X-Men Origins Wolverine
Yıl 1968. Wolverine abimizin ilk yılları. Yapılan deney ters teper ve Wolverine'i 48 saat içinde öldürecek bir virüs verilir. Tabii ki Wolverine bunun nasıl bir virüs olduğunu, dolayısı ile panzehirinin ne olduğunu bilmez. O andan itibaren tam 48 saatiniz var.
 
X-Men2 filmi iyi bir reklam yapılarak vizyona dünya ile aynı anda girmişti ve gayet de başarılı bir seyirci potansiyeline ulaşmıştı. Tabii ki de oyun yapımcıları da bunu fırsat bilerek hemen oyununu çıkarmak için kollarını sıvadılar. Bir çok çizgi roman kahramanı zaman ile önce televizyonlarımıza, peşinden de uzun metrajlı filmler ve çok büyük paraların dönmesi bu tür yapımların oyunlarının da film ile aynı anda piyasasına çıkmasına neden oluyor. Gelelim oyunun konusuna; yapımcılar X-Men konusunda tek bir karakterin üstüne gitmişler. X-Men okuyan arkadaşlarımız Wolverine karakterini severler. Kendi başına takılan, kendi kararlarını kendi alan, ara sıra etrafındakileri hiç takmayan bir karakterdir. Her şeye rağmen karizma derseniz fazlasıyla bünyesinde bulundurur. Yıl 1968. Wolverine abimizin ilk yılları. Yapılan deney ters teper ve Wolverine'i 48 saat içinde öldürecek bir virüs verilir. Tabii ki Wolverine bunun nasıl bir virüs olduğunu, dolayısı ile panzehirinin ne olduğunu bilmez. O andan itibaren tam 48 saatiniz var. Wolverine'i yaşatmak artık sizlerin elinde...

Oyunun videoları BINK video formatı kullanılarak aktarılmış. BINK videonun artıları ve eksileri bulunmaktadır. Hafızada MB olarak çok yer kaplarlar ama kalite olarak çok iyidirler. Oyunun video klasörüne göz attığınızda sadece videoların 700 MB yer kapladığını görürsünüz. Oyun, daha önce yapılan Spider-Man tarzında hazırlanmış. Yani oyunu 3. gözden görünüm ile oynuyorsunuz. Bu olayın en negatif yönü kameralar oluşturuyor. Siz hangi yöne dönerseniz dönün kamera sabit kalıyor. Yıllardır Macintosh da severek oynadığım Tomb Raider serileri yapılmıştır ama onda hiçbir zaman bu tür kamera hatalarına rastlamamışımdır. Nedense çok az oyun bu kamera olayını düzgünce yapabilmeyi becerebiliyor. Sonuçta oyun ne kadar iyi olursa olsun oynanabilirliğinde aynı derecede kolay ve zevkli olması gerekiyor. Bu oyunu diğer yapımlardan ayıran en büyük özelliği özel sezilerimizi kullanabilmemiz. Mesela mayınlı bir alanda bu sezileri kullanarak mayınların nerede olduğunu görebiliyoruz. Bu özellik özellikle oyunun ilerleyen bölümlerinde çok işimize yarıyor. İsterseniz bu sezileri kullanarak sessizce yanaştığımız 3-4 kişiyi bir hareket ile öldürebiliyoruz. Oyunda beni etkileyen en büyük özellik bu sistem oldu. Özellikle dövüş sahnelerinin Matrix'e benzemesi mükemmel, bir tuşa basmanın ardıktan 3-4 kişiyi nasıl dövdüğümüzü film şeklinde izlemek zevk veriyor. Oyun bu tür video atraksiyonlarından önceden haber veriyor. Ufak bir video eşliğinde atraksiyonu ekranda küçük bir pencerede izliyorsunuz. Oyunun iyi yanında fazla bahsettim, oyunun en can sıkıcı yanı maalesef save seçeneği yok. Buna karşılık bölümler çok uzun hazırlanmış. Es kaza bölümün sonuna doğru ölseniz o kadar yeri tekrar oynamanız gerekiyor. Red Faction oyununu hatırlarsanız aynısı orada da vardı. Ama yapımcılar bölüm aralarını kısa tutarak işi halletmişlerdi. Oysa ki burada bölüm araları da uzun.

Videoların BINK olarak hazırlanması size sinema keyfi veriyor. Karakterler ve modellemeleri başarılı. Batman'de olduğu gibi tipler abartılmamış. Özenle çalışıldığı belli oluyor. Sezilerinizi kullandığınızda etrafın yavaşlaması, renk değiştirmesi ve seslerin buna uyumluluğu süper. Bütün bölümlerde etraf çok canlı hazırlanmış. Çoğu nesneyi parçalamanız mümkün. Nesneler parçalanırken patlama efektleri gerçekten inanılmaz olmuş. Her geçen gün yapılan oyunlarda bu patlama olayının üzerine biraz daha gidiyorlar. Dövüş sırasında çıkan ufak tefek efektler ise göze hoş gözüküyor. Müzikler ise hareketli parçalardan seçilmiş. Özellikle bir dövüşe girdiğinizde temposu artarak sizi gaza getiriyor. Oyunda sadece Wolverine değil diğer X-Men kahramanlarından birkaç tanesini de görüyorsunuz. Onların da modellemeleri oldukça başarılı tasarlanmış. Oyundaki karakterleri seslendirenler ise filmde oynayan oyuncular. Yani filmdeki ses ile oyundaki sesin aynı olduğunu farkedeceksiniz.


mac oyunlarõ