Guitar Hero III Legends of Rock
GH3 Sountrack listesinde; Welcome to the Jungle - Guns N' Roses, Suck My Kiss - Red Hot Chili Peppers, One - Metallica, Black Sunshine - White Zombie, Slow Ride - Foghat gibi toplamda elliyi aşkın parça bulunuyor.
 
Guitar Hero serisi oyun dünyasına ilk adım attığında ne olacağı belirsizdi, çünkü bu türün benzeri dahi yoktu. Şimdi ise yapımın yeni versiyonlarını oynuyoruz, üstelik daha da yeni üyelerinin çıkmasını bekliyoruz ve çıkacağını da biliyoruz. Satışları her yeni versiyonuyla patlayan Guitar Hero, nihayet 3. numaralı oyunuyla biz Macoyun severlere konuk olma nezaketini gösterdi. Legend of Rock, adından da anlaşılacağı üzere Rock tarihinde efsaneleşmiş Rock parçalarını oyun boyunca çalma imkanını bize tanıyor. Tabii efsane şarkılara gitarlarıyla hayat veren efsanelerde unutulmuş değil. Efsane grup Guns N Roses’in gitaristi Slash ile karşı karşıya olmak, hatta onunla beraber çalmak, oyun olsa da çok keyifli gerçekten.

İlk öncelik olarak kendimize star olmaya aday bir karakter seçmemiz gerekiyor. Bu ekranda henüz Unlock olmamış gitaristler de bulunuyor. Slash, bunlardan biri. Seçim yaptıktan sonra karakter gelişim ekranında giysi, gitar, saç şekli gibi tercihleri yapma imkanımız bulunuyor ve ayrıca alış veriş yapabileceğimiz bir de Mağaza seçeneği bulunuyor. Bu sayede oyun boyunca kazandığımız puanlarla kendimize yeni bir gitar, yeni bir elbise vs.. gibi alabiliyoruz. Tüm bunları yapabilmek için normal olarak “Kariyer” modunda ilerlemek gerekiyor (Bunun haricinde; Co-op, Online, Quick Play gibi bilindik seçenekler de mevcut). Kendinizi sahneye atmadan önce “Training” bölümünü oynayarak deneyim sahibi olmanız sizin için daha avantajlı olacaktır. Bu seçenekte aşamalı olarak notaları, efektlerini ve hangi tuşlarla kullanıldığını öğrenebiliyor, ayrıca ufak pratikler yaparak ta kendinizi istenilen kıvama getirmek için imkanınız oluyor.

İlk adım attığımızda büyük bir sahnede değiliz, ya da karşımızda çılgın bir kalabalık yok, ama her şey küçükten başlar zaten. Seçtiğimiz şarkı boyunca istenilen doğru notaları tuşlamak gerekiyor. Ekranın sağ alt köşesinde “Rock Bar” bulunuyor. Yaptığınız her doğru hamle sonrası bu bar giderek yükseliyor. Demek ki seyirciler sizi çok sevdi. Ekranın sol alt köşesinde de kazandığınız puanları görebiliyoruz. Başarılı çalmaya devam ettikçe seyircilerde, grup elemanları da kendilerinden geçiyorlar ve çılgınca eğleniyorlar. Tam tersi oldu diyelim. Notalara eksik veya yanlış bastığınız taktirde tempo giderek düşüyor, grup elemanları arasında birbirlerine bakışmalar gözleniyor, doğal olarak seyircilerde giderek bu duruma sinirleniyorlar ve en nihayetinde durumu protesto etmeye başlıyorlar. Bu, başarısızlığın en büyük faturası oluyor ve şarkınızı tamamlayamadan sahneden inmek zorunda kalıyorsunuz. Yapacağınız üç şey var; ya tekrar aynı şarkıyı çalmayı deneyeceksiniz, ya tekrar eğitim alacaksınız ya da farklı bir şarkı seçerek şansınızı onun üzerinde deneyeceksiniz.

