Napoleon: Total War
Fransızlar’ın kalbini Napoleon: Total War ile çalan Creative Assembly, ödüllendirildi. Fransa’da düzenlenen ‘European Milthon Awards’ gecesi Napoleon: Total War yılın en iyi bilgisayar oyunu seçildi.
 
“Benim düşmanım çoktur, benimle eşit olan yoktur. Zeytin ağaçları gölgesinde İtalya fethedilemez dediler… Firavunların ve Kralların bölgesi Mısır asla küçük düşürülemez dediler…  Karların ve ormanların içindeki Rusya evcilleştirilemez dediler… Şimdi hiçbir şey söyleyemiyorlar. Benden korkuyorlar. Doğal bir felaket gibi, yıldırım ve ölüm saçan… Diyorum ki Ben Napolyon’um. Ben İmparatorum.”  

1 dakika 50 saniye süren oyunun video trailler ini izlerken tüylerinizin diken diken olduğunu hissedeceksiniz. Oyunumuz, Napoleon: Total War adından da anlaşılacağı üzere Fransa İmparatoru Napoleon Bonapart’ın hayatını konu ediniyor. Korsika adasından ayrılışından Waterloo’daki hüsranına kadar İmparator Napoleon’un hayatının önemli evrelerine hükmediyoruz. Oyun ana hatları ile üçe ayrılmış. Napoleon’s Battles, Napoleon’s Campaigns ve Campaigns of the Coalition.  
Napoleon’s Campaigns: Tutorial 1778-1793, İtalya 1796-1797, Mısır 1798, Avrupa 1805-181 ve Waterloo 18.6.1815 tarih aralıklarından oluşuyor.  
Tutorial bölümünde Napoleon’un genç yaşta Korsika’dan ayrılışından Toulon savaşı sonunda İngilizleri Fransız topraklarından atması sürecine kadar oynuyoruz ve campaign’deki hamleleri nasıl yaparız öğrenmiş oluyoruz.
 
Elimizdeki sürüm sebebi ile sadece Napolyon’un İtalya seferlerini deneyebildik. İtalya seferi yaklaşık 50 tur. Her tur iki haftaya tekabül ediyor. Kısa bir süre içerisinde 1. Koalisyon savaşını sonlandırmaya çalışıyoruz. Yapmamız gereken Viyana’ya yürümek ve Avusturya’yı mağlup etmek.  

Napoleon’s Battles: Avusturya’nın boyun eğdiği Arcole tutun Waterloo’ya kadar olan Napoleon’un hayatındaki önemli savaşlarını bizzat yaşıyoruz. Komutamızda Napoleon bulunuyor. Bu bölümde sadece savaşıyoruz. Önceki serilerdeki Historcial Battle’ları aklınıza getirin, ancak bu sefer sunum daha estetik.  

Campaigns of the Coalition: Yazdığı üzere oyun ana hatları ile üçe ayrılıyor. Bu son bölümde ise ünlü Koalisyon devletlerini yöneterek yeni bir senaryoya başlıyoruz. Büyük bir meraka cevap olalım. Oyunda Fransa haricinde Avusturya, Büyük Britanya, Rusya, Prusya ve Osmanlı İmparatorluğu oynan devletler olarak yerini almış.  

İlk olarak grafiklere değinelim. Karşımızda Empire: Total War’dan sonra oldukça kararlı çalışan bir oyun var. Birim modellemeleri ve savaşlardaki efektler Empire’a göre daha tatmin edici. Savaş alanında topların düştükleri yerde kumu deşmesi gibi ince detaylar eklenmiş ve birimlerdeki animasyon çeşitliliği artırılmış. Bu yönde hiçbir problem yok. Her oyunda savaş alanı bir adım daha gerçeğe yaklaşıyor.  

Oyunun Napoleon dönemini sunuşu başarılı. Ancak Empire: Total War’dan tek farkı savaş ve strateji haritası ara yüzleri ve renk tonlaması. Napoleon: Total War’ı başta ek paket hatta DLC sanıyorduk, ancak resmi açıklama ile ayrı bir oyun olduğunu öğrendik. Beklentiler ise bu yönlü değişim gösterdi. İşte bu yüzden karşımda bir iki süsleme ve rengi değişmiş ETW menüsü görünce biraz durakladım. Ancak oyun genel olarak ETW’ye göre gözüme daha estetik gözüktü.  

