Apple hakkındaki tüm gerçekleri biliyor musunuz?
Gündemden düşmeyen şirketlerin başında gelen Apple hakkında, hala bilmediğiniz bazı gerçeklerin olduğunu biliyor muydunuz?
 
İlk Apple Logo'su
Apple'ın ilk logosu denildiğinde, birçok insanın aklına gökkuşağı renklerindekielma logosu gelecektir. Oysa ilk Apple logosu, Isaac Newton’ın bir ağacın altında, kafasına bir elma düşmek üzereyken oturduğu bir logoydu. Newton’lı Apple logusu, pek tanınmayan Apple kurucularından Ronald Wayne tarafından tasarlanmıştır. (Ronald Wayne, daha sonra bugünkü değeri yaklaşık 22 milyar $ olan hissesini Steve Jobs ve Steve Wozniak’a 800 $ karşılığında satmıştır.) Bu logo, küçük ürün etiketlerinde görülemeyecek kadar ayrıntılı olduğundan 1976 yılında kısa bir süre için kullanılmıştır. Logo, daha sonra Rob Janoff tarafından tasarlanan ve gökkuşağı renklerindeki elmadan oluşan logoyla değiştirilmiştir.
 
Steve Wozniak’ın hesap makinesi
İlk “Apple I” bilgisayarında kullanacakları parçaları alabilmek için, Steve Jobs, Volkswagen minibüsünü ve eski bir HP çalışanı olan Steve Wozniak ise HP 65 marka bilimsel hesap makinesini satmışlardır. Bir hesap makinesinin sermaye elde edebilmek için satılması şaşırtıcı gelebilir ancak 1976 yılında hesap makineleri günümüzün dizüstü bilgisayarları gibiydi. HP-65 modeli piyasaya “dünyanın en küçük programlanabilir bilgisayarı” sloganıyla çıkmıştı. Hesap makinesinin o günkü satış fiyatı 795 $ olduğunu düşünürsek, Wozniak 500 $'a satarak mütevazı bir fiyat istemişti. Alıcı ise muhtemelen, hesap makinesiyle birlikte bilgisayar tarihinin bir parçasını da satın aldığının farkında değildi.
 
Apple I’ın fiyatı
Apple bilgisayarlarının yüksek fiyatları, günümüzde şirket hakkındaki en büyük eleştiri sebeplerinden birisidir. Tarihsel olarak bakmamız durumunda da, Apple ürünleri her zaman yüksek bir fiyat etiketine sahip olmuştur. Enflasyon farkını hesaba katarsak, “Apple I” bilgisayarın satış fiyatı günümüzdeki en pahalı Apple bilgisayarlarıyla baş edebilecek bir etikete sahipti ve 17 inç ekrana sahip bir MacBook Air’den pahalıydı.
“Apple I” 666,66 $ gibi imalı gelebilecek bir fiyat etiketiyle piyasaya sürülmüştü. Ancak daha sonra yapılan açıklamaya göre bu fiyat, sadece aynı rakamlardan oluşan düz bir etiket olacağı için tercih edilmişti.
 
Dogcow
Dogcow adını hiç duymuş muydunuz? Eski Apple kullanıcıları duymuşlardır. Dogcow, ilk Macintosh bilgisayarlardaki Cairo yazı tipinin bir parçasıydı. Adını da bu yapısından alan, yarı köpek yarı inek olan bu maskot karakteri, söz konusu yazı tipi kullanılarak yazıldığında, inek sesiyle başlayıp havlamayla biten bir ses çıkarıyordu. Susan Kare tarafından tasarlanan, Clarus the Dogcow adlı bu karakter, OS X versiyonuna kadar tüm Mac işletim sistemlerinde yer almıştır. Daha sonra çeşitli yerlerde sürpriz yumurta olarak karşımıza çıkabilen bu karakter Microsoft tarafından da kullanılınca, iki şirket arasında tartışmaya sebep olmuş ve Apple’ın maskotun adını ve sesini tescil ettirmesiyle sonuçlanmıştır.
 
Macintosh markasının ilham kaynağı
Apple firmasının ürün markalarından birisi olan Macintosh isminin nereden geldiğini biliyor musunuz? Apple çalışanlarından Jef Raskin’in en sevdiği elma cinsi, bu markanın ortaya çıkışında önemli ilham kaynağı olmuştur. Macintosh aslında ürünün sadece kod adıydı ve Steve Jobs, “McIntosh elma sevenler” ofis dışındayken projenin adını “Bicycle” (bisiklet) olarak değiştirmek istediğini dile getiriyordu. Fakat markanın yaratıcısı Jef Raskin, bu markanın ilk aklına geldiğinden beri güçlü bir etkisi bulunan, iyi bir ticari marka olduğuna inanıyordu.
 