Birkaç başarılı denemeden sonra hayran kitleniz artıyor ve sizi yapımcılar keşfediyor. Bundan sonrası artık dergilere kapak olmak, turnelere çıkmak ve daha fazla para kazanmak. Her başarılı sahne performansından sonra yeni sponsorluklar kazanıyorsunuz ve tabii ki bunlar yeni kazançlar demek oluyor. GH3’ün oldukça geniş bir Soundtrack listesi bulunuyor. Kariyer modu haricindeki ekstralar bölümünde mevcut parçalar da eklenince müziğe doyuyorsunuz. GH3 Sountrack listesinde; Welcome to the Jungle - Guns N' Roses, Suck My Kiss - Red Hot Chili Peppers, One - Metallica, Black Sunshine - White Zombie, Slow Ride - Foghat gibi toplamda elliyi aşkın parça bulunuyor.

Zirve basamaklarını birer birer çıkarken artık size kafa tutanlar beliriyor sahnede. Oyunun en güzel yanlarından biri de başlamış oluyor böylece “Gitar savaşları”. Sizi kendisine rakip olarak gören arkadaşımız size teklifte bulunuyor ve aynı anda aynı parçayı diğerine nazaran daha kusursuz çalmak için uğraşıyorsunuz. Eğer kazanırsanız bir sonraki konserinizde bu arkadaşlar da size eşlik ediyor, ayrıca kazanacağınız para ve puanlar da cabası. Gitar savaşında Slash’i yenebilirseniz Unlock oluyor örneğin ve bir sonraki konserde Guns N’ Roses’in “Welcome to the Jungle” adlı efsane parçasını çalarken size eşlik ediyor. Tek kişilik senaryo bir kenara, oyunda online seçenekte mevcut. Ayrıca Co-op seçeneği sayesinde arkadaşlarınızla eğlenceli dakikalar geçirebiliyorsunuz.

Üzerinde bulunduğumuz sahnedeki arka planlar da oldukça başarılılar. Kamera açıları da diğer güzel bir yön. Oyunda her şey tamamıyla tempoya göre endekslenmiş. Ritme göre değişen birbirinden farklı kamera açıları, grup elemanlarının hal ve tavırları baş döndürür cinsten. Özellikle kendinizi kaptırır ve saatlerce oynarsanız bu tempo başınızı döndürebilir. Oyunun dizaynı en baştan oyuncuyu saracak şekilde tasarlanmış. Mükemmel bir şekilde dizayn edilmiş ve karton tarzı renklerle canlandırılmış menüler, bölüm aralarında karşımıza gelen muhteşem videolar, kahramanlarımızın başından geçen ilginç maceraları konu ediniyor, sesler ve tabii ki grafikler. Sahne ışığını ve atmosferi en iyi şekilde yansıtır bir grafik motoru bulunuyor. Sahne tasarımlarından, karakter tasarımlarına kadar her şey harika ve espri anlayışı katılarak hazırlanmış.

Kontrollere gelecek olursak, başta da söylediğim gibi “Training” bölümlerini oynamakta fayda var. Zaten kendinize en uygun tuş konfigürasyonunu hazırlayabiliyorsunuz. Kısa bir süre sonra Klavye ve Mouse ikilisinin bu işin altından oldukça iyi bir şekilde kalkabileceğini göreceksiniz. Tabii ki oyunun kendine özel USB gitar kiti kadar olamaz, ama oyunu sonuçta bir şeyle oynayacaksınız.

“Gitarımı tıngırdatıyorum yavaş yavaş ve giderek çalma hızım artıyor. Gözümü ekrandan, parmaklarımı tellerden ayırmamalıyım. Adrenalin arttıkça herkesi etkiliyor ve ellerim titremeye başlıyor. Yanlış yapmamam gerek. Yüreğimden gelen sese kulak vermem gerekiyor, kulaklarımı dışarıya tıkadım. Sadece ruhumun sesi ve üzerinde yürüdüğüm notaların oluşturduğu melodiler var. Bu iş gerçekten çok eğlenceli. Kazanmak çok güzel. Müzik bizim hayatımız ve kazanmaya devam ettiğimiz sürece güzel bir hayat bizi bekliyor demektir. Çünkü hayatımıza iyi yada kötü olarak yön verebileceğimiz yegane yolumuz müzik aletlerimiz ve yeteneklerimizden geçiyor.” Guitar Hero çok iyi bir oyun. Her şeyden önce çok zevkli ve zekice düşünülen serinin yaratıcısı Harmonix’in Rock Band adlı yapımla yoluna devam ettiği şu günlerde eski dost, yeni bir rakip olmuş diyebiliriz.


mac oyunlarõ