Battlestations Pacific
Battlestations serisinin son oyunu Pacific, bu kez okyanus cephesini işleyerek, yeni ufuk arayışına giriyor. Oyunun yegâne amacı, tarihi değiştirmek değil, deniz ve hava savaşlarının atmosferini soluma, araçlarını kullanma imkânı sunmak…
 
RTS ortamında uak ve gemi smulasyonu sevipte bunu yapmayı isteyen arkadaşlar BattleStations: Pacific oyununu tam size göre diyebilirim. Oyunda hava ve deniz ünitelerini kontrol edebiliyor veya bir RTS gibi sadece haritadan emirler yağdırabiliyoruz ama oyun görüldüğü üzere ikisinin karışımı üzerine uyarlanmış. Eğer bir olaya kendiniz müdahale etmek istiyorsanız kontrolü ele alıp verdiğiniz görevi kendiniz yerine getirebileceksiniz. Bu şekilde denizde uçak gemisinden, denizaltılara, havada ise bombardıman uçaklarından, kamikazelere kadar herşeyi elle kontrol edebilirsiniz. Bbir önceki sürümü olan BattleStations: Midway'e göre çok ilerleme mevcut ama en ilginç yanı tüm savaşı isterseniz bir de Japon'ların tarafından da oynayabilirsiniz. Bu şekilde Japon İmparatorluğunu zafere götürmek sizin elinizde. Tabii bu amaç uğruna kan dökerken Japon filosunun ve hava güçlerinin bir çok egzantirik biriminide kullanabileceğiz. Oyun çok oyuncu destekli ve aynı zamanda bei farklı modda oynanabiliyor. Büyük ünitelere kontrol ettiğimizden aynı anda 8 oyuncu oynayabiliyor bazıları uçakları diğerleri gemileri kontrol edebiliyor.

Toplam 5 oyun tipi olduğundan bahsetmiştim bunlardan ilki çok geniş bir haritada çeşitli noktaları almanızı isteyen "Island Capture" yani Ada İşgali modu. İkinci mod ise kuşatma anlamına gelen Siege modu bu modda bir taraf saldırırken diğer taraf savunmaya çalışıp saldıranları püskürtme görevi esaslı. Bundan sonra gelen "Competitive Mode" yani rekabet modunda rakam bazlı bir rekabet söz konusu burda en çok sayı elde eden oyunuda kazanmış oluyor. "Duel" yani Düello modu ise teketek sadece birer birimle çarpıştığınız bir mod. Eskort modu ise en zevkli modlardan birisi sizi bir ünitenizi (bu genelde büyük bir gemi oluyor) korumakla görevlendirirken diğer kişide kendi ünitesini korurken karşı önemli üniteyi yok etmeye çalışıyor. İlk oyundaki oynanabilite probleminin bu oyunda da olduğu aksiyon ve strateji öğelerininin birbirine girdiği ve nerde ne yapmanız gerektiğini anlayamadığınız durumlarla çok karşılaştığınızı dile getiren durumların bu oyunda da olduğu söylenmekte. Fakat tamamen yeni bir tür olması ve bu tarzda başka bir oyun olmamasının getirdiği zorluklar bir yana grafiklerinin harika gözüktüğünü ve belli bir destek kitlesi olduğuna göre bu sefer tüm hataların düzeltildiği de dile getirildiğine göre bir şans verilebilir.

Skirmish Mode yani tek kişilik oyun modunda karşınızda AI tarafından yönetilen botları buluyorsunuz. Bunlar denildiğine göre çok akıllı ve size göre pozisyon alabiliyorlar vs. vs. sonuçta bunu bilebilmek için oyunun son versiyonunu görmek gerek. Burda esas önemli nokta ise tüm yukarda bahsettiğimiz modların tek kişilik oynanabilmesi böylece karışık gözüken oyun şekline hem alışabiliyorsunuz hemde defalarca farklı şekillerde eğlencesine oynayabiliyorsunuz. Oyununda 28 farklı savaş, Amerika ve Japonya gözünden iki farklı oyun hikayesi yüzün üzerinde savaş makinası., 37 tane uçak ve 21 yeni ünite bulunmakta. Haritalar ise çıkış esnasında 8 adet olacak ve giderek arrtırılacaklar. Bunlar kombine edildiğinde 100'ün üzerinde farklı senaryoda oynabilmek mümkün. Oyunda piyadeler sadece RTS'deki gibi sürebileceğiniz ve emir verebileceğiniz birlikler kısaca BattleField gibi tek kişi moduna geçemiyorsunuz.

Geliştirilen şeylerden birisi oyuna kokpit modunun eklenmesi önceden sadece arkadan kuyruk hizasından görüşle kontrol edilen uçaklar şimdi gerçek kokpitlerden kontrol edilebiliyorlar buda oyunu gerçekçi oynamak isteyenlere ayrı bir hava katıyor. Bunun dışında hava şartları eklenmiş buda oyunun fırtınalı bir gecede oynamayı günlük güneşlik bir günden çok farklı kılıyor. Mesela görüş mesafesi öyle bir düşüyor ve etraf çok karanlık olduğundan üzerinize gelen uçakları yıldırımların aydınlatmasıyla fark edebiliyorsunuz. Oyunda bu sefer fizik ve parçalanabilir objeler duman ve partikül animasyonlarıda oldukça yoğun. Mesela torpido ile vurulan gemide açılan yarık rahatça görülebilirken, cephaneliği isabet alan geminin hafif yükselerek ortadan ikiye ayrılması gibi ince ama güzel detaylar mevcut.

Su tasarımı ve modellemesi ise çok çok gerçekçi olmuş zaten denizde geçen oyunda bunun mükemmel olmaması beklenemezdi. Oyundaki su yapımcılara göre sadece güzel görünmekle kalmıyor oyunada etki ediyor. Geminin derinliğini hava şartlarına ve ışık miktarına göre, görünür olması, denizaltıların derinliklerine göre görünmeleri veya görünmemeleri hatta sığ sularda suyun dibini görmek eğlenceli ve görsel açıdan önemli. Ada görsellemesi ve etraftaki bitki örtüsünün detayı videolardan görüldüğü kadarı ile müthiş gerçekçi olmuş. He ağaç dal tek tek seçilebilirken suyun arasındaki müthiş doğa görselliği neden insanların burada savaş yaptığına dair fikirlerin oluşmsdını sağlayacak düzeyde olduğunu söyleyebiliriz. Bu tarz oyun severlerin kesinlikle arşivinde bulunması gereken güzel bir RTS simulasyonu diyebiliriz.


mac oyunlarõ