Apple’ın dijital fotoğraf makinesi
1994 yılında Apple, ilk renkli dijital kamerayı ABD’de piyasaya sürdü. Apple QuickTake 100 isimli cihaz, 8 adet fotoğraf çekebiliyor ve bir seri kablo aracılığıyla Mac'e bağlanabiliyordu. Fiyatı 749 $ olan cihaz bugünkü şartlarda 1000 $ civarındaydı. 1 MP bile bulmayan resim kalitesi, ekranı ve yeterli fotoğraf saklama kapasitesi bulunmuyordu. QuickTake iki farklı modelle zenginleştirilse de, dijital kamera üretimi 1997 yılında Steve Jobs tarafından sonlandırıldı.
iPod isminin ilham kaynağı
Steve Jobs, ürün için bir slogan bulmuş ve cihazı “bin şarkı cebinizde” sloganıyla lense etmeyi planlıyordu, ancak uygun bir isim konusunda karar verememişti. iPod markası, bu yeni cihaza kullanıcı dostu bir isim bulmak amacıyla Steve Jobs tarafından toplanan bir ekibin parçası olan, reklam yazarı Vinnie Chieco tarafından yaratıldı. Chieco, 2006 yılında bir dergiye verdiği reportajda; “Beyaz iPod’u görür görmez, “2001: Uzay Macerası” filmini düşündüm, geri kalanı sadece “iMac” deki gibi “i” önekini getirmekti” şeklinde konuştu. Filmde Pod, uzay boşluğunda tamirat vb. işleri yapabilmenizi sağlayan, robot kollara sahip küçük, tek kişilik bir uzay aracıydı.
 
iPod’daki sürpriz yumurta
Apple’ın ilk iPod’u küçük bir sırla; sadece doğru tuş kombinasyonuyla açılabilen bir oyunla birlikte geldi. Oyuna ulaşmak içinse, “Hakkında” menüsüne gitmeniz ve merkez tuşunu 3 saniye kadar basılı tutmanız gerekmekteydi.
 
 
 
 
 
 
 
John Appleseed kimdir?
John Appleseed (elma tohumu) ismi, Apple tarihinde sık sık karşımıza çıktı ancak bugüne dek neden kullanıldığı konusunda hiçbir resmi açıklama yapılmadı. John Appleseed, 18. yüzyılda yaşayan Amerikalı yerleşimcilerdendi ve misyonerlik yapan bir çiftçiydi. İyi kalpli bir halk kahramanı ve elma tutkunu olarak bilinmektedir ve Apple şirketiyle tek görünen bağı da buradan gelmektedir. John Appleseed isminin ilk karşımıza çıktığı yerlerden birisi Leopard TextEdit program simgesiydi. Simgeyi büyüttüğünüzde John Appleseed imzalı bir mektubu görebiliyordunuz. İsmin karşımıza en bariz şekilde çıktığı yer ise bir iPhone reklamıydı.
 
Jonathan Ive’ın tişörtü
Steve Jobs’un adeta üniforması haline gelen ve değişmeyen kıyafetini biliyoruz. Peki, Jobs’un yıllardır aynı kıyafeti giyen tek Apple yöneticisi olmadığını biliyor muydunuz? Apple’ın endüstriyel tasarım bölümünün başkan yardımcılığını yapan Jony Ive’ın, bugüne kadar yer aldığı tüm Apple videolarına, tamamen aynı tasarıma ve renge sahip (eğer aynısı değilse) bir tişörtle çıktığı görülüyor. Bu durumun, 1997 yılında Ive’ın ilk kamera karşısına geçtiği günden beri değişmediği görülüyor.
 
APPLE Store dan RANDEVU nasıl alınır?
Normal şartlarda www.apple.com/tr/retail/zorlucenter/ adresinden Apple'dan randevu alıp, randevu saatinde Apple'da bulunmanız yeterli olmaktadır. Milyonlarca kullanıcısı olan Apple'dan randevu alabilmek neredeyse imkansız hale geldi. Apple Store'dan randevu alabilmek için forumlarda bazı ipuçları yazılmakta. Bunların mantıklı olanlarını sizler için derledik. Bakalım bu teknikleri uygulayarak Apple Store'dan randevu alabilecek misiniz?Gece 12'de Deneyin
Çeşitli forumlarda söylenenlere göre gece 12'de yukarıdaki linke tıklayarak Apple Store randevusu alabilmek mümkün. Açıkçası bu ipucu tarafımdan doğrulandı. Sorun yaşadığım Apple bilgisayar için uzunca bir süre randevu almaya çalıştım, ancak gece 12'de girerek randevu bulabildim. Siz de herkesten önce davranıp, gecenin 12'sinde Apple'ın web sitesine girebilirseniz randevu alma şansınız yükselecektir.
 
Birden Fazla Bilgisayardan Deneyin
Farklı bilgisayarlardan eş zamanlı olarak ve sürekli giriş yaparsanız Apple Store randevusu alma şansınızın yükseldiği söylenmekte. İmkan varsa farklı konumlardan, farklı bilgisayarlardan denenirse bu şans daha çok artacaktır.
 
Randevusunu Satanlara Göz Atın
Eğer iPhone'unuz kullanılamayacak şekilde bozulduysa, kısacası aceleniz varsa çeşitli forumlarda kullanamayacağı Apple Store randevusunu satanlara göz atabilirsiniz. Bunu bir iş kapısı haline getiren ve diğer kişilerin randevu almasını engelleyenler olsa da, randevu saatinde Apple Store'da olamayacağı için mecburiyetten randevusunu devredenler de bulunmakta.
 
Diğer Seçenekleri Dikkate Alın
Olmuyorsa olmuyor. Fazlaca uğraşıp canınızı sıkmaya değmez. Apple'ın tüm Türkiye çapına yayılmış iş ortakları Apple kadar mükemmel olmasa da, benzer kalitede teknik servis hizmeti sunmakta. Apple cihazınızı bu servis noktalarına teslim edip, bir kaç gün sonra tamir edilmiş ya da yenisi ile değiştirilmiş şekilde almanız mümkün.


mac oyunlarõ