Pro Evulation Soccer 2018
Konami’nin eski kralı PES hiç olmadığı kadar kuvvetli bir geri dönüş yapıyor bu sene. Uzun süredir krallığını koruyan FIFA da hala sağlam ancak bu sene rekabet inanılmaz ateşli. Kısaca PES 2018 dengeleri yerinden oynatmaya geldi.

Pro Evolution Soccer 2018 içerisinde, oynanış açısından oyunu bir tık öne çıkaracak olan daha iyi top sürme, topu daha iyi koruma ve daha detaylı karakter hareketleri bulunuyor. Standart olarak karşımıza çıkan stadyum ve oyuncu grafiklerinden şimdi bahsetmeye gerek yok zaten. Ayrıca, çevrim içi oyun modlarında, 2v2 ve 3v3 gibi, arkadaşlarınızla aynı takımda oynayabileceğiniz yepyeni bir özellik de bulunuyor. Bu oyun modu içerisinde en büyük yenilik, ne kadar oynarsanız, o kadar arkadaşlarınız ile birlikte seviye atlıyor olmanız. Seviye atlatılan bir sürü alan var oyun içerisinde. Genel ortaklaşa seviyesi ve ortaklaşa nezaket derecesi gibi seviye atlatılabilecek oyun tarzları, Pro Evolution Soccer 2018‘in yeni çevrim içi eşli oyuncu modunda mevcut.

PES 2018, aynı zamanda yeni olarak sayamayacağımız, fakat bir süredir oyun içerisinde bulunmayan Rastgele Seçimli Maç oyun modu da var. Bu modun mantığı, takımları ve ligleri seçiyorsunuz, sistem size rastgele oyuncularla hazırlanmış bir ekip sunuyor. Aslında bu özellik, FIFA‘nın FUT Draft modunda da vardı, fakat incelememin konuğu olan oyunun serisine daha önceden gelmişti bu özellik. Neden seriden çıkarmayı tercih ettiler, hiçbir fikrim yok. Neyse ki Konami hatasını anlamış ve çok da geç kalmadan, özlenilen oyun modunu tekrar oyuna geri getirmiş.

Bir başka yenilik olarak, Pro Evolution Soccer serisinin vageçilmezlerinden biri olan Master League gösterilebilir. Yani, Master League üzerindeki geliştirmelerden bahsediyorum. PES 2018‘de, bir kulübü yöneten menajer olmaktan büyük zevk alabileceğinizi düşünüyorum. Çünkü, güncellenen sistem ile, sezon öncesi turnuvalar ve görebildiğim kadarıyla kat kat daha iyi bir transfer sistemi bulunuyor oyunda. Kendimizi Jose Mourinho gibi hissederken, aslında grafikler yüzünden o hissiyatı çok da fazla alamıyorduk önceden, fakat şu anda, grafik açısından gelişmeleri sayesinde fazlasıyla geliştirilmiş ve hissiyatın bambaşka bir seviyeye gelmiş olduğunu söyleyebilirim.

Eski sürümdeki kullanıcı arayüzleri, fazlasıyla klasik ve sıkıcıydı. Pro Evolution Soccer 2018 içerisinde karşılaştığım kullanıcı arayüzü ise, gerçekten çok muhteşem olmuş. Daha önceki oyunlarda var mıydı, bilemiyorum, fakat bir yenilik olduğunda, o yenilik olan oyun modu veya seçeneği işaretliyor olmaları güzel ve ince bir düşünce olmuş. Bu bildirimler zaten alışageldiğimiz bildirimlerdi, fakat asıl olay, o bildirimleri insanın gözüne sokmamaları. Ayrıca, hazır kullanıcı arayüzü demişken, ana menüde bizi karşılayan menüden de söz edeyim. Gördüğüm kadarıyla çok sade bir görüntüye sahip ve bütün seçenekler, sekmeler altında sunulmuş.

Kulüp yönetme veya oyuncu yönetme gibi kariyer modlarının bir süredir piyasada olduğunun farkındayım, bu yüzden, bana göre yeni olan bu elementlere değinmeden geçeceğim. Pro Evolution Soccer 2018, serinin önceki oyununa kıyasla hem içerik açısından, hem de grafik açısından gözle görülebilir farklar mevcut. Özellikle Pro Evolution Soccer 2017‘nin PlayStation 3 sürümünün PC üzerine portlanması gibi berbat bir hatadan sonra, Konami hatasını anlamış gibi görünüyor. O leş atan optimizasyon ayarlarını hesaba katmama bile gerek yok sanırım, öyle değil mi?

