Call of Duty 4 Modern Warfare
Call of Duty artık farklı olacak arkadaşlar ve en önemlisi içinde "Nazi" faktörü yok artık. Call of Duty, tüm oyuncuların ön yargılarını yıkarak, herkesin beğenisini kazanmak için  geldi ve bunu başarmak için de hiç zorlanacak gibi gözükmüyor.
 
İngiliz ve USA ordularına mensup askerleri kontrol edebildiğimiz yapımda, çok uluslu oynanış ön planda gözüküyor. Gece vakti yaptığımız helikopter uçuşu sonrası gizli bir baskınla oyuna ilk önemli adımı atıyoruz. Birbirinden kaliteli 21 farklı bölümün bulunduğu Singleplayer senaryosunda ne denli bir oynanış içerisinde olduğunuzu kısa zamanda anlayacaksınız. Yapımcıların daha önce de belirttiği gibi tek kişilik senaryo modu bir dizi izler gibi gelişiyor. Oynamakta olduğumuz bazı bölümler hemen sonlanmıyor, başka bir bölüme devam ediyorsunuz, ama yarım kalan bir önceki görevi daha sonra kaldığınız yerden tamamlamak imkanınız var. Dizi fikri gerçekten oyuna farklı bir anlayış katmış. Ana hedefimiz olan iki kişi, bizim için önemli olan yine iki kişi var. Al-Asad ve örgütü bizim ilk önemli sorunumuz. İkinci aşamada ise sıra Zakhaev'e geliyor. Çoğu görevde Kaptan Price'nin takımına mensup bir askeri canlandırıyoruz. Yapacağımız görevler; temizlik yapmak, bir yerleri yok etmek, belgeleri ele geçirmek, rehine kurtarmak gibi kısaca özetlenebilir. Kimi zaman helikopterle dahil oluyoruz operasyonlara, kimi zaman bir tank arkasına sığınarak devam ediyoruz. Kelimelerle kolay kolay anlatılamayacak bir atmosfer hakim. Siz ateş ettikçe etraftan askerler yağıyor. Yardım çığlıkları, patlayan bomba sesleriyle yoğruluyor. Elinde dolu bir silah ile önüne geleni indiren bir askerin önünde ölmemek için kıvranan, çabalayan ve hatta kaçmak için son hamlelerini yapan bir düşman, çaresizliğin acı tablosunu sergiliyor. Oyunda ilk olarak AL-ASAD örgütüyle ve onun başını yakalamak için uğraşıyoruz. Bölüm aralarındaki sinematik videolar bir yana oynanış içerisinde bazen vuku bulan farklı mücadele örnekleri gözlere şenlik ve eğlenceyi arttırıyor. Azerbaycan, Rusya, Ukrayna, Ortadoğu gibi bölgelerde savaştığımız senaryo boyunca zamanın nasıl geçtiğini anlamak mümkün değil.

Bu bölümde kamufle olmuş iki asker'den birini yönetiyoruz. Bu kez emrinde olduğumuz kişi Kaptan MacMillan. Bu bölüm de diğer bölümlerde olduğu gibi yeri ve zamanına göre artan temposu, bu tempoya ayak uyduran müzikleri ile bence "Yılın en iyi bölüm" ödülüne layık görülebilir. Her bölümünde farklı yollardan ilerlemek mümkün. Ön sokaktan gidecekken, yan sokak kullanılabilir veya açık bir kapıdan eve girilerek yola devam edilebilir. Özgür bir çevre olmasa da yeterince özgür bir ortam hazırlanmış oyunda. Ayrıca bir kaç bölümde gizlilik ön planda olduğu için isterseniz gizlenerek hiç bir olaya karışmadan görevi tamamlayabilir yada çatışmaya girerek zor olanı da yapabilirsiniz. Bunlar size bağlı. Sadece bir bölüme özel olarak kullanabildiğimiz AC-130, gökyüzünden savaşa dahil olmamıza yardımcı oluyor. Bu gelişmiş silahı kullanırken bir kaç seçeneğimiz de bulunuyor. Üç farklı kamera açısı ve üç farklı silah çeşidi bulunuyor. Bunlar; Makinalı tüfek, bomba atar ve seri bomba atar olarak tanımlanabilir. Bunların haricinde bir helikopterle de koruma veya yok etme ateşi görevini üstleniyoruz. Adamlarımız sürekli iletişim halindeler. Örneğin: Sol köşe temiz, yol temiz gibi. Diğer bir güzellikleri ise; tüm karakterler de olduğu gibi hareket kabiliyetleri. Kilitli bir kapıya gelirken öncelikle bir yada iki kişi kapının solunda pozisyon alıyor, üçüncü kişi kapıyı fünye ile patlatıyor ve tam kapının karşısındaki içeri giren ilk kişi oluyor. Organize bir hareket söz konusu. Bazen araya silah faktörü de girebiliyor. Bunlara karşın düşman yapay zekası da iyi sayılır. Sürekli siper alıyorlar ve toplu halde saldırıyorlar. Hiçbir zaman önünüzdekinin öldüğünden emin olmadan arkanızı dönmeyin. Çünkü "Last Stand" modu ölmeden önce son hamlelerini yapmaya meraklı olan düşmanlarımız, ne olur ne olmaz demiyor. Çoğu zaman siperden çıkmıyor, bunun yerine sadece kollarını ve ateş eden silahlarını çıkartarak kendilerini güvence altına almaya çalıştıkları zamanlar da oluyor. Bölüm aralarında yüklenirken, bölüm hakkında video olarak bilgiler veriliyor, ne yapmamız gerektiği ve önemli bir kişi varsa onun resmi gösteriliyor. Oyun sayesinde bir Amerikan tankının kaç kilo olduğunu, kaç mermi kapasitesi olduğunu bu ekranlarda öğrenebilirsiniz. Örneğin: Bir AC-130 topçusu yüzlerce milyon dolar ediyor. Sürekli bölüm sonlarında veya ölüm sırasında ekrana gelen ünlü kişilerin sözleri yeni oyunumuzda da var. Bir kişi dikkatimi çekti ki bu da; Yasser Arafat... Son bir not olarak bazı mekanlarda laptoplardan örgüt ile ilgili belgeler ele geçirebiliyorsunuz.

