildeki F1 oyununa kalıyor.


mac oyunlarõ