Call of Duty 5 Modern Warfare 2
Meraklıları tarafından dört gözle beklenen Call of Duty 4 – Modern Warfare‘nin devam oyunu olan “Modern Warfare 2″ nihayi bir bekleyişin ardından, raflardaki yerini aldı.
 
Oyuna ilk olarak Afganistan’ın çöllerinde başlıyoruz. Her oyunda olduğu gibi “Training”, daha çok oyuna yeni olanlar için düşünülmüş. Kısa bir alıştırmanın ardından silahlanıp savaşmaya gidiyoruz. Oyun, önceki oyunu olan Modern Warfare’nin bıraktığı yerden devam ediyor. Politik istikrarsızlık yüzünden doğabilecek olayları ve bu olayların verdiği zararları konu alıyor. Atmosfer olarak son derece müthiş bir ortama sahip Modern Warfare 2. Bir asker olarak durumun ne kadar ciddi ve tehlikeli olduğunu anlamak hiç de zor değil. Çok fazla ara sahne yok. Her zaman kontrol bizde oluyor, bazen bir arabanın içerisinde, bazen bir helikopterin tepesinde. Ancak etrafı seyre dalmayın, yoksa soluğunuzu acımadan keserler. Grafik ve animasyon bakımından oyun alınabilecek en yüksek puanı hakediyor. Ortamlardaki nesneler son derece güzelce modellenmiş. Arkaplanlar dahi 3D modellerden oluşuyor. Sesler bir o kadar müthiş.

Mekan olarak çok çeşitli bir oyun karşınızda duruyor. Karından tutun da denizine kadar, çok sayıda ortam var. Ayrı mekanlar olsalar da hepsi aynı kalitede ve ustaca kurgulanmışlar. Fakat bazı sahneler var ki, oyuna bağlanmanızı sağlıyorlar. Tıpkı aksiyon dolu bir filmin başrol oyuncusu gibi hissediyorsunuz. Ara sahnelerin yerini, etkileşimli sahneler almış. Belki de oyunun güzel özelliklerinden birisi. Oyunda en çok karlı bölüm, yani Rusya’da gerçekleşen görevler çok güzel. İnsanın içini açan bembeyaz bir pamuk yığını. Fazla mermi sıkarsanız, kana bulayabilirsiniz. Oyunun bu soğuk bölümü, sizi orada hissettirmek için her şey planlanmış bir komplo gibi. Artık soğuktan sakalları ve saçları don tutmuş yüzbaşı MacTavish ile aksiyonun diz boyunu geçtiği çatışmalar ve planlar gerçekleştireceksiniz. Diğer birçok oyunda olduğu gibi, bu oyunda yapay zeka süper diyebilirim. Yanınızdaki adam odun gibi yanımızda dolaşmıyor. Size emir veriyor: ”Sen soldakini,ben sağdakini 3,2,1..”. Çok az İngilizce’ye sahip olmanız gerecek. Size soldakini dediyse, gidip sağdakini vurmayın. Hazır yapay zekaya giriş yapmışken, karşımızdaki elemanları da bir yoklayalım. Düşmanlarımızın zekası çok kuvvetli, yeri geldiğinde “Einsttein‘ın torunlarınla savaşıyorum hissettim ;) Siz bir odadayken, sizi oradan çabuk çıkarmak için her şeyi deniyorlar. Bomba atıyorlar, mermi yağdırıyorlar. Çıkmazsanız son çare olarak ses bombaı atıp, odaya dalıyorlar. :P . Etrafa ne kadar ateş etseniz de kurtulma şansınız pek kalmıyor. Bu kendini zeki sanan düşmanlarımız gerçekten çok çakal. Kapalı bir kapıyı azcık açarak, sizi tarayabiliyorlar. Siz sadece bir silahın size doğru çevrilmiş olabileceğini görüyorsunuz.

Makarov ilk oyunda ele geçirdiğimiz Zakhaev’ın eski ortağı. Rusya’da güç santrallerinden birini ele geçirmiş. Tabii ki dünyadaki her konuda sözü geçen ulusal güçler, bu adamın ölmesi emrini çıkarmış. Bordo berelilerimizden iyi olmasın, dünyanın seçkin askerlerin oluşturduğu “Task Force 141″ de biz de yerimizi alarak, Rusya’ya doğru yolumuzu alıyoruz. Oyunun bu bölümü, sanki sadece strest atmak için oluşturulmuş bir bölüm. Bir havaalanında Makarov’un adamlarından biriyiz ve ortalığı dumana katıyoruz. Genç, yaşlı ve çocuk demeden, işaret parmağımızı MG3'ün tetiğinden çekmiyoruz. Ortalığı toz dumana katarken, polisler de olayı hemen duymuş ve güya bize engel olmaya gelmişler. Aynı şey işte burada da geçerli, yani silah ve nesnelerde. Birçok silahtan ikisini aktif olarak seçebiliriz. Üzerimizde iki adet silah taşıyabiliyoruz, ikisi de ağır makineli olabiliyor. Yanımızda her zaman 6-7 tane el bombası ve yine aynı sayıda ses bombası bulunuyor. Silah çeşitli olunca, düşmanlarımız tek tip mi olacak? Açıkcası hiç dikkatimi çekmedi. Evet hepsi birbirinin klonu değil, ancak gidip de yüz profillerine yakından bakmadım. Kimi zaman sessiz olmamız gereken oyunda, kimi zaman mermilerin arasında nereye dönmeniz gerektiğini dahi zor düşünüyorsunuz. Sessiz olma seçini oyunda size bırakılmış, yani bu oyuna girerken bir seçenekle size sorulmuyor. Fakat oyun içinde yaptığınız bir hata, onlar düşmanın size hoşgeldin demeye gelmesine sebep olabilir. Oyunda mermi sıkıntısı çekmiyorsunuz. Çok nadiren de olsa , boş kovanlı bir makinelinin tetiğine basma şansınız var. Her savaş ortamında cephanelerin doldurulabileceği yerler oluyor. Savaş ortamını en iyi yansıtan çok başarılı bir yapıt. Arkadaşlarını kurtarmaya çalışan cengaverler, bize son jarjörünü vererek vurulan asker gibi birçok olaya tanık olabilirsiniz.

