Tropico 5
Kalypso Media tarafından geliştirilen Tropico 5, piyasaya sürülüşünden itibaren toplamda, 100.000'den fazla satış gerçekleştirmeyi başardı...
 
Tropico oyununun son sürümü olan 5. seride sizleri bir çok yenilikler bekliyor. Bir önceki seride eksiklik olarak görünen multiplayer modunu bu seride eklediler. Oyuna eklenen çoklu oyuncu modu ve co-op (rekabete dayalı) olması oyunu daha zevkli hale getirmiş. Oyunun ana menüsünde bulunan new game seçeneğine giriş yapınca hemen altında eğitim amaçlı tutorial seçeneği size oyunun oynanış biçimini öğretiyor. Burada sizi kaytan bıyıklı danışmanınız Penultimo 'Welcome to Tropico, Presidente' diyerek karşılıyor. Eğitim turunu tamamladıktan sonra campaing seçeneği ile oyuna giriş yapabilirsiniz. Oyunda mission(görev) ve sandbox seçenekleri de mevcut.

Campaing seçeneği ile ilk önce kendimize bir dünya seçiyoruz. Dünyamızı seçtikten sonra karşımıza dynasty(hanedan) çıkıyor. Hanedan isminizi yazdıktan sonra karakterimizi kişiselleştiriyoruz. Skill bölümünde dikkat etmeniz gereken nokta oyuna seçeceğiniz karakterin geçmişi ve becerisidir. Sinematik sahneler ve oyunun kendine has latin müziği eşliğinde buharlı yandan çarklı gemi ile adanın limanına yanaşıp halkınızla kucaklaşıyorsunuz. Adaya iner inmez size bir seçenek daha sunuluyor. Oyunun zorluk derecesini ve özgürlüğünüzü ilan edeceğiniz adalardan birini seçiyorsunuz. Oyun yükleninceye kadar biraz bekleyip seçtiğiniz adayı kuşbakışı turladıktan sonra karşınıza bölgeyi iyi bilen temsilcinin sözünü dinleyip, ilk görevinizi yerine getirerek maceraya başlıyorsunuz.

Oyunun multiplayer seçeneğinde ise, online oyuncularla sohbet edebileceğiniz bir pencereyle birlikte multiplayer sayfası açılıyor. Sohbet edebileceğiniz pencerenin sol tarafındaki etiketlere basarak dünyanın çeşitli ülkelerinde açılmış olan sohbet odalarını görebilir, hemen altındaki diğer etiketlerle de arkadaşlık, davetiye ya da istemediğiniz oyuncuları bloke ederek seçiminizi yapabilirsiniz. Multiplayer sayfasında hemen oyuna başlama seçeneğinin yanı sıra co-op ile rakiplerinizi seçebilir, cerative games ile kendinize yeni bir oyun yaratabilir ya da browser seçeneği ile online olan takımları seçip multiplayer oynama modunun tadını çıkartabilirsiniz.

Mission seçeneğiyle yeni görevler sizi beklerken, sandbox seçeneğiyle de oyunda ada seçiminden, haritalara, zorluk derecesinden, afetlere kadar bütün seçenekleri detaylı olarak seçebilir adanızdaki sınırlarınızı çizerek el değmemiş tropik adanızda şehirinizi dilediğinizce kurup yönetebilirsiniz. Oyunun yayımcısı Kalypso Media tarafından güncellenen yeni eklentilerle sandbox moduna üç yeni harita eklendiğini yazmadan da geçemeyeceğim.

Oyundaki bir diğer yenilikse çağlar. Koloni çağıyla başlayıp, dünya savaşları, soğuk savaş ve ardından günümüz çağıyla birlikte toplam dört çağ bulunuyor. Koloni çağındaki imkanlarla üretim ve ihracata fidanlık ile başlıyor, maden ocakları ve petrol rafinelerini ilerleyen çağlarda geliştirerek ekonomik gücünüzü kazanıyorsunuz. Medeniyeti artırma ise kütüphaneyle başlayıp yüksekokul, kolej hatta rasathane ve laboratuvarlar inşa ederek geliştirebiliyorsunuz. Askeri gücünüzü askeri kışlalar kurarak oyunda çağlar ilerledikçe askeri kaleler, üsler, uçak gemileri, nükleer programlar ve uzay üsleri ile ülkenizi dış güçlere karşı koruyabilirsiniz. Bütün bunları inşa ederken unutulmaması gereken bir nokta var, önce önerilen binaları inşa edin sonra halkınızı kızdırmamaya özen gösterin çünkü Tropico 4'te olan özellik bu oyunda da devam ediyor. Seçimler, seçimi kaybedebilirsiniz ya da diktatörlüğün kuralı deyip halkınızın öfkesini susturmak için darbe yapabilirsiniz fakat bu sefer üretim ve ihracatta düşüş yaşanılması kaçınılmaz olacak ve buda sizin büyük bir borç batağına düşmenize sebep olacaktır. Bir ipucu daha korsan saldırıları için adanızın sahil kesimlerine yapacağınız gözlem kuleleri ve askeri kalelerle oyun içerisindeki bu tip saldırıların üstesinden gelmenize yardımcı olacak öğeler arasındadır. Ayrıca oyun ilerlerken eklenen hanedanlık moduyla ailenizde bulunan bireyleri önemli pozisyonlara getirebilir. Onların başarısıyla ülkedeki yönetim ağınızı sağlamlaştırabilirsiniz. Dünya savaşları döneminde ülkeniz işgal edilecek bu işgale tahammül edip kendi yönetiminizde kemer sıkarak bu güç durumdan kurtulabilirsiniz.

Oyunun grafiklerine gelince önceki serilerine nazaran grafikleri bir hayli iyileştirilmiş. Canlı grafikler ve sinematik geçişler güzel olmuş. Kaplamalardaki canlı renkleri görünce daha oyuna ilk başladığınızda oyun sizi adeta içine çekiyor, özellikle akışkan(su)grafikler gerçeğe çok yakın. Müziklerdeki geleneği bozmayan Tropico, kıpır kıpır Latin salsa müziklerinden vazgeçmemiş. Ne de olsa oyun tropik bir adada geçiyor değil mi?

Sonuç olarak Tropico beşinci serisine yenilikler ekleyerek strateji oyunlarındaki yerini korumaya devam ediyor. Ayrıca şu da unutulmamalı ki bu oyunun oynanış biçimi her ne kadar bir diktatörün anıları gibi görünse de bu oyun şehir kurma oyunudur. Oyunun iç dinamikleri farklı olsa da aslında diğer şehir kurma oyunlardan bir farkı yok.  Sadece diktatör olacaksınız o kadar ;)


Oyun Özellikleri
Firma         : Haemimont Games
Türü           : Simulasyon
G. Tarihi   : 2014
Sürümü    : v1
   
Mac OS     : 10.8 +
islemci      : Intel Core İ3
Bellek        : 1 GB
Grafik        : 256 MB
Hard Disk : 4 GB
Oyun Görselleri
mac oyunlarõ