X3 Terran Conflict
Star Wars dünyasını seven, bilen ve onunla yaşamayı isteyen biriyseniz böylesine güzel bir uzay simulasyonunu kaçırmayın derim…
 
Uzay stratejisi, macerası, aksiyonu oyunları uzun zaman boyunca istenileni veremediler. Fakat daha sonra uzay stratejisi dalında muhteşem bir oyun olan Homeworld oyunu çıktı. “Nerede bunun aksiyonu senaryosu daha güçlü ve bizim kontrolümüzde olanı?” karşımıza Microsoft’un Freelancer’ı çıktı. Daha sonra gönüllerde taht kuran X2’yi benimsedik uzay konulu oyunlarda…Ve işte şimdi de karşımızda X3 var. X3’ün tekli oyuncu modu bizi öncelikle senaryosu ile kendi içine çekiyor. X2’deki kahramanımız Julian Brenner bu oyunda da bizim ellerimizde insanlığın yaratık ırkına olan karşı savaşında rol alıyor. Oyunun akışı ve bulunduğunuz yerlerin keşfi aslında zor. Şöyle ki örneğin bir yerden birini öldürme görevi aldınız. Yerin adını biliyorsunuz fakat bu adın nerede olduğunu bilmiyorsunuz. Geze geze bulmak durumundasınız. Hangi geçiş kapısının hangi gezegenler topluluğuna açıldığını deneyerek öğrenmeniz gerekiyor.

X3’ü oynarken zamanınız çoğunu “keşif gezileriniz” kapsayacak. Onun dışında görevler yapacak, ticarete soyunacaksınız. Özellikle ticaret yapmanızı öneriyorum çünkü görevlerden gelen paralarla geminizi yenilemek veya geliştirmek neredeyse imkansız halde. Elinizde birer kağıt kalemle hangi gezegende ney ne kadar şeklinde notlar almanız önerilir. Fakat burada da çeşitli gezegenlerde sizlere kesilen vergiler problem yaratıyor. Bundan dolayı da bir süre sonra kendi fabrikanızı kendiniz kurmalısınız. Yani maddi açıdan sıkıntı çekmek istemezseniz tabi. Farkındaysanız oyun sizden hafif zaman çalacak. Her ne kadar zaman hızlandırma ve atlama kapıları olsa da oyunda bazen kaybolup gideceksiniz. Bu normalde bir oyunun artısı olur fakat bu ters tepip sizi sıkadabilir. Bu nedenle oyunu deneyin fakat sıkılırsanızda çok fazla zorlamayın kendinizi derim ben. Ama ticaret ve sabır adamı iseniz elinizde kağıt kalem "Kim nerede ne satıyor? Hangi ticaret yolu beni zengin eder?" tarzı sorularla bu oyun başında günlerinizi harcayabilirsiniz.

Oyunun senaryosal anlatımı sizi memnun edecektir. Konunun işleyişi size aktarılışı ve çevresel etmenler çok güzel diyebilirim. Grafiklerin güzelliği ve ihtişamıda buna eklenince görsel anlamda çok güzel bir oyun ortaya çıkıyor. Gezegenler ve uzay arkaplanı fotoğraf kalitesine yakın ve doyurucu. Modellemeler ve grafiksel efektlerde yeterli seviyede. Hiç uzay görmedim fakat olsa olsa X3’teki gibi olur diye düşünüyorum arkadaşlar;) Ancak bu güzelim grafiklerin kalitesini maksimuma yaptığınızda gelişmiş Mac'ler de bile kasma yapabiliyor. O yüzden grafik seçeneklerinizde “Aman uzay oyunu, sonsuz boşluğun temsilcisi, grafik ayarlarını sona dayayayım” şeklinde düşünmeyin. Oyunun aksiyon bölümü genelde gemi savaşları şeklinde geçiyor. Oyun tamamen klavye-fare ikilisi ile oynanıyor.  X3 serinin ve uzay oyunları severlerine çok iyi bir oyun sunuyor. Bu tür oyunların azlığını düşünürsek Star Wars dünyasını seven, bilen ve onunla yaşamayı isteyen biriyseniz böylesine güzel bir uzay simulasyonunu kaçırmayın.


mac oyunlarõ