Şunu da belirtmek gerek, vurduğunuz düşmanlar eğer hafif hasar aldıysa, örneğin bacağından vurulmak gibi, savaşmayı bırakmıyorlar. Yerde de olsalar kemerinden çıkardığı Desert Eagle model silahını size savuşturmaya devam ediyor. Bölüm gereği, Modern Warfare 2′de özel nesneler bulunabiliyor. Savaşın tam ortasında laptop'u açıp gerekli koordinatları girerek özel bir görünüm moduna giriyorsunuz. Farenin sol tuşuna basılı tutarak uydu sistemlerini kullanan özel bir güvenlik ağına erişip, füzeleri gönderiyorsunuz. Telsizden size ne kadarı etkisiz hale geldi, bildirimler geliyor. Modern Warfare 2 önceki oyuları gibi, medikit veya canımızı arttıran objelerden uzak. Çok büyük hasar aldığınız zaman oyun uyarı görüntülüyor. Eğer bir köşeye çekilip, dinlenmezseniz gelen bir başka mermiyle ecelin temiz ellerinde bulabiliyorsunuz. Aynı zamanda takım arkadaşlarınız ölümsüz denilecek süper kahramanlardan. Bu bütün karakterler için geçerli değil. Price, MacTavish gibi rütbesi üstün kişilerin sorunu. Kısacası o bölümü onunla bitirmek zorudasınız. Sizinle birlikte çarpışan diğer askerler, karşınızdaki düşmanlar gibi kolayca yere serilebiliyor. Zaten sizin silahınızdan çıkan mermiler, takım arkadaşınıza istabet ettiğinde ölebiliyorlar. “Check your fire!” diye yırtınmalarını duyabilirsiniz. Bazı zaman geliyor ki, karşınızdaki düşman mı, yoksa sizin takım arkadaşınız mı belli olmuyor. Tamam, bizden biriyse üstünde yeşil yazıyla ismi çıkıyor ancak, onun çıkmasını beklemeyecek kadar hızlı bir reflekse sahip oyuncular için son derece riskli bir durum.

Modern Warfare 2, senaryo bakımından da bir o kadar kaliteli bir oyun. Oyunda kendinizi tıpkı bir asker gibi hissediyorsunuz, bunu yapmayı çok iyi başarmış Warfare 2. Bazen, hedefe ulaşırken sorun yaşıyorsunuz ve başka yollar aramaya çalışıyorsunuz. Bu sırada takım arkadaşlarınız, canla başla “Oradan hemen çık, acele et!” gibi kelimelerle sizi daha da heyecanlandırıyor. Oradan oraya atlayarak, bir helikoptere veya araca ulaşmaya çalışıyorsunuz. Heyacanı doyasıya yaşıyorsunuz. Son derece başarılı bir şekilde modellenmiş karakterler, karlı bölümlerde de ortama ayak uyduruyor. Don görüntüsü oluşan elbise ve silahlarınız ve hatta kaşınız,saçınız… Objeler genellikle hasar alıyor. Karakterlerin animasyonları , savaş anında daha da etkili olmayı başarıyor. Animasyonlar kısaca müthiş. Aynı şekilde çevrenin detaylandırması göz alıcı. Başlarda da söylediğim gibi, arkaplanlarda bile çoğu zaman 3D objeler görüyorsunuz. Gölgelendirmeler ve ışıklandırmalar da bir o kadar şahane. Son görevlerde yağmaya başlayan yağmurla, parlaklığın ve yansımaların oyuna kattığı gerçekçilik göz ardı edilemez. Düşmanlarınız ölürken kullanılan animasyonlar, düşmanızı vurduğunuz bölgeye göre değişiklik gösterebiliyor. Grafiği tamamlayan en büyük etken atmosferdir. Öyle başarılı bir atmosfer yaratmışlar ki, etkilenmemek elde değil.


mac oyunlarõ