Football Manager 2017
Football Manager, en iyi olmakla hiçbir zaman yetinmiyor. Her zaman kendisiyle yarışıyor, her zaman geliştirmeler ve yeniliklerle karşımıza çıkıyor. Sports Interactive böyle devam ederse, biz daha çok Football Manager lik oynarız…
 
Bazıları için çok basit bir spor olan futbol, işin aslına baktığınız zaman hiç de öyle kolay olmuyor. Teknik direktörleri maç sırasında yaptıkları hatalardan dolayı eleştirip, kendimizi insanların yerine koymadan laf söylüyoruz bazen. İşte adını aldığı futbol menajerliğini bizlere en iyi şekilde yansıtan seri olan Football Manager, bütün bir takımı bizlere emanet ediyor. Hangi oyuncuları gözleyeceğinize, hangilerini kiralayacağınıza, maçlarda kimleri oynatacağınıza veya takımınızın dizilişine bile kendinizin karar verdiği bu seri; futbol seven ve aynı zamanda kendini zorlamak da isteyen oyuncuların vazgeçilmezidir. Serinin en yeni temsilcisi Football Manager 2017; yapılan geliştirmeler, iyileştirmeler ve tabii ki yenilikler ile bizleri bekliyor. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmayalım ve oyunu hep birlikte incelemeye başlayalım.

Seri halindeki oyunların vazgeçilmez sorusunu sizler için cevaplıyorum. Aslına bakarsanız Football Manager 2016’ya göre pek bir fark bulunmasa da tabii ki büyük iyileştirmeler ve daha önce görmediğimiz yenilikler bizleri bekliyor olacak. Bunların ilki ve en kayda değeri maç motorunda yapılan geliştirmeler. İncelemenin devamında daha detaylı olarak bahsedecek olsam da, merak edenler için kısa bir sıralama yapmak istiyorum. Maç motorundaki yapay zeka, özellikle defans yapay zekası oldukça geliştirilirken, grafikler de büyük oranda olmasa da iyileştirilmiş. Bir diğer yenilik ise “Sosyal Medya” bölümü. Sosyal medya bölümünde takip etmek istediğiniz kulüpleri veya organizasyonlarını seçebiliyor, yaşanan olaylarla ilgili güncel paylaşımlara göz atabiliyorsunuz.

Oyun içi arayüzde bazı iyileştirmelerin yapıldığını söylemek de mümkün. Oyuna yeni başlamış veya Football Manager serisi ile ilk defa tanışan oyuncular için hazırlanan minik ipuçları artık çok daha açıklayıcı ve çok daha net bir biçimde karşımıza çıkıyor. Serinin bir önceki oyunu olan Football Manager 2016’dan çok daha sade ve akıcı bir arayüze sahip olan oyunda aradığınızı bulmak artık çok daha kolay hale gelmiş. Bunun dışında bazı menülerin gerekli yerlerde alt menü haline getirilerek düzenlendiğini görmek de memnuniyet verici. Eklemek istediğim bir diğer nokta ise oyunun renk paleti olacak tabii ki. Bazen birbirine çok yakın bazen ise oldukça uyumsuz renklerin kullanılmış olması insanı ister istemez rahatsız ediyor.

İşin teknik kısmından da biraz bahsedip detaylı incelemeye öyle geçmek istiyorum. 64-bit sayesinde çok daha hızlı ve çok daha akıcı çalıştığını söyleyebilirim. Hatta eski Football Manager oyunlarını oynamış oyuncular oyunu açtıkları zaman bana hak vereceklerdir. Tabii ki teknik kısımdan daha fazla bahsedeceğim, incelemenin devamında bunun için ayırdığım bir bölümü bulabilirsiniz. Dilerseniz artık genel geliştirme ve iyileştirmeleri sonlandıralım ve maç motoruna oldukça önem veren oyuncuların en çok merak ettiği bölüme geçelim.