Campaign ve Birimler: Dönemin ilerlemesi ile teknoloji tek başlığa düşmüş. Sivil, askeri ve endüstriyel olarak üçe ayrılmış. Teknoloji gelişimleri gerçek zamanlı olarak Europe Campaign’inde aktif. Mısır ve İtalya seferlerinde inşa edilen binalar ile belli başlı teknolojiler geliştirilmiş sayılıyor. Ayrıca Empire: Total War ile tanıdığımız (en yakın tabiri ile) eyalet sistemi korunmuş hatta geliştirilmiş. Çift yapı adlı bir yenilik eklenmiş bu sisteme. Küçük şehirleri hatırlarsınız, mesela Alsas-Loren’e artık iki bina inşa edebiliyoruz. Böylece bir birine zıt binaları yan yana inşa etmiş oluyoruz. Devlet binasını yıkıp hem demir döküm fabrikası kurup hem de at ehlileştirme çiftlikleri kurup tamamen bu şehri asker üretim merkezi haline getiriyorsunuz.  

Yeniliklere diplomasi ile devam edelim. Diplomasi seçenekler arasında ticari ambargo uygulama ve savaşa gir istekleri yer alıyor. Örneğin Napoleon ile Karintiya’yı ele geçirmeme birkaç tur kalmıştı. O sıra Venedik ile dost, Papalık ile düşmandım. Papalık sınırında bekliyorum, ertesi tur diplomasi penceresi açıldı. Papalık elçisi Venedik’e ticari ambargo uygularsan ülke topraklarımdan sorunsuzca geçersin diyordu ve bir miktar da para istiyordu. Buralarda savaşıp vakit kaybedeceğime öneriyi kabul ettim ve oyunu birkaç tur sonra 1. Koalisyon savaşına son verdim.  

Doğa şartları NTW’de ön planda tutulmuş. Gözle görülür bir şekilde birimlerin etkilendiğini görüyorsunuz. Kış dönemi Alpler’den geçen ordumuz kayıp veriyor, yağmurlu havada birimlerin güç göstergesi düşüş gösteriyor. Hazır ordumuza değinmişken oyunda bolca yeni birimin olduğunu atlamayalım. Medieval II: Total War ile başlayan yüzlerce yeni birim olayını herkes kavramış durumda, buna değinmiyorum bile. Ama cidden bir sürü birim yeni birim var ve çok detaylı modellenmişler. Özellikle düşük sistem sahipleri bu sefer oyundan sıkılmayacaklar.  

Bu bölümde son değineceğim konu ise alışkın olduğumuz komutanların özel yetileri ve ordulara general atama. Generallerimiz ve özellikle Napoleon kaçmakta olan birimleri geri döndürebilme ve savaşan askerlerin morallerini artırma gibi özelliklere sahip. Bun özellikleri her zaman kullanamıyoruz, belli bir süre beklememiz lazım. Campaign’lere göre general atama sayımız var. Eğer generallerimiz ölürse ve atanacak generaliniz kalmamışsa merak etmeyin. Yeni generaller dört turda bir geliyor. 
 
Oyundaki birkaç ayrıntıyı sizinle paylaşmak istiyorum;  
• Singleplayer yani tek kişilik campaign oynarken yapay zeka ile yapacağınız savaşlara arkadaşınızı davet edip çarpışmayı hararetlendiriyorsunuz.
• Osmanlı İmparatorluğu oynanabilir altı devletten biri.
• Oyunda yaklaşık 70 madalya bulunuyor.
• Bedeviler, Belçika, Britanny, Katolonya, Holstein-Gottorp Dükalığı, Lucca, Mecklenburg, Modena, Milan, İtalya Cumhuriyeti, İtalya Krallığı, Modena, Napoli, Oldenburg, Papalık, Parma, Polonya, Romanya, Sardinya, İsviçre Konfederasyonu, Trent  ve Toscana olmak üzere bir sürü yeni devlet var. Bunun yanı sıra bir düzine daha yeni devlet var, bunları sürpriz olarak saklayalım. Ancak bir Hive Hanlığı çıkmazı ile karşılaşabiliriz. Biliyorsunuz, Empire: Total War’da Hive Hanlığı vardı ancak oyunda aktif değildi. Böyle bir durumla karşılaşabiliriz.
• Osmanlı İmparatorluğu birimleri Napoleon’a aktarılmamış. Osmanlı İmparatorluğu için yeni askerler tasarlanmış. Tasarım ve gerçekçilik olarak tatmin edici seviyedeler.
• Osmanlı İmparatorluğu adına 3. Selim, Cezzar Ahmet Paşa, Murad Bey, Mehmed Ali Paşa ve İbrahim Paşa gibi önemli isimleri görmek mümkün. Sadece isim değil özel olarak elden geçirilmiş portleri de oyunda mevcut.
• Askerlere savaş alanında yaklaşınca zelzeleyi hissediyorsunuz
• Türkçe seslendirmenin kalitesi artmış, yeni cümleler eklenmiş.
 
Son söz olarak oyun gerçekten mükemmel grafik kalitesiyle ve akıcılığıyla sizleri aylarca ekran başına bağlayabilecek ve arşivinizde bulunması gereken bir strateji oyunu olduğunu söyleyebilirim.


mac oyunlarõ