Harry Potter Order of the Phoenix
Son yılların en popüler fantastik roman serilerinden Harry Potter, önce beyaz perdeye sonra ise oyun sektörüne görkemli bir giriş yaptı. J.K. Rowling'in kaleme aldığı hikayenin HP Order of the Phoenix bölümü oyuncuların gündeminde...
 
Harry Potter filmiyle aynı ismi taşıyan yapımı fantastik bir macera olarak tanımlayabiliriz. Serinin önceki oyunlarından bir hayli farklı özellikleriyle dikkat çeken ve türün müdavimlerine eğlenceli saatler vadediyor. Eğitim bölümünde;  sihirli değneği kullanmayı öğreniyoruz. Öyle ki fare ile yapılan hareket kombinasyonları sayesinde büyü yapıyorsunuz. Eğer navigasyon becerinizin kusursuz olduğuna inanmıyorsanız, görevleri yerine getirirken mutlaka haritanızı kullanmalısınız. Aksi halde Hogwarts'ın gizemli ve şaşırtıcı koridorlarında kaybolma ihtimaliniz  yüksek. Daniel Radcliffe'den başlayarak beyaz perdedeki diğer Harry Potter karakterlerini görür görmez tanıyacaksınız. Yapımın seslendirmelerinde de aynı adlı filmin oyuncu kadrosu çalışmış. Böylelikle EA, filmin yarattığı etkiden de faydalanarak Harry Potter gerçekliğini son derece yoğun kullanıyor. Ortaya çıkan ve etkileyici olan ise, inandırıcı bir Harry Potter masalı' Eğer fantastik dünyalarda gezinmeyi seviyorsanız ve şu meşhur büyücüler okulunda, karşınıza çıkacak karanlık güçlere rağmen türlü gizemin peşinden koşacağınıza inanıyorsanız, Harry Potter ile randevunuz var demektir.

Oyunun eğlenceli olduğunu söyleyebilirim. Özellikle Hogwarts'ın gerçekten büyük ve detaylı olduğunu da düşünürsek okulun o büyülü atmosferini solumak gerçekten eğlenceli. Bulunacak ve çözülecek bir çok sırı barındıran okulda gezerken her yere dikkat etmelisiniz. Çünkü öylece duran duvar ya da yer halılarından yada sönmüş meşalelerden bile keşif puanı kazanabiliyorsunuz. Peki nedir keşif puanı? Eski oyunlarda toplayabildiğimiz kadar renkli fasülyeleri toplar, topladığımız oranda da ödüller kazanırdık. Bu renkli fasülyelerin yerini artık keşif puanları almış durumda. Herhangi bir şey keşfettiğinizde (Bu keşfettiğiniz şey bir duvar halısının arkasındaki heykel olabilir, tamir edilmiş bir vazo vs) keşfettiğiniz şeye bağlı olarak belli bir oranda keşif puanı kazanıyorsunuz. Ne kadar çok keşif puanı kazanırsanız büyüleriniz de seviye atlayarak o kadar güçlü oluyorlar ve aynı zamanda "Room of Rewards" adlı odada bulunan ödülleri ve oyunun yapım aşamalarıyla ilgili videoları açabiliyoruz.

Hogwars çeşitli binalara mensup (Gryffindor, Slytherin, Ravenclaw ve Hufflepuff) öğrencilere ev sahipliği yaptığından ve bu oyuna gayet iyi yansıtıldığından dolayı o büyülü hava gayet iyi kotarılmış. Slytherin'li öğrencilerin yanınızdan geçerken size sürekli laf atmaları, diğer binalardaki öğrencilerin ise çeşitli dostça tavırları gerçekten hoş olmuş ve sizi atmosferin içine çekmeyi başarıyorlar. Oyunda yaptığımız şeyler sadece keşiflerle sınırlı değil tabi ki. Sihir Bakanlığı görevlisi ve Defense Against Dark Arts (Karanlık Sanatlara Karşı Savunma) öğretmeni Dolores Umbridge'e karşı savaşmak ve Dumbledore's Army adındaki karşıt grubu oluşturmak, onları eğitmek de oyunda yapacaklarımız arasında. Dumbledore's Army oyunda ciddi bir yer kaplıyor. İlk önce Marauder's Map'tan yerlerine baktığımız gruba katılmaya hevesli öğrencileri bulup onlar adına ufak görevler yerine getiriyoruz. Fotoğraf makinesini Slytherin'li öğrencilere kaptırmış olan Colin'in fotoğraf makinesini geri almak yada Cho'nun baykuşunu yakalayıp mektup yollamasına yardımcı olmak gibi çeşitli bir çok görev var. Bu görevlerin oyuna çeşitlilik kattığını ve eğlenceli olduklarını söyleyebilirim. Gözünüzü açık tutup keşif puanlarını kollayın demiştik değil mi? Yol üstündeki mini oyunlara da takılabilme şansınız var.