Football Manager 2017’nin arayüzü serinin bir önceki oyununa oldukça benziyor, yani oyunu açtığınızda kesinlikle yabancılık çekmeyeceksiniz. Temel olarak yeniden düzenlenmiş bir arayüz sizleri bekliyor olacak. Şahsen Football Manager 2016’nın arayüz tasarımını oldukça beğendiğim için, yapılan yenilikler de oldukça hoşuma gitti. Bunlardan birisi, gereksiz menülerin bazı menüler altına eklenerek yok edilmesi oldu. Bunun dışında menüler artık daha açıklayıcı ve neyi nerede bulabileceğinize rahatlıkla karar verebiliyorsunuz. Özellikle biraz sonra değineceğimiz takım yönetimi ve finansal kaynakları kontrol etme kısımları çok daha kullanışlı ve işlevsel hale getirilmiş. İki ana yeniliğe geçmeden önce değinmek istediğim son nokta ise akıcılık. Arayüz her zamankinden daha akıcı ve hiçbir takılma yaşamadan menüler arasında gezebiliyorsunuz, bunu da bahsedilmesi gereken önemli bir nokta olarak gördüm.

Gelelim ana yeniliklerimizden ilki olan sosyal medya kısmına. Günümüzde sosyal medyanın kullanımı yaygınlaştıkça; kurumlar, organizasyonlar ve spor kulüpleri de Twitter veya Facebook benzeri siteleri etkili olarak kullanmaya başladılar. Güncel olaylara tepkisiz kalmayan Football Manager serisi sosyal medyayı da bizlerle buluşturuyor. Artık menüden ulaşabileceğiniz sosyal medya kısmından istediğiniz spor kulübünü takip edebilir veya herhangi bir organizasyonun paylaşımlarını görüntüleyebilirsiniz. Oyun size oyuncu seçiminize veya taktiklerinize göre önerilen takımlar bile sunuyor. Oyunda yaşanan güncel olaylardan, galibiyet veya yenilgilerden ve bütün spor kulüplerini etkileyen kararlardan da bahsedilen bu sosyal medya; Twitter’ın neredeyse bire bir oyun içi kopyası olmuş ve incelemesi gerçekten zevkli.

Ana yeniliklerden ikincisi de, sosyal medyayı da içinde bulunduran Gelen Kutusu’nun alt menüsü olan haberler kısmı. Buradaki asıl olay, haberlerin çok daha detaylı ve gerçek bir menajerin isteyeceği türden olması. Kulübünüzle ilgili istediğiniz türden raporları buradan aldığınızda eski oyunlarda ulaşabileceğinizden çok daha fazla detaya çok daha hızlı bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Az önce de belirttiğim gibi, Football Manager 2017’de yapılan yeniliklerin çoğunun asıl amacı seriyi ileriye götürmek değil kullanıcı deneyimini maksimum seviyeye getirmek. Yani eski oyunlarda görülen eksikleri düzeltirken, herhangi bir yerde yeni bir hataya yol açmayarak seriyi olabileceği en iyi yere getirmek mükemmel bir karar olmuş. Bundan sonra bir devrimsel yenilik eklendiğinde, uğraşılması gereken bir eksiklik geride kalmamış olacak.

Oyunu açtığınızda karşınıza çıkan menajer yaratma ekranını hızlı bir şekilde geçmemenizi içtenlikle tavsiye ediyorum. Bir oyundan maksimum zevki almanın en güzel yolu, her saniyesinin tadını çıkararak oynamaktır. Football Manager 2017 de böyle bir oyun ve her saniyenizi en güzel şekilde ayırmanız gerekiyor. Menajer yaratma ekranında yıllar sonra beklediğimiz çeşitlilik sağlanmış diyemesek de, kıyafet ve görünüş çeşitliliği artırılmış. Daha önce görmediğiniz bir nokta ise, kendi yüzünüzü oyuna aktararak menajerinize can verebilmeniz. Bilgisayarınızda bulunan bir vesikalık fotoğraf yardımıyla yapacağınız bu işlemin sonuçları bazen oldukça saçma olabiliyor. Kişiselleştirme üstünde fazla durmak istemiyorum, menajerlik hakkında üstünde duracak daha çok noktamız var.

