Battlestations Midway
Pearl Harbor limanında bir savaş teknesini kullanıp, artı olarak uçak pilotu olup, artı olarak da bir er olarak savaşma şansını bizlere sunuyor…
 
Son zamanlarda oyunj türü olarak FPS-RTS türü oyunların popüleritesinin artığını görebiliyoruz. Fakat birkaç oyun dışında tüm FPS oyunlar dışardan güzel görünüp, içeriden de keyif vermeyi başarmasına rağmen birtakım araçların kullanılmaması, bu türdeki tüm oyunları ezbere oynamamızı sağladı. Eidos, bu duruma el koydu. Pearl Harbor limanında bir savaş teknesini kullanıp, artı olarak uçak pilotu olup, artı olarak da bir er olarak savaşma şansını bizlere sundu. Ve Eidos, Battlestations: Midway'i ilk duyurduğunda oyun severleri bir heyecan sardıydı ki bunda da sonuna kadar haklı olduklarını oyunu oynadıktan sonra anlıyorsunuz. 

Oyun içeriğinden biraz bahsedecek olursak, 2. Dünya Savaşı'ndaki Peral Harbor limanında hayatta kalmak için mücadele vermemiz gerektiğini görüyoruz. Bu cümle aslında bize oyunun kısaca konusunu anlatıyor. Sayısız araç kullanacağımız ve sayısız kere savaşacağımız zorlu 11 bölüm bizleri beklemekte. Bu 11 bölümün ilk 2-3 bölümünde hayatta kalma mücadelesi veriyoruz yani savunma yapıyoruz. Tabi bu hep böyle sürüp gitmeyecek. İlerki bölümlerde de biz düşmanlara saldırı düzenliyoruz yani hücuma geçiyoruz. Özellikle senaryolarda alıştırma yapmak yani hangi araçları nasıl kullanacağımızı öğrenmek bizi uzun bir zaman diliminde oyalayacaktır. Bazı bölümlerde deniz araçlarını kullanmayı öğrenirken, bazı bölümlerde de uçak kullanıp hedeflenen yerleri bombalamayı öğrenebiliyoruz. Oyun boyu görülen her aracı tek tek kullanmamız mümkün. Böylece oyun, kalitesinin çıtasını artırmış oluyor.
 
Ayrıca oyunun görevleri de son derece açık ve net olduğundan kafanız karışmıyor.Rahatlıkla bölümleri bitirebiliyorsunuz. Taktik haritasında ise düşmanla aranızdaki mesafeyi görebiliyor, emir vermek istediğiniz yerleri belirleyebiliyorsunuz. Bu sayede oyunun oynanabilirliği yüksek bir seviyeye çıkıyor. Oyunun kilit karakteri biziz. Kendi tarafımızda savaşın kontrolünü ele geçirebiliyor, istediğimiz araca emir verebiliyoruz.Ayrıca Battlestations: Midway, size hiçbir sınır koymuyor. Savaşa istediğiniz araçla girebiliyorsunuz.
 
Bu kadar fazla seçeneğin bir arada olduğu bu oyunda gerçekçiliğin olağanüstü olmasını beklememeliyiz. Mesela, o kadar kurşun yememize rağmen sadece hasar görmemiz bunu kantlıyor. Bol simülasyon, biraz strateji ve biraz da aksiyon. Strateji-simülasyon severlerin arşivlerinde bulunması gereken bir oyun.


mac oyunlarõ