Enemy Territory Quake Wars
Bu oyunun asıl zevki birebir göğüs göğüs'e çarpışmakta. Peki "Oyun genel anlamda nasıl?" derseniz gerçekten çok  zevkli ve hızlı bir online yapım.
 
Oyun, Quake zamanındaki insanların (GDF) ve Strogg ırkı ile arasındaki savaşı konu alıyor. Bu konu hakkında değişik kaynaklarda değişik bilgiler olduğundan, ortada insanların istila sonucu bu savaşa girdiğinden tutunda, tersi teorilere kadar oyunumuzun konusu ile ilgili makaleler bulabilirsiniz. Ama kesin olan bir şey varsa Quake Wars'ı oynarken gerek karakterler ile gerekse araçlarda, iki farklı ırkın savaşını tamamı ile hissedeceksiniz. Quake Wars size Battlefield oyununu andıracaktır bunu belirtmek isterim. Nede olsa Battlefield serisi çok büyük kitlelere hitap eden bir sistem üzerinde işliyor ve çoğu oyuncu bu sisteme alıştığından, menülerde ve sınıf seçimlerinde Battlefield sistemini hissetmeniz olasıdır. Karakter sınıfları ve çeşitleri çok çok fazla. Oyun içinde 13 adet araç var. Hepsini göremesem de çoğu zaman helikopter ve tank ile çok çok başarılı oldum. Oyun Modlar sırasıyla şöyle;

Objective: Bu moda bir taraf saldırırken diğer taraf savunuyor. Sadece bununla kalmayıp iki tarafta birbirinin görevlerini yerine getirememesi için, canını dişine takıp mücadele ediyor. Ortaya çıkanlar ise tam anlamı ile bir savaş atmosferi içindeki inanılmaz bir karmaşa diyebilirim.

Campaign: Bu mod genelde oyunlarda tek kişilik senaryo anlamına gelir. Ama artarda 3 haritada Objective modu gibi, iki tarafta hem kendi görevlerini yerine getirmeye çalışırken diğerlerinin görevlerini engellemeye çalışıyor. Haritaların arka arkaya gelmesi de bir nevi ufak bir Campaign olarak nitelendiriliyor.

Stopwatch: Bu modda ise iki tarafta birbirine sıra ile saldırıyor ve en kısa sürede birbirini kıran takım kazanmış oluyor.

Oyunda botlara karşı oynamak var. Yapay zekaları üzerinde özellikle çalışılan botlar karşınızda insan varmış gibi hissettiriyor. Aklınıza 'Online oynamanın yerini asla tutamaz' nedeni takılabilir, ama hangi elin adamı koskoca helikopter patlayacağına yakın kafanıza kamikaze diye gelebilir? Bu arada hemen ekleyelim hiçbir server'da ping sorunu yaşamadım. Yapım aslında Doom 3 grafik motoru kullanıyor. Fakat Id software'ın motorun üstüne eklediği çok fazla yenilik var. Özellikle bir tanesi var ki, oyunu tamamen değiştirmiş ve her sistemde çalışabilir hale getirmiş. 'Megatexture' teknolojisi oyundaki savaş alanını tamamı ile büyük ana bir kaplama olarak görüyor ve uzaktaki birimlerin detayları ile yakındakiler arasında farkı çok çok aza indiriyor. Uzaktaki bir savaşı yada kapışmayı ince ayrıntılarına kadar izleyebiliyorsunuz. Çoğu oyunda uzaktaki çatışmalar cılız geçer, ama Quake Wars'ta her şey gözler önünde. Kaplamalar özellikle ekran kartınız el verdiğince daha iyi görünür. Bu arada Quake Wars'ın OpenGL standartlarında çalıştığını da hatırlatalım. Firma zaten çok eskiden beri kendilerine sağladıkları özgürlükten dolayı hep OpenGL API'sinin destekçisi olmuştur. Yapım o kadar güzel optimize edilmiş ki oyun orta düzeyde bir Mac ile gayet iyi şekilde çalıştı.

Uzun zamandır günümüzün her orta seviye kartında yüksek detaylarda oynayabilecek bir oyun gelmemişti. "Ben grafik dışında fiziklere de dikkat ederim" derseniz, işte orda grafiklerdeki başarının biraz daha altında karşımıza çıkar. Quake Wars fizik olarak parçalanmalar ve modellemeler fena değil. Son olarak da ses konusuna değinerek teknoloji paragrafını sonlandırmak istiyorum. Sesler konusunda yapımcılara hiçbir zaman haksızlık etmem, ama biraz daha kalıpların dışında ve günümüze ayak uyduracak seslerin zamanı geldi. Yani karşınızdaki adamı vurduğunuzda bile çıkan ses Quake 3'ten kalma dersem herhalde beni anlarsınız. Grafik konusunda Quake Wars'ın muhteşem başarısı varken, ses ve fizik konusunda oyunumuz biraz orta sınıf duruyor. "Teknoloji hiç bir şeydir, oynanabilirlik her şey" işte bu noktada tek kelime edemem. Çünkü helikopter, tank, Atv kullanımlarına kadar o kadar güzel bir kontrol hissi var ki, gerçekten anlatamam. Belki de çok fazla FPS oynadığım için bana kolay gelmiş olabilir. Ama inanın daha önce COD dahil, ben kendimi bu kadar fare ve klavyeye hakim hissetmedim. Grafiklerdeki başarı özellikle araç kullanımlarında kendini tekrar ediyor, çünkü havada ve karada kapalı kabin içine girince görüş alanı kısıtlansa bile istediğiniz, düşündüğüz bir hareketi yapabilmek gerçekten çok zevkli.

Takım oyunuyla beraber Quake Warsın kendi değişik mekanikliği de hissedilebilir. Çünkü normal olarak herkes pata küte savaşa girmiyor. Raundu kazanmak için belli başlı amaçları sırayla yapmak geçiyor. Bu görevler nasıl diye sorarsanız, aslında son derece kolay. Mesela en başta yıkılmış olan bir binayı tamir edip kullanılır hale getirmek, daha sonra bu binadan yararlanarak savunma yapmak ve ortadaki kısmı ele geçirip, son bitirici vuruşu yapmak. Bu görevler içinde yer aldıkça belli tecrübe puanları da kazanıyoruz. Bu sadece görevlerle sınırlı değil, artı olarak iyi derecede bir silahı kullanmak veya aracı kullanmakla da puan kazanabiliyoruz. Kocaman haritalar, büyük savaşlar olurda araçsız hiç olur mu? Tabii ki olmaz. Strogg ve insanların kendilerine ait araçları var. Hepsini kullanmak ayrı ayrı zevkli. Bazıları hafif ama hızlı olurken, bazıları ağır ama yavaş oluyor. Özellikle en sevdiğim Storggların Cyclops denilen Mech benzeri aracı oldu. Cipler, helikopter, Tormentor gibi daha birçok araç kullanabileceklerimiz arasında bulunuyor.

Oyunun asıl zevki tabii ki birebir göğüs göğüs'e çarpışmak. Peki "Oyun genel anlamda nasıl?" derseniz çok zevkli ve hızlı olduğunu söyleyebilirim. Bir online yapımın geleceği açık ve net şekilde ortada gözüküyor. Quake Wars ileriki zamanda yeni güncellemelerle daha iyi hal alacağını düşünülebilir. Kesin bir şey var ki ID online oyun işini de gözüne kestirmiş. İleride gelecek çok büyük projelerin ufak habercilerinden biriside Enemy Territory: Quake Wars olduğu ortadadır.


mac oyunlarõ