Oyuncularla yaptığınız konuşmalar ve basın toplantılarında gazetecilere vereceğiniz cevaplar da gerçek bir menajere yakışacak seçenekleri seçebilmenize imkan veriyor. Diyaloglara verebileceğiniz yanıtların bol alternatifli olması, oyunun kontrolünün ellerinizde olduğunu ve alacağınız kararların geleceğinizi etkileyeceğini hatırlatıyor. İstediğinize rahatlıkla sert çıkabiliyor veya istediğinize oldukça sakin ve yatıştırıcı bir cevap verebiliyorsunuz. Hazır diyaloglardan bahsederken, oyuncular arası ilişkilerinizi iyi tutmanız gerektiğini de hatırlatmadan geçmek istemiyorum. Oyuncularla olan iletişiminiz, maç sırasında yaşanacakları sağlama almanıza yardımcı olacaktır. Gerektiği yerde oyuncunuzu azarlamalı ve haddini bildirmeli, gerektiği yerde ise ılımlı davranarak doğru yolda yürümelerini sağlamalısınız.

Takımınızda neler olup neler bittiği veya gidişatın nasıl olduğunu görüntülemek ise artık çok daha kolay. Bazı oyuncular bu kolaylığı sevmeyecektir tabii ki ancak bu kolaylık, zorluğu düşüren türden bir kolaylık değil. Takımınızla ilgili önemli bilgilere serinin eski oyununda olduğundan çok daha rahat ve hızlı bir şekilde ulaşabiliyor, istatistikleri detaylı bir biçimde inceleyebiliyorsunuz. Bu sayede herhangi bir karar almanız veya hangi oyuncuyu nerede oynatacağınıza karar vermeniz oldukça kolay bir hal alıyor. Buradan da yola çıkarak, eğer daha önce Football Manager serisine dokunmadıysanız başlamak için en iyi oyunla karşı karşıya olduğunuzu rahatlıkla söyleyebilirim.

Az önce de söylediğim gibi, Football Manager hayranlarının taktiksel yönünün yanı sıra izlemesi keyifli olduğu için de ilgisini çeken maç motoru oldukça gelişmiş bir şekilde karşımıza çıkıyor. Serinin diğer oyunlarında yapılan geliştirmeler, Football Manager 2017’de yapılanların yanında çok küçük kalıyor. Uzun süredir beklediğimiz önemli bir noktaya hemen değinelim. Yapay zeka bu sefer gerçekten geliştirilmiş ve adının hakkını vererek mantıklı hareketler yapıyor. Özellikle defans oyuncularının aldıkları dinamik kararlar ve maçın gidişatına göre yaptıkları hareketler artık çok daha gerçekçi, bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Yapay zekanın bu kadar gelişmiş olması, maç motorunun taktiksel avantajlarından faydalanabilmenizi ve takımınızın geleceğine daha kolay karar verebilmenizi sağlıyor.

Uzun süredir tartışma konusu olan bir unsur da yenilenmiş bir şekilde sizleri bekliyor olacak. Tabii ki maç motorunun grafik kalitesinden bahsediyorum. Aydınlatmalar, ışıklandırmalar ve kaplamalar yeniden ayarlanmış ve daha net olacak şekilde değiştirilmişler. Stadyumlar da eski oyunlardan çok daha kaliteli ve çok daha gerçekçi görünüyorlar. Football Manager 2017’nin asıl amacı kaliteli grafikler sunmak olmasa da, geliştirici ekip bizleri memnun etmek için elinden geleni ardına koymamış anlaşılan. Oyuncular hala çok iyi görünmese de, en azından bir insan gibi yapısal bütünlüklerini koruyarak karşımıza çıkıyorlar. Eh, bir menajerlik oyununa göre bu grafiklerin tatmin edici derecede olduğunu inkar edemem. Football Manager 2017’nin getirdiği en büyük yeniliklerden birisi de diyebiliriz hatta.

Son olarak ise maç motorunda yapılan ufak değişiklikleri eklemek istiyorum. Özellikle yeni eklenen kamera açıları ilgimi çekmeyi başardı çünkü takımın ne durumda olduğunu farklı açılardan görebilmek insana iyi hissettiriyor ve kontrolü ele aldığınızı fark ediyorsunuz. Bunun yanı sıra oyuncuların olaylara verdikleri tepkiler de çok daha gerçekçi hale getirilmiş. Aslına bakarsanız maç motorunda yapılan geliştirmeler tamamen oyuncu deneyimini geliştirmeye yönelik. Diğer Football Manager oyunlarındaki eksikliklerin kapatılması ve bunları kapatırken başka bir yerin patlatılmaması beni gerçekten memnun etti.

