Counter Strike
Oyunda Airstrip diye yeni bir harita var. Burası tam bir terorist mekanı. Ormanın ortası, sağlam kapışmaların geçeceği bir ortam. Fazla büyük değil, kalabalık olduğu zaman işin suyu çıkacaktır. Ama ortalama oyuncu sayısı ile süper kapışmaların geçeceği kesin.
 
Dünyada en çok oynanan oyun Counter Strike herhalde. Özellikle de ülkemizde, neresi olursa olsun internet cafelerde hep bu oyun oynayan yüzlerce kişi oluyor. Counter Strike 1.6 yeni sürümünde yeni değişiklikler yapılmış. Şöyle bir baktığım zaman, aynı oyunun daha renklendirilmiş hali gibi gördüm. Gerçi virgülden sonra 1 sayı değişti sadece ama yine de daha gelişmiş. Bu düşünceler, oyunun ilk 10 saniyesi aklımda olan düşüncelerdir. Bakalım ondan sonra neler düşünmüşüm... Oyunun kontrolleri ve server ayarları VALVE'ın yeni bebeği Steam ile yapılıyor. Bu program önceden pek kullanışlı değildi ama şimdi oldukça geliştirilmiş. Oyunu indirirken beklemekten sıkılırsanız diğer dostlarınızla chat yapabiliyorsunuz. Hangi server'da oldukları fark etmiyor. Sadece sohbet ediyorsunuz. Ayrıca oyun esnasında oyundan çıkmadan ayarları değiştirme gibi bir seçeneğiniz var. Console ekranı değişmiş, daha bir user friendly bir arayüz olmuş.

Gelelim yeni aksesuarlara ve silahlara. Bir kere benim en çok hoşuma giden, kalkan olayı. Sadece CT'lerde olan bu kalkan, tabi ki öldürdüklerinizden alabilirseniz Teroristler tarafından da kullanılabiliyor. Primary silah olarak alabiliyorsunuz ve eğer diğer silahınız elinizdeyken kalkanı kullanırsanız, silahınızın 2. özelliğini kullanamıyorsunuz. Yani kalkan varken susturucu takmak gibi olayları yapamıyorsunuz. Gerçi ben pek CT olmam ve kalkana ihtiyaç duymadım ama yine de CT'ler için hatırlatıyorum. Kalkanı ayakta kullanırsanız keskin nişancılar tarafından vurulma ihtimaliniz oluyor ama eğer eğilirseniz, önden kimse sizi vuramıyor. Ama arkanızdan ölebiliyorsunuz haliyle, el bombaları da size zarar verebiliyor. Ama kalkan öndeyken arkanızı korursanız kimse size birşey yapamaz. Hatta 3-4 kişi kalkanları açıp bir kare oluşturursanız, kimse sizin bileğinizi bükemez. Hmm, aranıza birkaç tane el bombası yerseniz durum değişebilir tabi. Kalkanın özellikleri çok eğlenceli gibi görünüyor.

Teroristler için Gali adında yeni bir silah var. Bu silah ucuz olmasının yanında oldukça iş gören bir silah. 2000$ gibi bir fiyatı var ve 35 mermi alabiliyor. AK47 kadar iyi olmasa da yine de iyi iş görecektir. Hesaplı yani. CT'ler için ise, Famas yeni silahınız. Bu diğerinden çok daha iyi. 2250$ +KDV gibi bir fiyattan satışa sunuluyor :P Diğer silahın ikincil atağı yok ama bunun ateş modunu değiştirmeniz mümkün. Burst fire moduna geçirip uzak mesafeli düşmanlar için sağlam atış yapabiliyorsunuz. Diğerine de böyle bir özellik koysalar iyi olurmuş aslında. Şöyle bir baktığımızda, eklenen silahlar daha fazla olmalıydı. O kadar beklemeye rağmen en azından birkaç tane silah eklense daha iyi olurdu.  Kalkan tamamen köklü bir değişiklik olmuş bunu kabul ediyorum. Hatta oyunların acaip renkli geçmesini sağlayacağından eminim. Ama yine de silah yeniliğini yeterli bulmadım.

Oyunda Airstrip diye yeni bir harita var. Burası tam bir terorist mekanı. Ormanın ortası, sağlam kapışmaların geçeceği bir ortam. Fazla büyük değil, kalabalık olduğu zaman işin suyu çıkacaktır. Ama ortalama oyuncu sayısı ile süper kapışmaların geçeceği kesin. Dust falan oynamaktan benim midem bulanmıştı, yeni haritalar görmek iyi olacak. Eski haritalardan Aztec ve Inferno geliştirilmiş. Genelde gelişmeler görüntü olarak olmuş, texture olayında kaliteye gidilmiş. Zaten haritanın şeklini değiştirmek mantıksız olurdu. Aztec haritasında en beğendiğim değişiklik, köprüden geçerken vurulmamak. Artık saklanarak gidebiliyorsunuz, alttaki çakallar da sizi öldüremiyor. Ne güzel değil mi ;) Ne yazık ki haritalarda fazla değişiklikler yok. Diğer değişiklikler ise grafiklerin düzeltilmesi ve geliştirilmesi yönünde olmuş.

Aslında ana değişiklikler bunlar olmasına rağmen, göze çarpan bazı yenilikler ise silahların grafikleri ve daha gerçekçi görünmeleri diyebilirim. Duman bombasının dumanı geliştirilmiş, artık daha iyi görünüyor ve yavaş yavaş duman veriyor etrafa. Bazı silahların verdiği hasarlar değiştirilmiş. Bazılarının artarken bazılarının azalmış. En garibi de, karşı takımın ölülerini oyun esnasında göremiyorsunuz. Skor tablosuna baktığınız zaman, sadece öldüğünüz vakit karşı takımın durumunu görebiliyorsunuz. Bu da takımın ceset sayısına göre strateji belirlemenizi önlüyor. Aslında bu da iyi bir değişiklik sayılabilir.

Son olarak şunu söyleyebilirim ki, Counter Strike biraz daha iyileşmiş. Takımlar arasındaki denge daha da bir sağlanmış. Gittikçe mükemmele yaklaşıyor aslında. Condition Zero da gelsin hele, belki o zaman fikrimiz değişebilir. Counter Strike fanatikleri bu değişikliklere sevineceklerdir sanırım. Özellikle de CT'ler yeni kalkanlarını güle güle kullansınlar.


mac oyunlarõ