XIII
Hafızamızı kaybetmiş, kumsalda uyanıyoruz. Neler olduğu hakkında hiçbir fikrimiz yok. Sadece XIII dövmemiz ve bir de anahtarımız var. Bu anahtar NYC'de bir bankada, dolabın tekinin anahtarı. Dolabı açtığımızda asker olduğumuzu, cinayetle suçlandığımızı anlıyoruz.
 
13 rakamının uğursuzluğuna inananlar vardır. Kimi insana göre bu bir uydurma değildir. Özellikle İncil'de 13 sayısı hakkında bazı uğursuz durumlar olduğu söylenmektedir. 13. Cuma ve benzer filmlerle de 13 sayısının uğursuz olduğu anlatılır. Bu oyunda da, eğer 13 rakamının uğursuzluğu varsa, herhalde tek bir tane bile satmaması gerekirdi. Ama öyle değil arkadaşlar ;) Üretici firma satışların gayet başarılı olduğunu rakamlarla belirtmektedirler. Gelelim oyunun konusuna; Bir anda kendimizi bulanık bir şekilde ve hafızamızı kaybetmiş olarak kumsalda uyanıyoruz. Neler olup bittiği hakkında hiçbir fikrimiz yok. Sadece XIII dövmemiz ve bir de anahtarımız var. Bu anahtar NYC'de bir bankada, dolabın tekinin anahtarıdır. Bu dolaba gittiğimiz zaman, asker olduğumuzu ve cinayetle suçlandığımızı öğreniyoruz. Gerisi sisler içinde. İşte amacımız, kendimizi aklamak ve gerçeği öğrenmek. The Bourne Identity adlı filmini  sinemalarda seyredenleriniz olmuştur. Orada da hemen hemen aynı konuda işlenen bir takım olaylar vardı. Yine sulak bir yerde uyanan karakter, kolunda izler ve anahtar vs. Tabi, oyunun yapımcılarının bir yerlerden esinlenmesi kaçınılmaz. Zaten oyun da, 1980'lerin mini dizilerin havasını taşıyor. Biraz buna benzer bir oyun olan, No One Lives Forever’a da benzediğini söyleyebiliriz. Özellikle de müziklerini dinlediğinizde bana hak vereceksiniz.

FPS tarzında olan oyunumuzun kontroller FPS kontrol tipi. FPS'ler çok yaygın olduğundan, kontrollerde zorlanacağınızı sanmıyorum. Kolay kontroller sayesinde, oyun da oldukça kolay olmuş. Mesela Deus Ex de FPS görünüme sahip ama bin çeşit tuş vardı. Bu oyunda öyle değil. Oyun zor değil, aksine gayet basit. Asla sizi zorlayacak bir düşmana rastlamadan rahatlıkla oyunda ilerliyorsunuz. Oyunda çeşitli silahlar da kullanabiliyorsunuz. Bunlar gerçek hayattan alınma silahlar, fantastik değil, gerçeğe sadık kalınarak hazırlanmış. Tabancalar, tüfekler, el bombaları ve çeşitli eşyalar oyunda size eşlik edecekler. Oyun lineer olduğundan, bir eşyayı başka biryerde kullanma, anahtar bulma gibi görevleriniz yok. Sadece önünüze çıkan yoldan ilerleyerek, bazen kapıları açmak için 10 metre ilerideki düğmeye ulaşmanız gerekecek. Bu düğme de saklı değil, sadece 4-5 kişi tarafından korunuyor.

Grafik teknolojisi olarak, Cell Shading adındaki yeni bir teknik kullanılıyor. Bu çizgi film havası verilmiş grafikler anlamına geliyor. Bu yeni bir teknoloji ve grafikler basit gibi görünmekte ama aslında öyle değil, bilgisayarınızı biraz zorlayan bir sistem. Karakterler gayet hoş tasarlanmış. Genelde çizgi film gibi görünen şeyler karakterler. Mekan çizimleri daha bir gerçeğe yakın olmuş. Oyunda insanın gözüne takılan tek bulandırıcı şey, her şeyin çevre çizgilerinin kalın kullanılması. Bu da biraz komik duruyor ve gözü azcık da olsa rahatsız ediyor. Ses efektleri de fena değil. Her karakter kendine has ses tonlarıyla seslendirilmişler. Karakterlerin tiplerine uygun sesler kullanılmış. Silah efektleri, çevre sesleri de fena değil. Müzikler 1980'lerin hitleri. Bir yandan da oyunu NoOne Lives Forever'a benzetme sebebim bundan dolayı. Aynı zamanların parçaları her iyi oyunda da kullanılmış. Başta da bahsettiğim gibi, oyunu oynamak için biraz güçlü bir Mac olmalı. Oyunun konusunu anlamak için biraz İngilizce bilmeniz gerekiyor.  XIII, uğursuz mu değil mi ancak oynadığınız zaman anlayacaksınız. DVD olarak gelen oyun, video görüntüleri ve sesler sayesinde bu kadar fazla yer kaplamış. Son zamanlarda FPS'ler çok çeşitlendi. Ama XIII için şunu söyleyebilirim, sonu bilinmeyen oyunlar  eğlenceli geliyor ve zevkle günlerce ekran başından kalkmadan oynuyorsunuz.


mac oyunlarõ