Empire Earth II
Empire Earth 2'de, içerisinde Türklerinde bulunduğu 14 adet ırk mevcut. Bunları Skirmish modunda dilediğiniz gibi kontrol ederken, isterseniz Kore, Almanya ve Amerika ile hikaye modunu oynayabilirsiniz.
 
2002 yılında çıkan ilk oyunu oynayanların tadı damağında kalmıştı. Dönemine göre getirdiği teknolojik yenilikler ve sağlam kurgusu sayesinde Empire Earth, RTS sayfalarında önemli bir yer tutmuştur. Tarihteki yolculuğun daha bitmediğini farkeden oyunun fanları, büyük bir sabırsızlıkla serinin devam oyununu beklemeye başladılar. Aradan geçen süreçte çıkartılan demo, oyuncuların sabırsızlığını bir kat daha arttırdı. Şimdiyse oyun sabit disklerimizde yavaş yavaş yerini almaya başladı... Bakalım akibeti ne olacak?

Giriş videosunu beklerken Mac Doc Software'in, fevkalade güzel hazırlanmış kendi tanıtım videosu karşılıyor bizleri. Öyle hoş hazırlanmış ki bahsetmeden geçemedim. Bu şirin videodan bir kaç saniye sonra oyunun kendi videosunu izliyoruz. Farklı medeniyetlerin değişik tarihlerdeki durumlarını gösteren görüntüler, bizi monitörün başına çivilerken, çok ilginç birşeyle karşılaşıyoruz! Videoda Aya Sofya var! Fakat çevredeki binaların üzerindeki yazılar arapça! Yine ülkemizi olduğundan farklı göstermeye çalışan zihniyetle karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz. Eğer yapımcılar bunu isteyerek yapmadıysa; bu durum, doğru bir şekilde araştırma yapmadıklarına tekabül eder. Empire Earth ' 2'de, içerisinde Türklerinde bulunduğu 14 adet ırk mevcut. Bunları Skirmish modunda dilediğiniz gibi kontrol ederken, isterseniz Kore, Almanya ve Amerika ile hikaye modunu oynayabilirsiniz. Bu Campaign'lerde, Kore ile tarihin ilk çağlarını ziyaret ederken, Almanya ile ilerleyen çağlarda tarihe yön veriyoruz. Amerika'yı seçtiğimizde ise gelecek karşılıyor bizleri...

Seçimimizi yapıp oyuna geçtikten sonra, grafikler ilk gözümüze çarpan nokta oluyor. Yapımcı Mac Doc Software, işin makyaj kısmı ile oldukça ilgilenmiş. Öyleki oyunu oynadıkça, mevsimlerinde değiştiğine tanık oluyoruz. Günlük güneşlik bir havada ordularımızı hazırlarken, savaşın ilk zahiyatlarını sağanak yağmur altında verebiliyoruz. Hatta savaş bitipte kazanmanın haklı gururunu veya kaybetmenin üzüntüsünü karlar altında yaşayabiliyoruz. Böylesine dinamik hava koşulları, oyundaki gerçekçiliği bir adım daha ileriye götürdüğü kesin, fakat bazı grafik hataları da yok değil! Atmosferin değişken olması çok güzel. Buna karşın karlı havada bile, atlıların arkasından toz toprak kalkması ne derece mantıklı, işin orası tartışılır. Yine de oyunun grafikleri bir strateji oyunu için gayet başarılı hazırlanmış. Birimlere ve çevredeki öğelere yaklaştığımızda, kısa zaman önce piyasaya çıkan Settlers kadar ayrıntılı değiller ama genel olarak güzel gözüküyorlar. Settlers demişken, oyunun harita sistemi eski Settlers'lara benziyor. Fakat tam olarak aynı değil. Klasik strateji oyunlarında, haritanın içinde sizin egemen olduğunuz topraklarda sınır yoktur. Siz binanızı çoğu RTS'de, dilediğiniz yere kurabilirsiniz. Buna karşın Empire Earth ' 2'de kuramıyorsunuz. Çünkü sınır sistemi oyuna entegre edilmiş. Böylelikle siz kendi sınırlarınızın dışına taşamıyorken, düşmanda sizin sınırların içerisine bina kuramıyor. Böylelikle düşmanın bölgesinin hemen dibine bina kurup, asker çıkartmak tarih oluyor.