Arcade mode: Klasik bildiğimiz atari salonlarından aşina olduğumuz sağlık ve puan sistemini oyuna taşıyor. Her vurduğumuz adama ve her yok ettiğimiz araca göre puanlar topluyoruz. Örneğin: kafasından bir kere de vurursak, normal bir öldürüş şekline göre daha fazla puan alıyoruz. Toplu ölüm gerçekleştirebildiğimiz anlarda bonus puanlar kazanıyoruz ki; bu puanlar tüm ekranı bir havai fişek gibi sarıyor. Multiplayer faktörü; Call of Duty'nin, Singleplayer senaryosundan sonra gelen en önemli özelliği. Call of Duty, online arenada büyük bir marka haline gelmiş durumda. Oyun tipleri ve takımlar: Assault Demolitions - Heavy Gunner Sniper - Spec Ops gibi sınıflar bulunuyor. Buradaki temel mantık; bir takım bir yönden güçlü iken diğer yönden zayıf kalıyor, ama Call of Duty 4'e özel perk'ler sayesinde oyuncu kendine özel karakterlerini oluşturarak zayıf yönleri en aza indirebilecek. Deathmatch, Team Deatmach, Capture the Flage, Search and Destroy, Headquaters, Team Tactical, Sabotage, Old School ve Hardcore gibi türler mevcut. Artık sadece 'Vur ve puan al' amacına hizmet etmiyor. Bu düşüncenin ötesinde oyuncuya başarısının karşılığı olarak bazı ödüller uygun görülüyor. Örneğin art arda 3 adam vurursanız radar kazanıyorsunuz. Daha ilerisini yaparsanız hava desteği çağırabiliyorsunuz veya diğer bir örnek olarak düşman radarlarında gözükmüyorsunuz. Aldığınız puanlara göre listelerde yükselirken aynı zamanda puan miktarına göre silahlarda da özelleştirmelere ve geliştirmelere gidilebiliyor. Bir Ak47'ye bomba atar veya dürbün gibi geliştirmeler yapabileceksiniz. Tüm silahlara göre modifikasyonlar mevcut. Oyunda vurulup öldüğünüz taktirde silahınızı başka bir oyuncu ele geçirebilir. Biraz da Perk'ler den bahsetmek gerekirse;

Last Stand: Bu mod ölüm öncesi son yapılan hamle veya hamleler olarak tanımlanabilir.
Deep Impact: Bu özellik sayesinde ince sıva duvarlar, ahşap yapılar, tavan veya zemin dinlemeden arkasında her kim varsa öldürebiliyorsunuz.
Double Tab: Bu özellik, kullandığınız silahın hız kapasitesini arttırarak daha kısa sürede daha fazla kurşun yani daha fazla ateş etme imkanı sağlıyor. Kötü yönü ise; çar çabuk mermi bitiyor.
Sleight of Hand: Sıcak çatışmalar için birebir hayati önem taşıyan mermi doldurma süresince, kaybettiğiniz zamanı en aza indirerek daha çabuk silah doldurarak, tekrar hazır bir halde savaşmanıza olanak sağlıyor.
C4: Rakiplerinize tuzak kurmak için bundan daha iyi bir yöntem olamaz. Haritanın her hangi bir yerine kurduğunuz C4 patlayıcı sonrası gelen giden kişileri gözleyebilir ve bunun sonucu en uygun zamanda bombayı uzaktan kumanda ile patlatarak toplu temizlik yapabilirsiniz.
Dead Silence: Gizli bir katil veya hayalet bir savaşçı olabilirsiniz. Düşmanlarınızın arkasından sinsice yaklaşabilir ve sessiz bir bıçak darbesiyle işini bitirebilirsiniz.
UAV Jammer: Bu özellik sayesinde düşman radarında görünmeden hareket edebiliyorsunuz.
Extreme Conditioning: Adından da anlaşılacağı üzere aynı zamanda ekstra bir hıza ulaşarak daha hızlı hareket edebiliyorsunuz.
Dual Wield: Aynı anda yüksek güce sahip iki farklı ana silahı kullanabiliyorsunuz.
Iron Lung: Oyuncu nişan alırken nefesini daha uzun süre tutabiliyor.


mac oyunlarõ