Takım yönetimine girişi sahada kullanacağınız taktiklerden bahsederek yapacağım. Oyunu kendini zorlamak için değil sadece zevk almak için oynayan oyuncuların kalbi, Football Manager 2017 ile biraz kırılacak. İnternetten indirdiğiniz eski taktik dosyalarınızı veya serinin eski oyunlarından aldığınız dosyalarınızı Football Manager 2017’de kullanmanız mümkün olmayacak. Bu durumda yapılabilecek en iyi şey ise, yeni oyunun mekaniklerine ve değişikliklerine alışarak yeni bir taktik oluşturmak. Her zaman aynı taktiği kullanmak doğru bir adım olmayacaktır zaten öyle değil mi? Yapacak tek şey bu değişikliğe adapte olmak olduğundan burada konuyu daha fazla uzatmıyorum.

Artık oyuncular hakkında çok fazla bilgiyi rahatlıkla görüntüleyebiliyor ve inceleyebiliyorsunuz. Oyuncunun o anki moralini veya sakatlık durumunu kolayca görüntüleyebilmenin yanı sıra, oyuncunun sayfasına ilerlediğinizde detaylı ve uzun bir teknik rapor ile karşılaşıyorsunuz. Bütün bunlar kendinizi gerçekten bir menajer gibi hissetmenize yardımcı olurken, oyunu da daha akıcı hale getiriyor. Antremanlar konusunda ise pek bir değişiklik yapıldığını söyleyemem, en azından dikkatimi çekecek herhangi bir değişiklik bulunmuyor. Takım konusunda genel olarak bahsedeceklerim bu kadar sanırım. Yazının başında da belirttiğim gibi Football Manager 2016’dan saydıklarım dışında önemli farkları bulunmadığından her şeyin üstünden tekrar tekrar geçmek gereksiz gibi duruyor.

Football Manager 2017 ile ilgili bahsedeceğim son nokta finans yönetimi olacak tabii ki. Öncelikle kulübünüzün maddi durumunu kontrol etmeniz hiç olmadığı kadar kolay hale getirilmiş. Bütçenizin ne kadar olduğunu, transferlerde ne kadarını kullanabileceğinizi veya bütçenizin limitlenip limitlenmediğini rahatlıkla görüntüleyebiliyorsunuz. Aynı raporlarda olduğu gibi, bu kısım da seriye yeni başlayacak oyuncuların işini kolaylaştıracak hale getirilmiş. Oyunun en büyük olaylarından olan transferlerden de biraz bahsederek incelememi yavaş yavaş sonlandırıyorum. Oyuncuların bonservis ücretleri diğer oyunlara göre oldukça dengelenmiş bir şekilde karşımıza çıkıyor ve maaşlarına da mantıklı rakamlar veriliyor. Oyundaki neredeyse her şeyin serinin diğer oyunlarına göre iyileştirildiğini rahatlıkla söyleyebilirim. 64-bit sayede çok daha akıcı ve çok daha stabil bir oyun deneyimi yaşayabiliyoruz. Football Manager 2017 bilgisayarları zorlayan bir oyun olmasa da, serinin optimizasyon konusundaki eksiklerini düzeltmiş durumda. Eğer eski de olsa orta seviye bir Mac varsa Football Manager 2017’yi rahatlıkla satın alıp oynayabilirsiniz.

Football Manager serisi eşi benzeri olmayan yapısıyla sporseverleri her zaman etkilemiştir. Football Manager 2017, serinin önceki oyunlarından gelen geri bildirimlerin oldukça yapıcı bir şekilde değerlendirildiğini ve hayata geçirildiğini gösteriyor. Kullanıcı arayüzünün optimize edilmesi, maç motorunun geliştirilmesi ve takım yönetim unsurlarının güçlendirilmesi gibi pek çok yenilikleri taşıyan oyun oldukça başarılı bir çizgi çiziyor.


Oyun Özellikleri
Firma         : Sigames
Türü           : Futbol
G. Tarihi   : 2015
Sürümü    : v1.04
   
Mac OS     : 10.8 +
islemci      : intel Core i3
Bellek        : 2 GB
Grafik        : 256 MB
Hard Disk : 4 GB
Oyun Görselleri
mac oyunlarõ