Nanosaur II: Hatchling 3D
Kimilerine göre iklim şartlarına uyum sağlayamadılar, kimilerine göre ise düşen bir göktaşına teslim oldular. Böylece hepimizin merak ettiği dinozorlar yerküreden ayrıldılar.
 
Evet arkadaşlar artık Mac lerimizde 3D oyun oynama zamanının geldiğini düşünüyorum ve kendim bizzat denedim, NVIDEA 3D gözlük ile oynamanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Gelelim oyunun konusuna; ilk yapılan Nanosaur oyununda 4122 yılından geçmişe ışınlanan bir dinozoru yönetiyor ve çok eski zamanlara geri dönüp, dünya'ya meteor çarpmadan evvel 5 farklı türe ait olan dinozor yumurtalarını toplamaya çalışıyorduk. Yapmamız gereken tek şey uçarken yumurtaları toplamak ve engellere çarpmamaktı. Oldukça basit yapıda olan oyun hem çocuklar tarafından, hem de ofis ortamında oyun oynamayı seven Macintosh kullanıcıları tarafından büyük ilgi görmüş! Sonunda yapımcılar bir iki ufak değişiklik yapıp ikincisi piyasaya sürmeyi uygun bulmuşlar.

Nanosaur'un ilk oyununda geçmişe gidip dinozor yumurtalarını toplama görevine gönderilmiştik. Görev başarıyla sonuçlanmıştı ve yumurtalar zamanlarına geri döndürülmüştü. Ancak bir grup asi yumurtalardan bazılarını çaldı ve oldukları yere geri götürdü. Şimdi Nanosaur'un görevi tekrar zamanda geri gidip çalınmış olan bu yumurtaları toplamak. Fakat bu seferki görev eskisi gibi kolay olmayacak. Çünkü sadece yumurtaları toplamakla kalmayıp pek çok engelle karşılaşacak ve asi dinozor birliklerine karşı mücadele de verecek.

Gelecekten gelmiş bir dinozoru yönettiğimiz için, üzeri pek çok silahla donatılmış durumda. En önemli silahı olan çığlığı ile hem düşman dinozorları hem de çeşitli mekanik birimleri yok edebiliyor. Bölümleri atladıkça kazanacak olduğu diğer güçleri ile de düşmanlarına zarar verebiliyor. Tabii oyunun geneli hiçbir şeye çarpmamak üzerine kurulu olduğundan, karşısına çıkana ateş etme sistemi pek kullanılmıyor. Oyuna başladığınızda 3 hakkınız var. İster ağaç, ister düşman dinozor olsun, herhangi bir cisme çarptığınız anda patlıyorsunuz ve hakkınız gidiyor. Tıpkı çok eski oyunlarda olduğu gibi.

Nanosaur'un genel yapısı tıpkı bir uçuş simülasyonunu andırıyor. Kontrol ettiğimiz uçan dinozoru mouse'umuzu kullanarak ona yön veriyoruz. Yine uçuş simülasyonunda olduğu gibi kontroller sırasında mouse'un y-ekseni ters. Yani aşağı ittiğimizde karakterimiz yukarı, yukarı ittiğimizde de aşağı gidiyor. Kontroller baştan zor gelse de zamanla alışılıyor. Yapmamız gereken sadece haritanın çeşitli yerlerine dağılmış olan beş farklı türe ait olan yumurtaları bulmak. Akabinde iyi bir alçalış yaparak pençelerimizle yumurtaları yakalamak. Sonrasında ise haritanın pek çok yerinde rastlayacağımız portallara teslim etmemiz gerekiyor.

Oyunun grafikleri beklenilenin çok üzerinde hem normal oynayabilirsiniz hem de 3D gözlükle oynama seçeneği sunuyor. Çevre tasarımı birbirinden farklı dokulara sahip, renkli ve göze hoş geliyor. Karakter animasyonları başarılı. Her bölümde döşenmiş tuzaklara bir iki defa oynayınca hemen ustalaşıyorsunuz. Oyunun müzikleri ortama son derece uygun hazırlanmış. Nanosaur, tıpkı ilk oyunda olduğu gibi orta düzeyde 3D bir simülasyon. Hiç bir şey düşünmeden ve sadece kafa dağıtmak için 3D zevkini çocuklarınızla paylaşmak istiyorsanız; size göre bir oyun.


mac oyunlarõ