Mini oyunlar oyunun en keyifli yanlarından biri. Wizard's Chess (Büyücü Satrancı), Gobstones (Tüküren Bilye) ve Exploding Snap (Patlamalı Pişti) gibi basit ama keyifli oyunlar vakit geçirmek için birebir. Büyücü Satrancının normal satrançtan farkı yok, taşların hareket edip birbirlerini parçalaması dışında tabi. Tüküren Bilye de amaç kendi bilyenizin ortadaki bilyeye en yakın bilye olmasını sağlamak. Patlamalı Pişti de ise, kartlar patlamadan önce eşlerini bulmaya çalışıyoruz. Dumbledore's Army'ye yeterli üye bulduktan sonra ise Room of Requirement (İhtiyaç Odası) isimli odada onlara saldırı ve savunma üzerine yeni büyüler öğretiyoruz(ve de öğreniyoruz.). Burada genelde yeni öğrenilen büyüyü 3 kere başarıyla uyguladığınızda bir sonraki büyüye geçebiliyorsunuz. Dumbledore's Army kurulduktan sonra ve Dolores Umbridge okul müdüreliğine geldikten sonra ise amacımız Umbridge'in işlerini sabote etmek haline geliyor. Okulun her yerine yapay bataklıklar yerleştirmek, Umbridge'in anonslarını iksirler kullanarak sabote etmek gibi eğlenceli görevler yerine getiriyoruz bu kısımda. Umbridge'in ne kadar sinir bozucu bir karakter olduğunu gördükten sonra bu kısımları zevkle yerine getireceğinizi düşünüyorum. Ayrıca Umbridge'in iksirle bozulmuş anonslarının da oldukça eğlenceli olduğunu söylemek isterim. Okul içinde oradan oraya koşarken en büyük yardımcınız Marauder's Map olacak. Tab tuşuna basarak açabileceğiniz bu haritada okulun herhangi bir yerini yada kişisini seçerek ona giden en kestirme yolu hayali ayak izlerini izleyerek bulabilirsiniz. Gerçekten kullanışlı ve eğer birinin nerede olduğunu bilmiyorsanız sizi büyük zahmetten kurtarıyor.

Hogwarts büyücülük okulu değil miydi, ders yok mu hiç dediğinizi duyar gibiyim. Dersler ve geçilmesi gereken sınavlar da oyunun bir diğer parçası. Görebileceğiniz toplam 4 adet ders var. Bu dersler; Transfiguration (Biçim Değiştirme), Potions (İksir), Charms (Muska) ve Herbalogy (Bitki Bilim). Bu derslerle ilgili sınavlara girmeden önce her dersin öğretmeni bize ufak görevler veriyor. Ödevi getirdiğiniz zaman ise asanızı hızlı kullanmanız gereken bir dizi büyü yapmanızı istiyorlar kısıtlı zaman içerisinde. Burada alabileceğiniz en yüksek not O, yani Outsanding (Olağanüstü). Deneme sınırı olmadığı için eğer başaramazsanız istediğiniz kadar deneme şansınız var. Peki bu derslerin bize ne katkısı var derseniz, tüm derslerden O alırsanız Room of Rewards da bir kupa ödülü açabiliyorsunuz. Ama bunun dışında bir katkısı yok, hatta hiçbir dersle uğraşmadan da oyunu bitirebilirsiniz. Bu saydıklarımız dışında bir de oyunun sonunda Sihir Bakanlığı'nda geçen bölümler var. Oyun genelde adventure tadında geçerken aksiyon sahnelerini burada yaşayacağız. Hogwarts'ta da aksiyon sahneleri devam ediyor. İsterseniz okulda da sağ tuşa basılı tutarak istediğiniz öğrenciye saldırı büyüleri yollayabilirsiniz ;) Sihir Bakanlığı'nda bölümün çoğunluğu sinematik olarak geçse de ilk aksiyon sahnesinde Sirius Black olarak oynuyoruz. Lucius Malfoy ve Bellatrix Lestrange'e karşı aynı anda yaptığımız düellodan sonra ise kontrol Dumbledore'a geçiyor ve bu sefer Voldemort'un ta kendisiyle düello yapıyoruz. Dumbledore olarak oynarken zaten tek bir hedefiniz olduğu için önünüzde hedefleme pek de sorun olmuyor.

Grafikler gayet yeterli. Filmdeki karakterlerin suratları birebir taranarak oyuna aktarılmış. Hogwarts'ın arkaplanındaki dağlar ve Hogwarts gayet detaylı ve güzel yapılmış. Her ne kadar ben filmlerde ve son iki oyunda öğrencilerin cüppe yerine gömlek-pantolon-yelek üçlüsüyle takılmalarına sinir olsam da bu giysilerin ve karakterlerin animasyonları da fena değil. Merdivenlerden çıkarken yada inerken karakterlerin merdivenlerin kenarına tutunmaları yada çok ani bir şekilde bir boşluğa adım attıklarında dengelerini sağlamaya çalışmaları gibi karakter animasyonları gayet güzel yapılmış. Ses efektlerinin üzerinde gerçekten uğraş verildiği belli oluyor. Karakterlerin konuşmaları, söyledikleri  güzel düşünülmüş ve eğlenceli olmuş. Okuldaki öğrencilerin yanından geçerken attıkları laflar atmosfere büyük katkı sağlıyor. Müzikler de filmin müziklerinden ağırlıklı olması gayet iyi düşünülmüş.


mac oyunlarõ