Rayman 3 Hoodlum Havoc
Hoodlum Havoc isimli bu oyun, aralarında en eğlencelisi. Çünkü çok yaratıcı fikirler, harika efektlerle süslenmiş, ağzına kadar da eğlence ile doldurmuşlar. Bu bölümde de Globox tarafından yutulan Lord of the Dark Lums için mücadele etmek.
 
Özellikle Amiga ile başladığım bu serüvende, Sega ve Playstation ile platform oyunlarının yeri farklıydı. Her sistemin kendine has bir platform karakteri vardı. Hepsi de aynı zamanda reklam yıldızıydı. Akıllara kimler gelmiyor ki! Sonic, Crash Bandicoot, Alex Kidd, Mario, Earthworm Jim ve Rayman. Rayman bunlar arasında önemli bir yere sahip ve en başarılı olanıydı. Aralarında en genç olanı olmasından da kaynaklanıyor olabilir. Bu kolları ve bacakları olmayan kahraman, kısa zamanda şöhret olup birçok alanda kullanılmaya başlandı. Hatta bu oyun için bazı kanallarda yapılan reklamları izlemeniz gerek. Müthiş keyifli. Rayman serisi, sonunda üçüncü oyununa da kavuştu. Hoodlum Havoc isimli bu oyun, belki de aralarında en eğlencelisi. Çünkü çok yaratıcı fikirler, harika efektlerle süslenmiş, ağzına kadar da eğlence ile doldurmuşlar. Büyük küçük herkes oyunda eğlenmek için birşeyler bulacak. Rayman'de pek konu yoktur. Bu bölümde de Globox tarafından yutulan Lord of the Dark Lums için mücadele etmek. Nasıl becerdiyse yutmuş adam. Tabi herkes bunu geri almak için Globox'un peşine düşüyor. Biz de buna bir çare bulmakla görevlendiriliyoruz.

Oyunda bir dolu birbirinden eğlenceli karakter var. Rayman başrolde olmasına rağmen, yardım alması gereken arkadaşları oluyor. Globox zaten bildiğiniz gibi komik bir yaratık. Mavi ve salak olmasından mıdır nedir, ben çok gülüyorum bu herife. Murfy de aynı şekilde geyik bir karakter. Aslında bunları teker teker saymak saçma olur. Oyun esnasında birbirinden farklı düşman, dost ve boss'larla karşılaşacaksınız. Özellikle ana düşman karakterler çok iyi düşünülerek yaratılmışlar. Gülmekten geberirken, aynı zamanda kendinizi korumak için de debeleneceksiniz. Oyunda toplam, birbirinden farklı olmak üzere 20 tane düşman var. Bunlar arasında garip böceklerden saçma sapan yürüyen gorillere kadar her türlü yaratığa rastlayacaksınız. Çok uğraşılarak tasarlanmış ve her köşesinde eğlence yatan bölümler de oldukça büyük ve karma karışık. Oyun genelde lineer gibi görünse de, aslında gitmeniz gereken çok yer olabiliyor. Oyundaki bölümler de birbirinden alakasız. Orman, bataklık, fabrika, yaşayan ölülerin diyarı gibi bölümlerde bulunuyorsunuz. Her bölümün kendine has bir dizaynı, tehlikeleri ve eğlenceleri var. Her bölüm ayrı bir oyunmuş gibi geliyor insana. Çok başarılı dizayn edildiklerinden, asla zorlanmıyorsunuz.

Oyunun kontrolleri çok basit. Karakterin yapabildiği çok hareket olmasına rağmen tuş sayısı mümkün olduğunca az tutulmuş. Böylece minik oyuncular da düşünülmüş ki iyi de edilmiş. Minik oyuncular gibi büyük oyuncular da rahat edebilecekler. Aynı zamanda bu minik oyuncular sayesinde, oyunun genel zorluk seviyesi de çok aşağılarda tutulmuş diyebiliriz. Öyle ki, oyun hem biraz kısa sürmekte, hem de oldukça kolay bitirilebilmekte. Grafikler abartı renkli ve dolu bir oyun. Her yerde komiklikle ve detaylı işlenmiş texture'lerle karşılaşıyorsunuz. Asla bir yer atlanmamış, üzerinde az durulmamış. Her yer için uğraşılmış. Zaten oyunun yapımı da oldukça uzun sürdü, hakkını verdikleri buradan anlaşılıyor. Önceden bildiğimiz karakterler daha bir iyi görünmekteler. Yeni eklenen karakterler de, korkunç olmalarına rağmen çok keyifli ve komik görünmekteler. Oyunda asla şiddet öğelerine yer verilmemiş. Bu konuda içiniz rahat olsun. Çevre grafikleri ve karakterler müthiş detaylılar. Görülebilir uzaklık oldukça iyi. Işıklandırma efektleri, gölgeler vs.. Şu anda adını duyurmuş büyük oyun tasarımlarının çoğuna taş çıkartacak kadar kaliteli grafikleri var. Seslendirmeler de ayrı bir kaliteli. Bir kere her karakteri özel bir aktör seslendirmiş ve tabir yerindeyse "cuk oturmuş!". Hele Globox, karakterler arasında en sevdiğim ve en komik bulduğum karakter. Müzikler de her bölüme ayrı bir hava katmış, yerinizde duramayacağınız, çok eğlenceli müzikler. Her bölüm için ayrı bir parça hazırlanmış adet olduğu üzere. Hiç sıkmıyor, bazen tam da olanları anlatıyor. Eğlenceli konusu, yapabildiğiniz bir dolu hareket, eğlenceli bölümler, komik ara demolar…


mac oyunlarõ