Starcraft II Wings of Liberty
Mac'de StarCraft 2'yi oynadığımda, gerçekten beklediğimize değdiğini gördüm. StarCraft 2'ye bir RTS oyunu olarak son derece kaliteli bir çizgiye sahip olduğunu ve bunu hak ettirdiğini rahatlıkla söyleyebilirim.
 
Öyle bir oyun düşünün ki, çıkış tarihinin üzerinden 10 yıl geçmiş olsa bile, hala sevilerek oynanabilen bir yapım. Yıllara meydan okuması şöyle dursun, üzerine gelen onca yapıma rağmen hala en iyi ve en çok talep gören strateji oyunlarının arasında başı çeksin. Öyle bir oyun düşünün ki, ikincisi çıktığı zaman, hayranları, fanları o oyunun ikincisini ellerine aldıkları zaman göz yaşlarına boğulsun. Evet... StarCraft'tan bahsediyorum. Tüm dünyayı kasıp kavuran, gelmiş geçmiş en iyi RTS oyunlarından biri olarak kabul edilen StarCraft'ın ikinci oyunu satışa sunulduğu gece, birçok oyun sever mağazaların önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Evet, hem de Türkiye'de. Doğrusu böyle olaylara ülkemizde pek de alışık olmadığımız bir şey. Ama sanırım söz konusu, StarCraft gibi bir efsanenin devamı olunca, asla olmaz dediğimiz sahnelerle karşılaşabiliyoruz. Peki neydi StarCraft 2'yi bu kadar özel kılan? Neydi, yurdumun insanını gece gece sokağa döken? Eğer sizde bu soruların yanıtını merak ediyorsanız, gelin StarCraft 2'nin derinliklerine doğru gizemli bir yolculuğa çıkalım.