Zorluk mevzusuna da değinmek istiyorum. Futbol oyunları bugüne kadar hiç zor gelmemişti. World Class ya da World Star ayarları hep çocuk oyuncağıydı, benim gibi futbolla alakasız oyunculara bile, ama PES 2018 içerisinde gayet güzel bir şekilde işlenmiş zorluklar. Oyunun zorluk seviyesini en zora aldıktan sonra, çok güçsüz bir takımın kontrolünü alıp Real Madrid veya Barcelona‘ya karşı kapışırdım hep ve kapışmadan galip gelip, “Bu mu zor şimdi?” gibi yorumlar yaparak gülerdim. Pro Evolution Soccer 2018, bütün gururumu ayaklar altına aldı. Ben, bizim kalecinin bir ara tavuk olduğunu düşünmeye başladım, çünkü adam artık kalenin içine top yumurtluyordu. Oyunun zorluk açısından gerçekten başarılı gelişmelere imza atmış olduğunu düşünüyorum, ki bu gerçekten büyük bir artı ve oynanabilirliği muhteşem seviyelere çıkarıyor.

PES 2018 oynamaya ilk başlayınca, oyunun grafik ayarlarının sadece oyuna girmeden ayarlanabildiğini düşünüyordum, çünkü ayarlar içerisinde, “Grafik ayarları” gibi bir seçenek görememiştim. Sonra, “İşeyici Ayarları” adı altında bir seçenek gördüm ve, “Oyun işer mi ki?” diye düşünerek seçeneği açtım. Karşıma çıkan şey ise, tam olarak ayrıntılı grafik ayarlarının ta kendisi. Kendisini bir amatör bir ninja adabı ile gizlemiş olan grafik seçeneği için PES 2018 ekibini gönülden tebrik etmek istiyorum. Grafik ayarlarını oyuna eklemeleri güzel bir artı, fakat, “İşeyici Ayarları” nedir? Kim çevirdi bunu hocam?

Pro Evolution Soccer 2018, ilk günlerde çevrim içi sunucularındaki sorunu giderildi ve artık sorunsuz bir şekilde çevrim içi maçlar yapılabiliyor. Hazır çevrim içi durumundan bahsetmişken, hemen bir şeye değinmek istiyorum. PES 2018 içerisinde bizleri karşılayan çevrim içi ortaklaşa modu, hazır espor yükselişteyken, güzel bir espor oyun modu olabilir, çünkü gerçekten güzel düşünülmüş bir özellik. Hatta, belki de Konami ekibi bu özelliği getirirken, espor olmasını istiyordu. Ben PES 2017‘ye kıyasla grafiklerin muazzam bir seviye ulaşmış olduğunu söyleyebilirim. Stadyumun görsellik açısından gerçekçiliği, seyircilerin tane tane seçilebilir ve belirgin olması, oyuncuların yüzlerinin anlaşılabilir bir seviyede olması, gerçekten muhteşem olmuş diyebilirim. Optimizasyon açısından da, yine serinin bir önceki oyununa bakarak çok muhteşem bir seviyede olduğunu söyleyebilirim. 860m gibi bir ekran kartı ile, oyun açılırken her ne kadar oyun bana, “Kardeş, ekran kartın yetersiz, bilgin olsun.” dese de, gayet 1080p‘de, en yüksek grafik ayarları ile 60 FPS performans alarak oynadım. Yetersiz olan hali buysa, yeterli halini gösterin efendim. Eğer ekran kartınız daha düşük bir seviyedeyse, zaten, “İşeyici Ayarları” adı altında sunmuş oldukları ayrıntılı grafik ayarları, fazlasıyla işinizi görecektir.

Eğer özet bir cevap arıyorsanız, başarılı diyebilirim. Fakat, detaylı bilgi isterseniz, öncelikle seslerden bahsedeyim. Sesler açısından, PES 2018 oynarken hiçbir sıkıntı çekmedim. Tam tersine, maç esnasında gerçekten çok kaliteli bir seviyede olduğunu hissettim. Oynadığım oyunun bir futbol oyunu olduğunu ve öylesine basit bir yapım olmadığını hissettiren oyun içi sesler ve spiker seslendirmeleri, gerçekten çok kaliteli olmuş. Çok aşırı dikkat etmedim, fakat tribünlerden gelen seyirci sesleri, tekrarlanan seslere benzemiyor. Yani, elbette tekrarlanıyordur, fakat o hissiyat yok. Gözüme takılan tek sıkıntı, spikerlerin de Türkçe konuşmuyor olması.

Müzikler konusunda da Konami ekibinin paraya kıymış. Müzikler gerçekten çok muhteşem olmuş. PES 2018‘in menüsünde gezinirken, bir spor oyunu oynadığınızın hissiyatını veren müzikleri oyuna eklemişler. Birçok oyunda müziklerin rastgele seçildiği hissiyatı varken, Pro Evolution Soccer 2018 içerisinde bizleri karşılayan müziklerin fazlasıyla özenle seçilmiş olduğu aşikar. Son söz olarak, Pro Evolution Soccer 2018‘in gerçekten kaliteli bir şekilde hazırlanmış olduğunu belirtmek isterim.


mac oyunlarõ