Blades of Time
Gaijin Entertainment tarafından hazırlanıp KONAMI tarafından piyasaya sürülen Blades of Time, ünlü hazine avcısı Ayumi ve yardımcısı Zero’nun efsanevi hazine diyarı Dragonland’e adım atmasıyla başlıyor…
 
Her şey, sırf zarar olduğu yüzünden belli olan bir büyücünün lanetli küresine dokunmamızla başlıyor. Hazine avcılığı işine Lara Croft gibi askeri kıyafetler ve ateşli silahlar -ateşli silahlara sonradan kavuşuyoruz- eşliğinde değil, Bayonetta/Kratos karışımı bir imajla girmeyi tercih eden Ayumi, Dragonland’e adım attığında epey şaşırıyor. Oyunda aslında God of War, Prince of Persia gibi oyunlardan alıştığımız bir aksiyon mekaniği var. Ayumi iki kılıcı ile birlikte düşmanları dilimlerken, diğer yandan silahı ile daha fazla can yakabiliyor. Zaten oyunun asıl merkezinde aksiyon yatıyor. Silahlarımız ve en önemlisi güçlerimiz ile farklı kombinasyonlar yapabiliyoruz.

Oyundaki ilerleyişimiz; biraz tacizci bir görünüm çizen Altar’ın Ayumi’ye zorla kabullendirdiği güçler, Dragonland’in seksi ruhunun maceramıza öncülük etmesi ve giderek güçlenen Ayumi’nin düşmanlarını pataklaması çerçevesinde sürüyor. Altar’ı gördüğümde aklıma Darksiders geliyor. Blades of Time’daki Altar, aşırı düzeyde Darksiders’ın Mephisto’sunu andırıyor. Yazarken aklıma gelen bu ayrıntıyla Blades of Time’ın ‘fazlaca esinlendiği’ oyun sayısı beşe yükseliyor. Maceramızda ilerledikçe belli aralıklarla Altar’ımıza rastlıyoruz ve bu rastlaşmaların karşılığını fazlasıyla alıyoruz. Karakterimiz Ayumi, geliştikçe elemental yetenek vuruşları kazanıyor. Mesela, ateş, buz gibi kullanabildiği güçleri var. Mesela çevremizde 5-6 tane düşman var diyelim. Ayumi havaya zıplayıp, yere bir anda vurduğu zaman düşmanların ayaklarında buz oluşuyor ve rakiplerimiz bir süre hareket edemiyor. Bu süre de onları biçmek için bize bir hayli yetiyor. Yapımda bu güçleri bize kazandıran heykeller var. Bu heykellere gidip, düşmanlardan çıkan veya etraftaki eşyaları yok ettikçe kazandığımız küreleri (Yani Orb) harcayıp güçleri alabiliyoruz. Her gücü farklı tuş kombinasyonları ile kullanıyoruz. Ardı ardına farklı kombineler ile birlikte oynanış zevkli oluyor.

Blades of Time’daki düşmanlarımız oyunun başlarında sıkıcı düzeyde kolay geliyor. Oyunda 2 saat kadar ilerlediğinizdeyse zorluk illallah ettirmeye başlıyor. Özellikle zaman kalkanı ile korunan yaratıklar işin içine girdiğinde ekranda tam bir kargaşa ortamı hakim oluyor. Bu kargaşa ortamında ne vurduğunuzu, ne öldüğünüzü anlayabiliyorsunuz. Zaman kalkanına sahip yaratıkları öldürmek için Time Rewind tuşunu kullanıp tekrar tekrar saldırı yapmanız gerekiyor. Bu olay dışarıdan bakıldığında heyecan verici gibi görünüyor ama etkili bir şekilde kullanmak için biraz sabırlı ve ustalaşmanız gerekiyor. Time Rewind tuşu sadece yaratıkları öldürmeye değil, oyun içerisindeki bazı bulmacaları çözmeye de yardımcı oluyor. Zamanı geri alma olanağınız sayesinde aynı anda iki, hatta ikiden fazla noktada bulunma imkanına erişiyorsunuz. Bu sayede üzerine basılması gereken mekanizmlara kolayca çözüm bulmuş oluyorsunuz.

Gaijin Entertainment, grafik konusunda iyi iş çıkarmış. Maceramızın geçtiği mekanların, karşımıza çıkan düşmanların ve karakterimiz Ayumi’nin tasarımı oldukça başarılı. Özellikle Ayumi’nin detaylarını tek cümleyle es geçmek istemiyorum. Dolgun kalçalı, dik göğüslü, seksi mi seksi karakterimiz Ayumi, eski Tomb Raider günlerimdeki gibi kamera açılarıyla maymunluklar yapmama sebep oldu. Kendisi biraz fazla konuşuyor ama her türlü kabul edilebilir bir güzelliğe sahip. Oyun içerisinde genel olarak kılıç/silah sesleri, Ayumi’nin çığlıkları ve dinamik müzikler duyacaksınız. Ayumi biraz fazla konuşarak can sıkabiliyor, ama ben genellikle karakterimizin görsel detaylarına odaklanmaktan sesini zar zor duyduğum için çok sıkıntı yaşamadım. Blades of Time’ın ses ve müzik kalitesi bu tip bir oyun için yeterli düzeyde.

Blades of Time, dışarıdan bakıldığında etkileyici bir hack and slash oyunu diyebilirim. Seksi karakter Ayumi ile karmaşık bulmacalardan çok, bitmek bilmeyen düşman gruplarına ve zorlu boss’lara karşı koymaya sıcak bakıyorsanız, Blades of Time fazlasıyla hoşunuza gidecektir.


mac oyunlarõ