StarCraft'ta üç ırk bulunmaktadır. Blizzard aynı ilk oyunda olduğu gibi, StarCraft 2'de de bu üç ırkla karşımıza çıkıyor. İlk oyunun senaryo modunda, Protoss, Zerg ve Terran ırkları için toplamda 30 adet görev mevcuttu. Yani diğer bir değişle her ırk için 10 adet ana görevimiz vardı. StarCraft 2'de ise sadece Terran ırkına ait bir senaryo moduna sahibiz. Hemen sinir yapıp, Zerg ve Protoss nerede demeyin. Oyunun gelişim sürecini az çok takip eden herkes bu iki ırka ait senaryo modlarının ek paket olarak oyuna sonradan dahil edileceğini zaten biliyordur. Bilmeyen arkadaşlarımız bu incelememiz vasıtasıyla bu ufak detayı öğrenmiş oldular. Oyunumuzun senaryo kısmına dönecek olursak, StarCraft 2'de sadece Terran ırkına ait bir senaryo modunun olması, elbette oyun süresinin kısalacağı gibi bir anlam teşkil etmiyor. Blizzard her ne kadar senaryo modunda ırk sayısını 3'ten 1'e düşürmüş olsa bile, ana görevler konusunda bir değişikliğe gitmemiş. StarCraft 2'de de aynı ilk oyunda olduğu gibi 30 adet ana göreve sahibiz. Oyunun senaryosu da ilk oyundaki ile kısmen de olsa benzerlikler gösteriyor. İlk oyunu oynayanlarında bildiği gibi, Arcturus Mengsk ile Terran Birliğini yenmeye çalışıyorduk. StarCraft 2'de ise Raynor olarak Dominionları alt etmeye çabalıyoruz. Tabi bunu yaparken tek düşmanımız Dominionlar olmuyor. Zaman zaman Zerg lideri Kerringen'in saldırılarına karşıda savunma yapmamız gerekebiliyor. Oyunun senaryosu, araya giren son derece kaliteli videolarla oyunculara sunuluyor. Bir görevi tamamladığımızda Operasyonun komutasını sağladığımız Raynor'a ait olan Hypreion adlı gemiye gidiyoruz. Bu ara videoların büyük bir kısmı da bu gemide geçiyor. Ayrıca, oyunun yapımcıları bu gemiyi dolaşmamıza da olanak sağlamışlar. Girebileceğimiz bir kaç farklı oda bulunan güvertede, dilersek oyun makineleriyle mini oyunlar oynayabilir, dilersek e TV'den oyunla ilgili eğitim videolarını izleyebiliriz. Bu özellik gerçekten çok iyi düşünülmüş ve oyuna ayrı bir hava kazandırdığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Blizzard StarCraft 2'yi bazı yönlerden oldukça geliştirmiş ama oynanış dinamikleri bakımından ilk sürümü ile benzerlikler taşıdığını söylemek isterim. Bu serinin ilk oyunun oynayan arkadaşlar için çok çok iyi bir şey. Ayrıca StarCraft 2'de ilk oyunda çok popüler olan Vikings, Medics, Goliaths ve Firebats gibi birliklere de yer verilmiş. Üstelik yenilenen upgrade seçenekleriyle bu birliklerinizi eskisinden çok daha güçlü bir hale getirme imkanına da sahipsiniz. Ayrıca, StarCraft 2'de Protoss ve Zerg ırklarına aitte bir takım upgradelere sahipsiniz. Bu upgradeleri yaptığınız takdirde bu ırklara ait olan bazı gemileri ve envanterleri üretebilme şansına erişiyorsunuz. Ayrıca oyundaki araştırma ve üretim hızları da bir hayli arttırılmış. İlk oyunda bir araştırma yapmaya başladınız mı saatler geçmek bilmiyordu. StarCraft 2'de ise bu süre çok daha kısa bir hale getirilmiş. Bu oldukça olumlu bir gelişme diyebilirim. En azından bu özellik sayesinde hızlı bir şekilde gelişip, oyundan daha fazla zevk alabilirsiniz. Böylece size verilen görevleri daha kısa sürede yerine getirip daha fazla kredi kazanabilirsiniz. Daha sonra kazandığınız bu kredilerle bina vb. ünitelerde yardım amaçlı kullanabileceğiniz yeni ekler satın alabilirsiniz. Kısacası, StarCraft 2'de hiç sıkılmadan, her an yep yeni şeyler keşfedip saatlerce ekran karşısında kalabilirsiniz.

Blizzard, StarCraft 2'yi ilk ertelediği zaman yaptığı açıklamada; "Şimdi bize kızanlar olabilir, fakat oyunu alıp oynadıklarında bu ertelemenin hakkını verdiğimizi görecekler" şeklinde bir açıklama yapmışlardı. StarCraft 2'yi oynadığınızda, gerçekten de Blizzard'a hak vereceksiniz. StarCraft 2'ye neresinden bakarsanız bakın bir RTS oyunu olarak son derece kaliteli bir çizgiye sahip. Oyun görsel yönden her an sürprizlerle dolu olduğunu söyleyebilirim. Bir görevde sizleri karın ortasına götürürken, diğer görevde uçsuz bucaksız çöllere, ya da derin sonu olmayan karanlık mağaralara götürebiliyor. Ayrıca StarCraft 2'de mevcut olan gece gündüz döngüsüde oynanışa ayrı bir tat kattığını söylemek isterim. Oyunda dakikalar ilerledikçe değişen gölge boyları, kararan ortamı aydınlatan lazer silahları son derece ilgi çekici bir atmosferi bizlere sunuyor. Bunların yanında hikaye akışını sağlayan, yukarıda da bahsettiğim, son derece kaliteli ara videolarda, sizleri, gerçek bir film izliyormuşsunuz havasına sokuyor. İlkten göze karmaşık gelen fakat zamanla alışacağınız savaş ortamı da son derece kaliteli dizayn edilmiş yapıya sahip. Kaliteli görselleriyle, hayranlarını hayal kırıklığına uğratmayacak olan StarCraft 2, ses yönündende aynı kaliteye sahip diyebiliriz.


mac oyunlarõ