Harita konusundaki bir başka önemli ayrıntı da, savaş planı! Tüm savaş alanını, tek bir ekranda ve sağ sola kaydırma yapmadan, kuş bakışı olarak görebildiğimiz ekranda, bulunduğumuz bölgeler, seçtiğiniz renk ile belirtilmiş. Aynı şekilde düşmanın da bulunduğu alanı görebiliyorsunuz. O sırada hem sizin hemde düşmanın hareketini izleyebiliyorsunuz. Ayrıca bu ekranda kullanabileceğiniz madenlerin yerleri gözüküyor. Devletinizin gelişim stratejisini buna göre tasarlayabilirsiniz. Fakat savaş planının en önemli özelliği ise çoklu oyunculu şekilde oynadığınızda, takım arkadaşınıza harita üzerinde yaptığınız planı gönderebilmeniz. Yani tam manasıyla bir savaş stratejisi kurabiliyorsunuz. Yolladığınız planı takım arkadaşınız beğenmezse, o da size planı değiştirerek gönderebiliyor. Buna ek olarak, yaptığınızı planı tüm ekip arkadaşlarınızla paylaşmak zorunda da değilsiniz. Örneğin düşmana karşı 3 kişi oynadığınız bir oyunda, yaptığınız planı sadece 1 arkadaşınızla beraber geliştirebilirsiniz. Taktiksel anlamda oldukça işe yarayacağını düşündüğüm savaş planı, epey kullanışlı hazırlanmış. Strateji oyunlarına diplomasinin gelmesiyle, oyuncular bu türe daha da bağlanmaya başladılar. Öyleki strateji belirlemede altın değer taşıyan diplomasi yapma şansınız, Empire Earth ' 2'de de bulunuyor. Hiç şüphesiz Total War serisindekiler gibi etkin bir şekilde kullanılmıyor olsa bile; 'savaş halidir, gerekebilir' diyerek oyunda mevcut. Oyunda her ırkın kendine ait karakteristik özellikleri bulunuyor. Bizim ön plana çıkan yeteneğimiz ise, daha ucuza maledilmiş ama daha çabuk üretilen ve daha dayanıklı duvarlar oluşturmak. Bunu bilerek giriyoruz oyuna...

Başlangıçta evlerimizi... barakalarımızı... inşaa ediyoruz. Sonrasında dikkatimizi başka birşey çekiyor! Sfenks! Wonder olarak Sfenks Türkler'de! Böylelikle Mac Doc Software'in kulaklarını bir kez daha çınlatıyoruz (!) Hiç araştırma yapılmasa bile Sfenks'in eski Mısır'a ait bir yapı olduğunu, ortalama genel kültüre sahip biri bile bilir. Koskoca yapım ekibinden kimsenin bu duruma dikkati çekmemiş olması hayret verici. Seçtiğimiz medeniyetin gelişmesi araştırma yapmamıza bağlı. Empire Earth ' 2'de araştırma yapabileceğimiz 3 ana dalımız var. Bunlar askeri, ekonomik ve yönetim olarak sıralanmış. Her bir araştırma konusunun içinde 4 adet alt dal bulunuyor. Ayrıca oyunda çağ atlamak için belirli sayılardaki araştırmaları tamamlamak gerekiyor. Sonrasında geçtiğiniz çağın yep yeni araştırma konuları ile muhattab oluyorsunuz. Yani bu araştırmalar her çağda farklılık gösteriyorlar. Aksi halde barutu bulmadan ateşli silahlarla ilgili çalışmalar yapmak ilginç olurdu.

Müzikler gayet güzel hazırlanmış. Açıkcası oyunun hiç bir noktasında konsantrasyonunuzu dağıtmıyorlar. Tam tersi, oyunun atmosferine iyiden iyiye girmemizi sağlıyorlar. Fon müziği gibi çalan müzik, hiç bir zaman sahnenin önüne geçmediği için, kendini tekrar etmesinden de şikayetçi olmak mümkün olmuyor. Aynı şekilde seslerde başarılı hazırlanmış. Empire Earth ' 2'nin yapay zekası ilk bakışta oldukça başarılı gözükürken, oynadıkça bazı zayıf yönlerini keşfediyorsunuz. Bir çok RTS'de olduğu gibi, düşman çoğu zaman aynı yönden geliyor. Özellikle zorluk seviyesini yükseltmediğinizde, düşmanın geldiği yere ordunuzu çekerseniz, hep aynı bölgede savaş oluyor. Hal böyle olunca da, hangi noktaları korumanız gerektiğini iyi biliyorsunuz. Üssünüzün bir tarafında geniş bir koruma çemberi oluşmuşken, diğer yanları bomboş durabiliyor. Yapay zekanın problem yaşadığı bir başka durumda surlarda oluşuyor. Surları yıkmak yerine genellikle çevresinden dolaşmaya çalışan düşmanlar, tıpkı az önceki gibi hangi noktadan saldıracaklarını belli ediyorlar. Tabii bütün bunlar en yüksek zorluk seviyesinde bu kadar fazla karşılaşılmıyor.

Genel olarak bakıldığında Empire Earth başarılı bir RTS olmuş. Ufak tefek hatalarını saymazsak, zevkle oynanabilir ama ne kadar sürer, işin orası türün müdavimi olup olmadığınıza bağlı. Tekli oyunculu görevlerini bitirsenizde, skirmish'de farklı medeniyetleri aynı haritada buluşturmak zevkli olacaktır. Ayrıca oyundaki haritaları değiştirmek isterseniz, yapımla beraber bir 'harita editörü'de geliyor. Böylelikle kendi haritalarınızı tasarlayabilirsiniz. Eğer kaliteli bir RTS arıyorsanız, tercihinizi Empire Earth ' 2'den yana kullanarak, tarihin akışına göz gezdirebilirsiniz. Tarih sayfalarındaki önemli anlarda, ordunuzun başında, zafer üzerine zafer kazanmak için yapacak fazla tercihiniz yok. Sırf bu yüzden bile denenmesi gereken bir oyun Empire Earth 2.


mac oyunlarõ