Grand Theft Auto: San Andreas
Carl Johnson yani CJ bizim bu oyunda yönettiğimiz karakterin adı. Oyun başlarken CJ`e abisinden telefon geliyor ve CJ annesinin öldüğünü öğreniyor. Daha sonra CJ Liberty City`den San Andreas`a geliyor. Muhteşem bir macera kendisini bekliyor.
 
GTA San Anderas çok zevkli bir oyun diyerek yazıya başlayabilirim. Bir gün PS 2 salonunda oynadım ve hayran kaldım. Oynamaya devam ettikçe hoşuma gidiyordu body salonunda çalışmak, şehirde dolaşmak, çeşitli aktiviteler yapmak. Çok tatlı bir araç grafiği vardı artık arabayla gezmek daha zevkli bir hâle gelmişti. Bende o sarhoşlukla neşeyle San Andreas oynuyordum. Oyunu alıp Macintosh'a yükledim, artık o şeker oyunu doya doya konusunu anlayarak oynayacaktım. Önce kısa bir intro ile oyuna giriyorsunuz. Kısaca oyunun konusundan bahsedeyim. Carl Johnson yani CJ bizim bu oyunda yönettiğimiz karakterin adı. Oyun başlarken CJ`e abisinden telefon geliyor ve CJ annesinin öldüğünü öğreniyor. Daha sonra CJ Liberty City`den San Andreas`a geliyor. Tam güzel güzel taksi ile evine giderken kötü polisler yolda taksiyi durduruyor ve CJ`i kenara çekip bir güzel tehdit edip üstünede CJ`in parasını alıp, düşman çete Ballasların bölgesindeki bir sokak arasında CJ`i arabadan atıyorlar. İşte oyunumuz burada başlıyor. Amacımız şehirde biz yokken neler olup bittiğini öğrenmek ve annesinin katillerini bulup öldürmek.

Oyunu ince eleyip sık dokuduğumuzda önceki versiyonu olan GTA: Vice City`nin üzerine fazla birşey eklenmediğini görüyoruz: Birkaç yeni araç, birkaç yeni özellik ve silah çeşitleri. Oyuna grafiksel açıdan baktığımızda araç modellemesinin geliştiği ilk göze batanlardan. Araçlardaki detaylar güzel düşünülmüş. Oyunun sesleri fena değil. Oyunda küfürlü konuşmalar sıkça geçiyor, hatta radyodaki şarkılarda bile ;)Tamam GTA serisinde argo kullanılmalı yoksa gerçekçilik olmaz ama bu kadarda argo fazla olmuş diyebilirim... Oyuna dönelim. Arabalar hakkındaki en güzel yenilik araba modifiyesi olmuş. NFS oynadıktan sonra GTAya dalan arkadaşlar için sevindirici bir haber. Birde aracın kirlenmesi, boyatmaya sokunca temizlenmesi güzel bir ayrıntı.Onun haricinde araçlar için pekte hatırı sayılır yenilik bulunmuyor. Oyunda karaktere eklenen özellikler gerçektende güzel. Karakter yüzüyor, tırmanıyor, eğilirken yürüyebiliyor, yürüyerek silah kullanabiliyor ve koşma haricinde normal yürümede yapabiliyor. Bu özellikler oyundaki görevlere göre düşünüldüğü için gerçektende olması gerektiğini hemen kafanızdan buluyorsunuz. Oyundaki diğer bir ayrıntıda silah çeşitleri. Oyunun fizik motorunda ufak tefek değişmeler yapılmış. Bisikletle birine çarptığınızda siz de düşüyorsunuz, bir yayaya çarptığınızda yavaşlıyorsunuz ve yüksekten düşünce artık ucuz yırtamıyorsunuz. Bu ayrıntılar başarıyla işlenmiş.

Oyuna bir çok güzel özellikler eklenmiş. Bu özellikler sayesinde şehirde gezerken hiç sıkılmıyorsunuz. CJ Grove Street çetesinin üyesi olduğu için Grove Street elemanlarını kullanabiliyor.Canınızın sıkıldığı bir anda bir arabaya silahlı eleman doldurup düşman çetelerin bölgesinde gezintiye çıkabilirsiniz. Arabadaki elemanlar yeni eklenen "drive-by for passanger" özelliği ile ellerindeki silahlarla düşman çete üyelerinin üzerine ateş açacaklardır.Burada hızlı olmanızda yarar var çünkü düşman çete üyeleride karşılık vermeye kalktığında olan arabanıza olacaktır. Oyundaki karakterin saçından tutunda ayağındaki dona kadar siz belirliyorsunuz. Çok hoş bir ayrıntı olmuş. Özellikle Vice City`de yakınılan yüzme nihayet oyuna eklenmiş durumda. Tabii yüzme eklendiği için yüzme ile ilgili görevlerde hemen oyuna monte edilmiş. Oynanış ve özellik bakımından bir kötülüğü yok.Oyundaki karakter bu sefer diğer GTAlarda olduğu gibi ağır başlı, mafia tarzı biri değil tam bir serseri. Her türlü pisliği bu arkadaştan bekleyebilirsiniz, zaten yapıyorda. Gelelim oyundaki silahlara...

Oyundaki silahlar = Vice City`deki silahların bazıları + yeni silahlar
Güzel bir matematik işlemi oldu, toparlamak gerekirse Vice City`deki bazı silahları ve yeni silahları ekleyin. Vice City`deki silahları biliyoruz zaten şimdi çiçek,böcek haricinde yeni eklenen adam gibi silahlar neler hep beraber göz atalım:
Desert Eagle: .357`nin eksikliğini hissettirmemek için oyuna dahil edilmiş.Hitman level yapmadan işinize yarayacağını pek sanmıyorum.Etkili bir silah.
Susturuculu Silah: 9mm Pistol`ün susturuculu versiyonu ancak susturucusuz versiyonundan daha etkili. Sessiz işler için kullanılabilir.
Save Off Shotgun: İki atışlık shotgun.Aynı fiyata normal shotgun varken lüzumsuz bir silah oluyor. Yeşillik amaçlı kullanılabilir.
AK47: Güçlü bir silah. M4 bulamazsanız kullanabilirsiniz ancak M4 varken pek bir esprisi yok.
Tüfek: Sniper`a alternatif tabir-i caizse dürbünsüz sniper.


mac oyunlarõ